Jak pisać teksty pozycjonujące? Frazy kluczowe, nagłówki, linkowanie – co jeszcze?

Jednym z kluczowych elementów pozycjonowania stron www jest content marketing, SEO copywriting. Chodzi o tworzenie treści, które z jednej strony będą unikalne i angażujące, a z drugiej, przy ich pisaniu, zastosowane zostaną podstawowe zasady SEO. I my dziś skupimy się na tym drugim aspekcie.

Teksty pod SEO, czyli jakie?

Ostatnio pisaliśmy o tym, czym jest SEO copywriting – to sporo dawka wiedzy na początek, dziś natomiast chcielibyśmy przejść do szczegółów. Zanim jednak zaczniemy omawiać takie zagadnienia jak nagłówki, frazy kluczowe, czy linkowanie, chcielibyśmy zaznaczyć, że oprócz przedstawionych poniżej zasad, ważna jest wartość merytoryczna, atrakcyjność tekstu. Pisząc dla użytkownika, piszesz „pod wyszukiwarkę”, ponieważ jej celem jest dostarczenie jak najlepszych treści.

I od razu ostrzegamy, że musisz unikać:

  • duplicate content, czyli powielania (będąc bardziej dosadnym – kopiowania) treści;
  • thin content (krótkich, niewyczerpujących tekstów o niskiej wartości).

A skoro już to wiesz, przedstawiamy kluczowe elementy tekstów pozycjonujących.

Frazy kluczowe

To, od czego należy zacząć tworzenie treści, to dobór słów kluczowych. Powinny być one zgodne z tematyką artykułu (często nakierowują, w jaki sposób ująć dane zagadnienie). Przy czym samo wyszukiwanie fraz to za mało, konieczna jest ich analiza, m.in. pod względem miesięcznej liczby wyszukiwań. Do tego służą narzędzia SEO do badania słów kluczowych. W większości są one płatne, aczkolwiek tu możesz zapoznać się z ich listą, gdzie znajdują się też darmowe propozycje.

Następnie frazy umieszcza się w kluczowych miejscach, czyli w:

  • tytule;
  • nagłówkach;
  • treści.

Nagłówki

Nagłówki, czyli dla copywritera najczęściej śródtytuły, to bardzo ważny element pozycjonowania. Ujęte są w znaczniki h2-h6 (nagłówek h1 może występować tylko raz na stronie i najczęściej zarezerwowany jest dla tytułu), jednocześnie określają strukturę tekstu.

Z jednej strony prezentują treść użytkownikowi, a z drugiej robotom wyszukiwarki, które dzięki temu mogą szybko określić, o czym jest dany tekst. Umieszczanie słów kluczowych w nagłówkach będzie wspierać „moc” SEO treści.

Edycja tekstu

Pod pojęciem edycji tekstu mamy na myśli podział na akapity, a także stosowanie pogrubień, podkreśleń, kursywy, czy wypunktowań. To wszystkie te elementy, które sprawiają, że tekst jest czytelny, przejrzysty. Robi się to głównie z myślą o użytkowniku, a także o tym, aby poprawić współczynnik odrzuceń oraz przedłużyć czas przebywania na stronie – większość internautów, widząc tekst zbity w blok, szybko opuszcza serwis, nie podejmując próby czytania go, czy co dopiero „przeklikania” się dalej.

Linkowanie wewnętrzne

Przed publikacją warto umieścić linki wewnętrzne, czyli URL-e prowadzące do innych artykułów, kategorii bądź kluczowych stron sprzedażowych. Ma to kilka zastosowań – wychodzisz naprzeciw potrzebom użytkowników (zauważ, że sami podlinkowaliśmy dwa pomocne artykuły), ułatwiasz poruszanie się po stronie robotom wyszukiwarki, a także, dzięki podlinkowaniu fraz kluczowych, wspierasz prace SEO.

Tekst alternatywny

Atrakcyjne treści powinny być uzupełnione o obrazki, oprawę wizualną, która przyciągnie wzrok. Minus jest taki, że choć obrazki widzą użytkownicy, to boty Google’a już nie i trzeba im pomóc. Zrobisz to, uzupełniając atrybut ALT, czyli tekst alternatywny. To nic innego jak opis grafiki, przekazujący informację o tym, co się na niej znajduje. Nie zaszkodzi, jak w „altach” znajdą się słowa kluczowe.

Meta title i description

Ostatnim etapem prac nad tekstem, jest uzupełnienie meta tagów title (tytuł strony) i description (opis strony). W przypadku wpisów blogowych najczęściej elementy te generowane są automatycznie, natomiast dla stron sprzedażowych zaleca się ich ręczne wprowadzenie, zgodnie z wytycznymi SEO.

Title i description prezentowane są w wynikach wyszukiwania, dlatego oprócz tego, że powinny zawierać słowa kluczowe, dobrze, aby zachęcały do kliknięcia. To miejsce na precyzyjne określenie tego, co użytkownik znajdzie na stronie, a także skłonienie go do przejścia na nią.

czeka na Twoją ocenę!

2 komentarze

  1. Super poradnik, ale muszę przyznać, że nigdy w pozycjonowaniu nie spotkałam się z tym, by ktoś używał „Ha szóstek”. 🙂

  2. Trzeba sobie powtarzać: frazy, frazy, frazy… To one odgrywają dużą rolę w pozycjonowaniu, ale nie możemy zapominać, że ich przesyt też nie jest zbyt korzystny. 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.