Co wpływa na pozycjonowanie strony? Sprawdź 11 najpopularniejszych czynników rankingowych

Generalnie zakłada się, że nie ma jednego gotowego scenariusza, który realizuje się, chcąc wypozycjonować stronę. Przede wszystkim dlatego, że każda witryna jest inna. Co więcej, każdy pozycjoner ma swoje taktyki. Każdy właściciel strony ma też swoją wizję i określony budżet. Samo pozycjonowanie to proces. Jest wiele czynników, które wpływają na pozycjonowanie strony. O czym mowa?

Czynniki on-site – SEO

Pozycjonowanie strony to działania, których celem ma być osiągniecie jak najwyższej pozycji w organicznych wynikach Google. Chodzi o to, by internaucie po wpisaniu w pasku wyszukiwarki słów kluczowych związanych z naszą firmą, pojawiła się ona jak najwyżej. To często jest bowiem jedyne kryterium, które zachęca go do wejścia na stronę. Mało który wertuje wyniki wyszukiwania. Nie ma na to czasu.

Jest kilka sposobów na to, by popracować nad wypozycjonowaniem strony poprzez działania on-site. Są to zmiany, jakie wprowadza się na własnej stronie WWW. Dzięki nim ma stać się bardziej przyjazna dla robotów Google, a w efekcie lepiej przeskanowana, by łatwo dało się ocenić, czy jest wystarczająca pod względem potrzeb internautów. Jakie czynniki on-site wpływają na pozycjonowanie strony? Oto najważniejsze z nich:

 1. historia domeny,
 2. robots.txt i sitemap.xml,
 3. dane strukturalne (Rich Snippets),
 4. ilość i jakość treści na stronie,
 5. słowa kluczowe na witrynie,
 6. stosowanie nagłówków w odpowiedniej hierarchii (H1-H5), pogrubienia treści, wyróżnienia,
 7. szybkość ładowania strony,
 8. responsywność (mobile first), ale też AMP (Accelerated Mobile Pages),
 9. user experience (UX),
 10. linkowanie wewnętrzne i jakość linków,
 11. W3C (World Wide Web Consortium).

Czynniki off-site – pozycjonowanie strony

Wyróżnić można również czynniki off-site, które mają ogromny wpływ na pozycjonowanie. To wszelkie działania poza stroną, których celem jest podniesienie jej pozycji. Aby osiągnąć sukces, nie można ich pominąć. Co więcej, to są właśnie te aktywności, które nigdy się nie kończą. Trzeba być gotowym na ich ciągłe udoskonalanie. Jakie czynniki off-site wpływają na pozycjonowanie?

Link building – chodzi w nim o pozyskanie wartościowych linków zewnętrznych, a więc takich, które skądś prowadzą do nas. Co to oznacza? Google nagradza strony, które są polecane przez innych. Według niego jest to dowód, że strona jest użyteczna. Jednak nie liczy się tylko ilość, a przede wszystkim jakość takich odnośników.

Content marketing – nie od dziś wiadomo, że „content is the king”. Marketing treści ma na celu pozyskanie klientów dzięki użytecznym, ale i atrakcyjnym treściom. Ale to nie wszystko. Ogromne znaczenie ma tutaj również zbudowanie wizerunku marki w taki sposób, by klienci ją lubili, ale i byli zaangażowani w treści, jakie publikuje, a następnie korzystali z oferty.

Social media – kto z nas wyobraża sobie życie bez nich? Może to prywatne i owszem, ale jak się prowadzi firmę – trzeba się przełamać. Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, LinkedIn – to tylko niektóre z kanałów. Co daje aktywność w social mediach? Na pewno umożliwia dywersyfikację linków. Warto korzystać z takich możliwości. To też pierwsze spotkanie z klientami. Z social mediów można skierować ich na stronę/do sklepu online.

czeka na Twoją ocenę!

2 komentarze

 1. Czy one są stałe? Wiele się mówi o tym, że algorytmy Google się zmieniają, ale czy wszystko ulega zmianie? Czy jest coś stałego w pozycjonowaniu SEO?

 2. Ja zawsze będę twierdził, że dobranie właściwych słów kluczowych, to jeden z najważniejszych elementów, które wpływają na pozycjonowanie strony!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.