Co to jest SEO copywriting? Podstawowe zasady tworzenia treści pod pozycjonowanie

Copywriting oznacza pisanie tekstów, które będą spełniać cele sprzedażowe, marketingowe. Mogą to być zarówno slogany reklamowe, artykuły sponsorowane, jak treści o wysokiej wartości merytorycznej, które budują wizerunek eksperta danej marki. Ale jest też SEO copywriting. Czym się różni i jak wspiera pozycjonowanie? Przedstawiamy podstawowe zasady SEO copywritingu.

SEO copywriting – co to jest?

Skoro copywriting to pisanie tekstów spełniających cele marketingowe, to idąc dalej tą drogą, SEO copywritng oznacza treści wspierające pozycjonowanie stron www. Do ich stworzenia potrzebne są wszechstronne umiejętności.

Z jednej strony należy zadbać o ich wartość merytoryczną, czy poradnikową, z drugiej natomiast znać podstawowe zasady SEO, aby móc je zastosować w tekście. Podsumowując, to tworzenie treści, które będą atrakcyjne i angażujące z punktu widzenia użytkownika, a także zoptymalizowane pod wyszukiwarki.

Jak pisać teksty pod SEO?

Kiedyś istniało przekonanie, że wystarczy „upchnąć” w tekście jak największą ilość fraz kluczowych, nie dbając o wartość merytoryczną, czy nawet poprawność treści. I prawda jest taka, że jeszcze kilka lat temu to się sprawdzało. Dzisiaj jednak możesz zapomnieć o takich działaniach, ponieważ prędzej czy później mogą się one skończyć karą od Google’a.

Aby dowiedzieć się, jak pisać teksty pod SEO, warto wyjść od tego, jaki jest cel wyszukiwarki Google’a – dostarczyć jak najlepszej odpowiedzi na zapytanie użytkowników. Oznacza to, że zawartość danej podstrony powinna być użyteczna, atrakcyjna dla internautów. Czyli, w praktyce, rozwiązywać dany problem, zapewniać wartość rozrywkową etc. (w zależności od celu podstrony).

Jeśli jesteś copywriterem, pewnie wiesz, jak pisać, aby twoje teksty były chętnie czytane. Co teraz zrobić, aby dodatkowo łatwo było je odnaleźć w Google? Konieczne jest ich zoptymalizowanie pod wybrane frazy kluczowe.

I tym przede wszystkim różni się praca copywritera od SEO copywritera. W obu wypadkach konieczne jest przeprowadzenie tzw. researchu, a także stworzenie angażującego tekstu. SEO copywriter musi ponadto rozpocząć od doboru słów kluczowych, które następnie zostaną naturalnie wplecione w tekst. Oczywiście, można to robić, nie zdając sobie nawet z tego sprawy, aczkolwiek najbardziej skuteczne będą świadome działania. Dlatego sprawdź, jakie są najważniejsze elementy SEO copywritingu.

Najważniejsze elementy SEO copywriting

Bazą każdego tekstu SEO są słowa kluczowe – to już wiesz. Teraz wystarczy dowiedzieć się, gdzie je umieszczać. Powinny znaleźć się w:

  • tytule tekstu (nagłówek h1);
  • śródtytułach (nagłówki h2-h6, choć w praktyce zwykle stosuje się znaczniki h2-h3);
    treści tekstu;
  • meta tagach (to tagi title oraz description, czyli tytuł i opis podstrony widoczny w wynikach wyszukiwania).

Oprócz tego do zadań SEO copywritera nierzadko należy optymalizacja obrazków, które uatrakcyjniają treść (nadaje im się odpowiednie tytuły, a także uzupełnia tekst alternatywny, w miarę możliwości wykorzystując do tego słowa kluczowe dla danego tekstu).

Przy czym należy pamiętać o tym, że najważniejszy jest content, czyli sama treść. Frazy kluczowe powinny być w nią wplecione naturalnie, a ich pojawienie się – uzasadnione. Dlatego, że jak już nie raz podkreślaliśmy, teksty pozycjonujące tworzysz nie tylko dla wyszukiwarki, ale też dla użytkowników. Jeśli będzie spamerskie, słabej jakości, nieużyteczne, zwiększysz współczynnik odrzuceń, a także wpłyniesz na obniżenie czasu przebywania na stronie, co… może prowadzić do pogorszenie się pozycji twojej strony w rankingu. I o tym wszystkim powinien wiedzieć każdy dobry SEO copywriter.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.