Na czym polega techniczna optymalizacja strony internetowej? Kluczowe aspekty pozycjonowania on-site

Optymalizacja strony internetowej jest jednym z pierwszych kroków do tego, aby zwiększyć widoczność serwisu w sieci. Zmiana nawet kilku parametrów może mieć kluczowe znaczenie dla SEO, poprawić jego skuteczność. Trzeba „tylko” wiedzieć, od czego zacząć. I my mamy dla ciebie te wskazówki.

Technical SEO, techniczna optymalizacja strony

Na początku kilka słów o tym, czym jest techniczna optymalizacja strony. To poprawa parametrów związanych z wydajnością oraz szybkością serwisu. Można ją wykonać na dwa sposoby – ingerując bezpośrednio w kod strony lub instalując wtyczki do WordPressa, które, odpowiednio skonfigurowane, umożliwią zlikwidowanie kluczowych błędów, utrudniających działania SEO.

A skąd wiedzieć, co poprawiać? Techniczna optymalizacja strony powinna być poprzedzona audytem SEO. Użycie dedykowanych narzędzi, takich jak PageSpeed Insights, pozwala wskazać błędy, aczkolwiek trzeba umieć „czytać” te raporty. Dlatego mamy kilka wskazówek, które powinny ci to ułatwić. Niestety, ostrzegamy też, że często bez pomocy webmastera, czyli projektanta stron internetowych, przeprowadzenie zaawansowanej optymalizacji pod kątem technicznym może się nie udać.

Szybkość ładowania strony

Podstawowym elementem technicznej optymalizacji strony www, jest poprawa szybkości ładowania strony. Jak to sprawdzić? Przy pomocy wspomnianego wcześniej, bezpłatnego narzędzia od Google’a – PageSpeed Insights. Wystarczy podać adres strony, chwilę poczekać i sprawdzić wyniki. Podawane są w skali punktowej od 0 do 100, osobno dla wersji na komputer oraz na telefon.

Ale to nie jedyna informacja, jaką uzyskasz, ponieważ narzędzie podpowiada od razu, co należy zmienić, aby strona ładowała się szybciej. Przykładowe wskazania to:

  • zmień rozmiar obrazów;
  • odłóż ładowanie obrazów poza ekranem;
  • wyeliminuj zasoby blokujące renderowanie,
  • zminimalizuj aktywność głównego wątku;
  • unikaj tworzenia łańcuchów żądań krytycznych.

Brzmi to jak czarna magia? Nie martw się, po rozwinięciu poszczególnych błędów, możesz znaleźć krótką informację, co należy zrobić. Większość z tych rzeczy wykonasz przy użyciu wtyczek do WordPressa – często wystarczy jedno kliknięcie, aby np. usunąć nieużywany kod CSS lub minimalizować pliki JS.

Na koniec możesz też sprawdzić, jakie punkty audytu twoja strona zaliczyła śpiewająco.

Optymalizacja obrazków

Na szybkość ładowania strony wpływ mają także obrazki, a dokładniej, wielkość plików. I wiemy, że często istnieje pokusa, aby zdjęcie opublikować w jak najwyższej jakości, ale uwierz nam, że bezstratna kompresja sprawi, że nie zauważysz różnicy w wyglądzie obrazka, za to w jego „wadze” już tak. Możesz kompresować, a więc zmniejszać rozmiar plików, przed wysłaniem ich na serwer lub zainstalować w WordPressie wtyczkę, która zajmie się tym za ciebie.

O co jeszcze zadbać podczas optymalizacji obrazków? O ich poprawną nazwę, najlepiej zawierającą słowa kluczowe, a także o uzupełnienie atrybutu ALT, czyli tekstu alternatywnego. To opis zdjęcia, który wyświetlany jest przed jego pełnym załadowaniem. Oprócz tego jest to informacja dla robotów Google’a, co znajduje się na obrazku.

Indeksowanie witryny

Twoim celem jest ułatwienie indeksowanie witryny, dzięki czemu nowe podstrony mogą pojawiać się w rankingu, a treść w obrębie serwisu będzie na bieżąco aktualizowana w Google. Aby ułatwić indeksację, należy stworzyć przejrzystą strukturę strony. I mowa jest tu nie tylko o menu nawigacyjnym, ale także o poprawnym linkowaniu wewnętrznym. Nie zapomnij stworzyć mapy strony oraz dodać jej do narzędzia Google Search Console.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.