Na czym polega optymalizacja treści pod pozycjonowanie strony www?

W branży SEO nie od dziś wiadomo, że „content is KING”. Treści na stronie internetowej powinny być użyteczne, różnorodne, merytoryczne. A jak przy okazji zadbać, aby były „SEOwe”? Wyjaśniamy, na czym polega optymalizacja treści pod pozycjonowanie strony www.

Optymalizacja treści na stronie www

Optymalizacja strony www to jeden z kluczowych aspektów pozycjonowania. Przy czym proces ten dzieli się na dwa kierunki – optymalizację techniczną, o której pisaliśmy tutaj, oraz optymalizację treści. Dziś dokładniej przyjrzymy się drugiemu przypadkowi.

Pod pojęciem optymalizacji treści rozumie się tworzenie, rozbudowę, a także poprawę tzw. contentu pod SEO. Chodzi m.in. o opisy usług, kategorii produktów, a także artykuły dostępne na blogu firmowym, w przypadku których należy zadbać o wysycenie słowami kluczowymi, a także edycję tekstu, wpływającą na jego czytelność oraz atrakcyjność. Poniżej przedstawimy kluczowe elementy optymalizacji treści, lecz zanim do tego przejdziemy, mamy jeszcze jedną uwagę.

Optymalizacja treści jest procesem, który można wykonać zarówno na etapie pisania tekstu, jak i już po jego opublikowaniu. Nierzadko w ramach content marketingu, wspierającego działania SEO, analizuje się widoczność strony, to, na jakie frazy jest dobrze indeksowana i następnie po raz kolejny poprawia się jej treść, aby ostatecznie uzyskać możliwie jak najwyższą pozycję.

Długość treści na stronie

Zaczniemy od podstaw, czyli od długości treści na stronie. I tu niestety nie mamy dla ciebie konkretnej odpowiedzi na to, jaka ilość tekstu jest optymalna, podpowiemy jedynie, że im więcej, tym lepiej. Tekst powinien wyczerpywać temat, ale w sposób merytoryczny, użyteczny. Długość powinna być dostosowana do jego charakteru – opis produktu zawsze będzie krótszy, niż artykuł poradnikowy czy case study.

Należy jedynie unikać zbyt krótkich tekstów – za minimum uważa się ok. 1000 słów. Natomiast im bardziej konkurencyjna fraza, tym lepiej, aby treść była rozbudowana.

Nasycenie frazami kluczowymi, synonimy

Jedną z najważniejszych prac podczas optymalizacji treści jest przygotowanie oraz wykorzystanie możliwie jak największej ilości fraz kluczowych. Przy czym, uważaj, ponieważ nie może mieć to „spamerskiego” charakteru, cały czas musisz pamiętać o użyteczności tekstu, a także o User Experience.

To, ile słów kluczowych powinno znaleźć się w tekście, zależy przede wszystkim od jego długości. Mówi się tu o takim wskaźniku jak zagęszczenie fraz kluczowych, a jego optymalna wartość to od 0,5% do 1-1,5%. Ponadto, zamiast „upychania” kolejnych fraz, zaleca się stosowanie synonimów. Dobrą praktyką podczas optymalizacji treści jest także używanie słów kluczowych typu long tail, co jest podstawą tzw. pozycjonowania na długi ogon.

Struktura i edycja treści

Treść na stronie nie może mieć postaci zwartego bloku, podzielonego na kilka akapitów. To, o co trzeba zadbać w pierwszej kolejności, to nagłówki h1-h6, przy czym od razu zaznaczamy, że tag h1 może znaleźć się wyłącznie raz na stronie i najczęściej obejmuje się nim tytuł.

Nagłówki nie tylko oddzielają treść, ale także są sposobem na wskazanie robotom Google’a, o czym jest dana podstrona. Dlatego podstawą optymalizacji powinno być umieszczanie słów kluczowych w nagłówkach.

Inne elementy edycji treści to stosowanie wyróżnień (pogrubienie, kursywa), czy wypunktowań, aby tekst miał czytelną, atrakcyjną dla oka postać.

Duplikacja treści

Natomiast to, czego należy unikać, to duplicate content, czyli duplikacja treści. Chodzi o powielone w różnych miejscach teksty, a także fragmenty tekstów. Problem z duplikacją może pojawić się zarówno bezpośrednio na stronie, jak i… poza nią, kiedy treść jest skopiowana z innego źródła.

Strony, na których znajdują się powielone teksty, są gorzej oceniane przez roboty Google, co skutkuje niższą pozycją w rankingach.

A jak sprawdzić, czy ten problem pojawia się na twojej stronie? W przypadku tagów meta title i meta description, z pomocą przyjdzie ci narzędzie Screaming Frog. Natomiast duplikację treści na stronie sprawdzisz przy pomocy narzędzia copyspace.com lub używając wyszukiwarki Google (wystarczy wkleić fragment tekstu i zweryfikować, czy nie pojawia się na innych stronach w takiej samej lub bardzo podobnej postaci).

czeka na Twoją ocenę!

1 komentarz

  1. optymalizacja treści, contentu, napisów i tak dalej to jednak jest sama sól pozycjonowania, praktycznie wszystko kręci się wokół optymalizacji treści na stronie, to fakt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.