10 darmowych i płatnych narzędzi do badania słów kluczowych

Jednym z podstawowych zadań podczas pozycjonowania stron www, jest dobór i analiza słów kluczowych. Co więcej, proces ten będziesz wielokrotnie powtarzać, aby móc optymalizować kolejne prace, poprawiać widoczność serwisu. Dlatego dowiedz się, jakie narzędzia ci w tym pomogą – przedstawiamy listę.

Wyszukiwarka Google – darmowe

Zanim przejdziesz do zaawansowanych narzędzi, skorzystaj z wyszukiwarki Google! Przydadzą ci się dwie funkcjonalności: dynamiczne wyszukiwanie (automatyczne odpowiedzi) oraz sugester. Gdy zaczniesz wpisywać daną frazę w polu wyszukiwania, automatycznie pojawia się lista podpowiedzi.

Przykładowo, wpisując „przepis”, otrzymasz: „przepis na naleśniki”, „przepis na gofry”, „przepis na pizze” itd. W tym polu pojawiają się najczęściej wyszukiwane frazy.

Gdy wybierzesz jedną z nich, przejdź na sam dół wyników, gdzie znajduje się sekcja Wyszukiwania podobne do, wraz z kolejnymi propozycjami. Dla „przepis na naleśniki” będzie to m.in. „jak zrobić dobre naleśniki”, „ciasto na naleśniki do krokietów”, „przepis na naleśniki z serem”. To już całkiem niezły początek, prawda? Przyda się zwłaszcza wtedy, gdy jeszcze nie do końca wiesz, czego szukać, jak to nazwać.

Planer słów kluczowych Google – darmowe

Planer słów kluczowych znajdziesz w panelu Google Ads, narzędziu do tworzenia płatnych kampanii reklamowych. Tutaj trzeba wiedzieć, że gdy nie uruchomiłeś aktualnie żadnej kampanii, informacje dostępne w planerze będą ograniczone, aczkolwiek to i tak może okazać się pomocne. Otrzymasz m.in. listę powiązanych słów kluczowych, średnią miesięczną liczbę wyszukiwań, a także dane dotyczące konkurencyjności danej frazy.

KeywordTool.io – darmowe

KeyWordTool.io umożliwia analizę fraz w popularnych wyszukiwarkach, a także badanie… hashtagów na Instagramie czy Twitterze. Wystarczy wpisać wybrane słowo kluczowe, aby otrzymać listę propozycji (jako ciekawostkę dodamy, że można ją wyeksportować do pliku). Wyniki podzielone są na trzy sekcje:

  • keyword suggestions;
  • questions;
  • prepositions.

Answer The Public – darmowe

Ciekawym, rozbudowanym narzędziem, jest Answer The Public. Przydaje się w szczególności wtedy, gdy szukasz podpowiedzi pytań związanych z daną frazą. To, czym wyróżnia się od poprzednich propozycji, to możliwość wizualnego wyszukiwania słów kluczowych.

Ubersuggest – darmowe

Z darmowych narzędzi, Ubersuggest jest jednym z najbardziej rozbudowanych. Co umożliwia? Nie tylko sprawdzisz propozycje fraz, ale także ich miesięczną ilość wyszukiwań oraz zobaczysz, jakie strony są na nie widoczne. W bezpłatnej wersji ilość słów, jakie można w ten sposób przeanalizować, jest ograniczona, jest to jednak dobry punkt wyjścia.

Google Trends – darmowe

Jeśli część usług/produktów ma charakter sezonowy, warto korzystać z Google Trends. To kolejne darmowe narzędzie od Google’a, które pozwala sprawdzać sezonowość danych produktów lub usług, a także zweryfikować trendy wzrostowe w poszczególnych branżach (szczególnie tych, które dopiero się rozwijają).

Senuto – płatne

Przejdziemy już do płatnych narzędzi i pierwszym z nich jest Senuto. Posiada rozbudowaną bazę słów kluczowych, które można analizować zarówno według wąskiego, jak i szerokiego dopasowania. Otrzymasz szczegółowe informacje na temat danej frazy (konkurencyjność, ilość miesięcznych wyszukiwań, strony, które są widoczne na nią w TOP10), a także sprawdzisz powiązane słowa kluczowe lub najczęściej wyszukiwane pytania.

SEMSTORM – płatne

SEMSTORM jest narzędziem podobnym do Senuto. Generuje on proste podpowiedzi związane ze wpisaną frazą, słowa z przyimkami przedstawione w formie graficznej, a także pytania. Ciekawą sekcją jest zakładka Video – znajdziesz w niej frazy kluczowe, które można umieścić w tytule oraz w opisie filmu, aby poprawić jego widoczność.

Ahrefs – płatne

Z płatnych narzędzi często polecany jest Ahrefs, którego moduł Keywords Explorer umożliwia przeprowadzenie pogłębionych wyszukiwań. Dostępne opcje są podobne, co w poprzednich przypadkach. Plusem jest możliwość zaawansowanego filtrowania wyników.

Surfer SEO – płatne

Naszą ostatnią propozycją jest rozbudowane narzędzie Surfer SEO. Jego największą zaletą jest prostota korzystania, intuicyjność. Dane prezentowane są w przejrzysty sposób, aczkolwiek, jeśli chcesz zagłębić się w daną frazę, możesz przejść do bardziej szczegółowych informacji.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.