Ile trwa pozycjonowanie? Kiedy efekty SEO będą widoczne?

Pozycjonowanie strony internetowej nazywane jest także SEO. To szereg powiązanych ze sobą czynności, przeprowadzanych w danej witrynie oraz poza nią. Ich efektem jest poprawa widoczności strony w wyszukiwarce Google. Zgodnie z powiedzeniem „czas to pieniądz”, wiele osób chce, aby efekty pozycjonowania były widoczne jak najszybciej. Czy możliwe jest błyskawiczne SEO? Ile tak naprawdę trwa ten proces?

Co wpływa na czas uzyskania efektów pozycjonowania?

Na temat tego, czym jest pozycjonowanie powstał już wpis na naszej stronie, gdzie wyjaśniono najważniejsze kwestie związane z tym procesem. Przejdźmy więc do konkretów, czyli omówienia, co tak naprawdę wpływa na czas uzyskania efektów prowadzonych prac. Specjaliści wśród najważniejszych czynników wyróżniają:

  • aktualną pozycję strony internetowej – im niższa, tym zazwyczaj dłuższy czas oczekiwania na efekty,
  • wielkość strony,
  • zasięg pozycjonowania (wyróżniamy SEO lokalne, gdzie można osiągnąć szybsze efekty, jak i globalne),
  • budżet, który przeznaczony jest na pozycjnowanie, a co za tym idzie natężenie działań,
  • wiek strony,
  • historię działań podejmowanych wcześniej na domenie,
  • wiedza oraz doświadczenie osoby, która przeprowadza prace związane z pozycjonowaniem,
  • branża – im bardziej niszowa, tym lepsze efekty,
  • konkurencja – aktualna, jak i potencjalna.

Ile trwa pozycjonowanie stronty internetowej?

Znając czynniki, które wpływają na wzrost pozycji danej strony w Google, warto wskazać, jaki będzie czas oczekiwania na efekty. W przypadku małego sklepu internetowego szacuje się, że będzie od 2 do 8 miesięcy. Trzeba jednak podkreślić, że poprawa widoczności nie jest równoznaczna ze zwiększeniem się ruchu oraz sprzedaży – na ten efekt poczekać należy zazwyczaj około 10 – 14 miesięcy. W przypadku dużego sklepu internetowego czas ten jest krótszy. Wynosi około 4 – 6 miesięcy dla wzrostu pozycji oraz 8 – 12 miesięcy dla ruchu i sprzedaży.

Efekty osiągane dzięki SEO na stronach internetowych zaobserwować można po około 2 – 3 miesiącach.

Należy zaznaczyć, że okresy te są orientacyjne, nie będą one takie same dla wszystkich witryn. Wynika to ze złożoności czynników, które mają wpływ na pozycjonowanie, jak i z faktu, że nie wszystkie faktory są jawne i nawet profesjonaliści z dziedziny SEO nie znają od A do Z algorytmów, którymi posługuje się Google. Na podstawie dostępnych narzędzi są oni jednak w stanie mniej-więcej oszacować, kiedy można spodziewać się pierwszych efektów pozycjonowana.

Czy możliwe jest szybkie SEO?

Wiele agencji SEO szczyci się niezwykle szybkimi efektami, które uzyskują dla swoich klientów w zakresie pozycjonowania. Warto jednak podkreślić, że niemożliwe jest bardzo szybkie osiągnięcie efektów, dzięki działaniom tego typu. Zazwyczaj do przyspieszenia wyników prac stosowne może być Google Ads, czyli płatny system reklamowy należący do Google. Agencje mogą także wykorzystywać zakazane, nieetyczne praktyki, które pozwalają na szybkie efekty, jednak gdy algorytmy Google wykryją takie działanie, pozycja strony może zostać obniżona, istnieje także możliwość całkowitego wykluczenia jej z wyników wyszukiwania. Efekty prowadzenie black hat SEO są trudne do naprawy, nawet dla bardzo doświadczonych (i drogich) specjalistów.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.