Dlaczego pozycjonowanie nie działa? Poznaj najczęstsze błędy SEO

Pozycjonowanie to długotrwały proces, ale zdarza się, że efektów nie widać i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. Często jest to konsekwencja popełnionych błędów. Dlaczego pozycjonowanie nie działa? Wyjaśniamy, jakie są tego najczęstsze przyczyny. Poznaj błędy SEO.

Złe frazy kluczowe

Pozycjonowanie to nic innego jak działania, które mają na celu spowodowanie, by w organicznych wynikach wyszukiwania na konkretne frazy, strona WWW firmy, bloga, sklepu pojawiła się jak najwyżej, ideałem jest tutaj TOP 10. To właśnie te frazy muszą być odpowiednio dobrane. Oznacza to, że konieczna jest analiza słów, jakich wyszukują użytkownicy internetu – potencjalni klienci, ale i tych, jakie stosuje konkurencja.

Dobrze jest prześledzić, jakie zapytania w Google umieszczają internauci, którzy interesują się produktami, usługami branży, w której się działa. Można się też po prostu zastanowić, czego oni oczekują i jak można odpowiedzieć na ich potrzeby.

Warto w tym celu skorzystać z narzędzi SEO, które sprawdzają frazy konkurencji i preferencje użytkowników, zobaczyć, jakie sugerują słowa. Warto jednak wiedzieć, że pozycjonowanie się na słowa kluczowe typu „sukienka” czy „zdrowa żywność” może być dość trudne.

Zdecydowanie lepszym posunięciem jest postawienie ma frazy long tail. Składają się z kilku słów. Nie są tak bardzo popularne, ale z powodzeniem generują ruch. Często są w postaci konkretnych modeli rzeczy lub pytań. Dzięki temu znacznie łatwiej dopasować się do konkretnych potrzeb internauty.

Nieprawidłowa liczba słów kluczowych

Sam wybór słów kluczowych to jedno. Problemem, a zatem często i błędem okazuje się zła ilość fraz wybranych do pozycjonowania. W osiągnięciu efektów przeszkadza zarówno za mała, jak i za duża ilość słów kluczowych. Jeśli pozycjonuje się swoją stronę na jedynie kilka fraz kluczowych, to nie można się spodziewać oszałamiającej widoczności w Google. Zwłaszcza jeśli te słowa są źle dobrane. Zbyt duża ilość fraz też nie jest rozwiązaniem, choć zależy to od biznesu. Zakłada się, że dobrze, gdy da się je umieścić w linkach. Z pewnością agencja SEO podpowie, jak to zrobić, żeby było dobrze, a więc jaka ilość fraz będzie najlepsza, gdy pozycjonowanie nie działa.

Słabo rozbudowana strona internetowa

Aby dobrze pozycjonowało się stronę WWW, musi mieć ona odpowiednią ilość treści. Nie może to być więc mała witryna. Stronę internetową przed pozycjonowaniem dobrze jest rozbudować. Należy prześledzić kategorie i podkategorie, a koniecznie stworzyć sekcję bloga lub aktualności, żeby mogły się na witrynie pojawiać jakieś nowości. Inaczej Google uzna stronę za zdezaktualizowaną albo porzuconą. Nie mówiąc o możliwości linkowania. Im więcej podstron, tym lepiej można zaplanować kampanię link building.

Brak optymalizacji treści i zdjęć

Kolejnym błędem, który może sprawiać, że pozycjonowanie nie działa, jest brak optymalizacji. Trzeba zadbać o wszystko. Po pierwsze nie można pomijać optymalizacji treści na stronie. Należy stosować nagłówki H1, H2, H3, wypunktowania, boldy i inne wyróżniki graficzne.

O zdjęcia również trzeba zadbać. Muszą mieć nie tylko rozmiar, który sprawi, że będą dobrej jakości, ale zbytnio nie obciążą strony i nie wydłużą szybkości jej ładowania, ale też odpowiednią nazwę i alt obrazka. Opis zdjęcia musi wskazywać na zawartość fotografii, ale dobrze jak ma w sobie kluczowe frazy.

Brak optymalizacji meta tagów

Choć to absolutna podstaw, to jednak wciąż się zdarza brak optymalizacji meta danych lub ich duplikacja. Jak Google ma wiedzieć, co się znajduje na stronie? Jak można pominąć zachętę dla internauty, by kliknął ten konkretny wynik w SERP-ach? Meta tagi to elementy struktury strony internetowej, które są widoczne w wynikach wyszukiwania tak dla algorytmów, jak i użytkowników. Nie można pominąć ich optymalizacji. To podstawowy błąd SEO, który może sprawiać, że pozycjonowanie nie będzie miało efektów.

czeka na Twoją ocenę!

3 komentarze

  1. Strasznie dużo tych czynników, które wpływają na brak pozycjonowania się. Najlepiej chyba jest zatrudnić do tego jakąś agencję, bo człowiek sam ni e jest w stanie tego wszystkiego spamiętać i dopilnować 🤔

  2. Za mało fraz kluczowych = źle
    za dużo fraz kluczowych = źle
    A to ile powinno być, by było dobrze? Przydałby się jakieś konkrety :/

    1. Myśle, że mało kto wie ile i czego powinno być żeby pozycjonowanie działało 🙂 ja tam wole skorzystać z agencji seo i sie tym nie przejmować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.