Od czego zacząć pozycjonowanie sklepów internetowych?

Na przestrzeni ostaniach kilku lat możemy zauważyć ogromną ekspansję sklepów internetowych. Coraz chętniej zamawiamy z nich nie tylko książki, elektronikę czy odzież, ale prawie wszystkie niezbędne do codziennego życia przedmioty, jak i żywność. W związku z tym, warto dołożyć wszelkich starań, aby właściwe wypozycjonować sklep i zdobyć przewagę nad coraz to większą konkurencją. Od czego zacząć działania w zakresie SEO dla e-commerce? Jakie kroki są niezbędne do osiągnięcia zadowalających wyników?

Jakie powinny być pierwsze kroki osoby pozycjonującej sklep internetowy?

Pierwszy krok, rozpoczęcie pozycjonowania sklepu internetowego, zależny jest przede wszystkim od tego, czy jest to nowo otwarta działalność, czy chce się poprawić widoczność funkcjonującej od jakiegoś czasu witryny. W pierwszym przypadku bardzo ważne jest właściwe dobranie platformy e-commerce pod kątem dostosowania jej do przyjaznego pozycjonowania. W sieci znaleźć można rankingi, w których opisane są możliwości, jak i cechy największych z działających w Polsce. Posiadając otwarty sklep internetowy, można rozważyć migrację na inną, bardziej przyjazną dla SEO, gdy okaże się, że aktualna nie pozwala na przeprowadzanie optymalnych działań.

Następne kroki pozwalające na rozpoczęcie właściwego SEO są takie same, bez znaczenia jest wiek witryny. Niezwykle istotne są analiza oraz dobór właściwych słów kluczowych, na które domena ma pojawiać się w wynikach wyszukiwania. Dostosowane powinny być do obecnej widoczności, asortymentu oraz treści blogowych. Pomocne mogą być narzędzia dostępne w sieci za darmo lub za opłatą, jak i analiza działań konkurencji w zakresie pozycjonowania. Wiedza ta pozwoli nie tylko na zdobycie informacji co do fraz, ale i sprawdzenie jakich błędów należy unikać podczas działań SEO we własnym sklepie internetowym. Kolejnym działaniem jest przeprowadzenie audytu SEO. W czasie jego trwania sprawdza się treść na stronie, jak i parametry techniczne, które mają znaczenie w procesie pozycjonowania.

Co jeszcze wpływa na pozycjonowanie sklepu internetowego?

Opisane wyżej działania to dopiero początek w czasochłonnym i czasem skomplikowanym procesie pozycjonowania sklepu internetowego. Po przeprowadzeniu wskazanych działań konieczne jest wprowadzenie rekomendacji oraz zaleceń, które powstały na bazie przeprowadzonych badań oraz obserwacji. Dobra optymalizacja sklepu to krok, bez którego osiągnięcie zadowalających efektów może być nie tylko trudne, ale wręcz niemożliwe. Konieczne jest wdrożenie poprawek w kwestiach technicznych, jak i w zakresie treści. Kolejnym etapem efektywnego pozycjonowania sklepu internatowego jest link building, rozumiany nie jako jednorazowa akcja pozyskiwania wartościowych linków, ale systematyczne przeprowadzany proces. Mogą one pochodzić z artykułów sponsorowanych oraz wysokiej jakości forów. Dobrym sposobem na budowanie bazy linków dla sklepu internetowego jest także linkowanie wewnętrzne, we własnych materiałach publikowanych np. na blogu. To właśnie z regularnym tworzeniem i udostępnianiem treści jest kolejnym elementem pozycjonowania strony. Nosi on nazwę content marketingu.

Niejednokrotnie wspomniano, że SEO sklepu internetowego to proces. Należy zaznaczyć, że w czasie prac konieczne jest nie tylko działanie, ale i monitorowanie efektów, które przynoszą wykonane prace oraz ewentualne zmodyfikowanie sposobu pozycjonowania.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.