Pozycjonowanie to dynamiczny proces polegający na prowadzeniu działań mających na celu umieszczenie danej strony na jak najwyższym miejscu w wynikach wyszukiwania Google. Warto śledzić zachodzące w kwestii czynników rankingowych zmiany. Mimo że nie wszystkie, jak i ich wagi, są znane, Google co jakiś czas ujawnia, co jest brane pod uwagę przez jego roboty w czasie indeksowania. Co ostatnio zmieniło się w świecie SEO?
Jak zmieniały się algorytmy Google na przestrzeni lat?
Od samego początku istnienia przeglądarki Google (27 września 1998 roku) jej celem było dostarczenie użytkownikom najbardziej trafnych wyników wyszukiwania. Aby to zapewnić, konieczne było wprowadzenie adekwatnych algorytmów oraz ich cykliczna optymalizacja dla ich jak najlepszego działania. Pierwszą bardzo ważną zmianą, która miała miejsce w świecie Google w 2011 roku, było ocenianie treści publikowanych na stronach internetowych pod względem merytorycznym, aby nie umieszczać na wysokich pozycjach witryn z contentem niskiej jakości. Trzy lata później połączono organicznie wyniki wyszukiwania z Mapami Google, co pozwoliło na poprawę działania wyszukiwania oraz pozycjonowania lokalnego. W tym samym czasie wprowadzono także featured snippet, czyli umieszczanie w wyszukiwarce bezpośredniej odpowiedzi na zadane przez użytkownika pytanie. W kwestii bardzo ważnych zmian warto także zaznaczyć, że od około 6 lat implementowane są wdrożenia, których celem jest wzrost dopasowania wyników wyszukiwania do urządzeń mobilnych. Ponadto od 2016 roku algorytmy opierają się na działaniu sztucznej inteligencji, dla jeszcze lepszego dopasowania wyników wyszukiwania do potrzeb użytkowników.
Jakie zmiany zaszły w algorytmach Google w 2021 roku?
Wielu specjalistów uważa, że rok 2021 był przełomowy pod kątem wprowadzenia zmian w algorytmach Google, które mają wpływ na SEO. W maju wprowadzono Page Experience Update. Oznacza to, ze ogromny nacisk kładzie się na odczucia użytkownika z korzystania z danej witryny. Składa się na niego kilka nowych czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas pozycjonowania strony:
- Core Web Vitals, które szczegółowo omówiliśmy we wcześniejszym wpisie na naszym blogu,
- Mobile Friendly – dostosowanie witryny do przeglądarek w urządzeniach mobilnych,
- Safe Browsking związane z bezpieczeństwem witryny pod kątem złośliwego oprogramowania,
- HTTPS pozwalające na zachowanie poufności danych, które przesyłane są pomiędzy danym sprzętem a witryną,
- No intrusive interstitials – łatwy dostęp do pożądanej treści.
Czym jest SXO?
Biorąc pod uwagę nacisk, jaki Google kładzie na zwiększenie wygody korzystania ze strony, warto wspomnieć o SXO. Jest to połączenie SEO (Search Engine Optimization – pozycjonowania) z UX (User Experience – doświadczenia użytkownika). Jego wdrożenie jest szczególnie korzystne dla sklepów internetowych, branży usługowej oraz serwisów contentowych, ponieważ pozwala nie tylko na budowanie wysokiej pozycji w wynikach organicznych wyszukiwarki, ale także konwersji, czyli podejmowania przez użytkowników określonych działań. Biorąc pod uwagę zmiany w algorytmach oraz czynniki, na które Google zwraca szczególny nacisk, warto wdrożyć na swojej stronie internetowej działania z zakresu SXO. Szacuje się, że nie jest to chwilowy trend, a stała, która niebawem będzie niezbędna do osiągnięcia wysokiej pozycji w wynikach organicznych wyszukiwarki Google.