Ile kosztuje pozycjonowanie strony?

Pozycjonowanie strony internetowej to mnóstwo działań, jakie należy zlecić specjalistom, by witryna była lepiej widoczna w sieci. Każda agencja SEO samodzielnie ustala cennik usług. Wpływ na koszty może mieć też system rozliczań takich prac, nie zawsze jest to jednak model za efekt. Ile kosztuje więc pozycjonowanie strony internetowej i jak rozliczać takie działania?

Pozycjonowanie strony internetowej – ile kosztuje?

Pozycjonowanie stron internetowych wymaga podjęcia wielu działań. Jest to proces czasochłonny, który zajmuje sporo czasu, konieczne są prace analityczne, pomocne jest też korzystanie z płatnych narzędzi. Trudno znaleźć w internecie konkretny cennik, który by uogólniał koszty SEO. Każda firma zajmująca się marketingiem internetowym ma swoje ceny, które też nie zawsze są uśrednione, prędzej można mówić o konkretnych widełkach za usługi. Znaczenie ma też model współpracy. Ile więc mogą kosztować poszczególne działania SEO i jak je rozliczać?

Audyt SEO – ile kosztuje?

Audyt SEO to pogłębiona analiza strony internetowej. Podczas takich prac okazuje się, co należy w witrynie poprawić, by była lepiej widoczna w wyszukiwarce, a przy tym przyjazna dla internautów. Koszt audytu zależy od tego, ile on trwa. Zdarza się, że analiza zwykłej strony zajmuje np. 2 godziny, ale już duży sklep internetowy będzie wymagał więcej pracy. Stąd też trudno o jednoznaczną cenę audytu SEO. Może kosztować on 200 zł lub nawet kilka tysięcy. To już zależy od strony i ilości przeprowadzanych czynności.

Koszty optymalizacji strony internetowej

Optymalizacja strony internetowej to wdrożenie wytycznych audytu SEO. Może to być więc wiele prac, jakie trzeba będzie przeprowadzić, by strona była bardziej wartościowa dla wyszukiwarki i użytkowników. Optymalizacja obejmuje szereg różnych działań, dlatego też trudno jednoznacznie ustalić, jaki jest jej koszt. Może to być poprawa kodu strony, struktury URL, meta danych, ale nie tylko. Bardzo ważna jest też optymalizacja treści pod kątem SEO, tym zajmują się już content marketingowcy i copywriterzy. Cena opisów lub artykułów może być zróżnicowana. Czasem jest to 50 zł, a jeśli tekst ma być bardziej ekspercki, wymaga większego przygotowania, wówczas te koszty rosną. Do tego dochodzi jeszcze tworzenie treści na serwisy zewnętrzne, a więc płatna jest nie tylko sama treść, ale jeszcze publikacja.

Link building – jaka cena?

Linkowanie do strony musi być przemyślane. Wpływa to realnie na pozycję witryny w wyszukiwarce, jednak należy zadbać o to, by pozyskać wartościowe linki. Jakość jest w tym przypadku ważniejsza od ilości. Linki pozyskiwane są nie tylko w ramach marketingu szeptanego, ale też we wspomnianych artykułach sponsorowanych, których cena najczęściej zaczyna się od 50 zł.

Pozycjonowanie strony internetowej – jak rozliczać?

Pozycjonowanie strony internetowej można rozliczać na kilka sposobów. Jeszcze do niedawna popularny był model za efekt. W tym przypadku ceny były uzależnione od osiągniętych wyników. Działania SEO są jednak na tyle skomplikowane i czasochłonne, że coraz częściej odchodzi się od tego sposobu rozliczania na rzecz modelu abonamentowego. W jego ramach można zlecić więcej różnych prac, które poprawią pozycję strony w wyszukiwarce. Ustalana jest więc z góry kwota, którą klient wpłaca przez cały czas trwania umowy. Niektóre agencje SEO wprowadziły jeszcze model hybrydowy, który jest połączeniem rozliczania za efekt z abonamentem.

czeka na Twoją ocenę!

1 komentarz

  1. oj cena pozycjonowania strony to nie jest taki łatwy temat do opisania, jeszcze nie powstał artykuł tak obszerny aby nic nie brakowało o cenie pozycjonowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.