Pozycjonowanie stron – jak to działa? Poznaj podstawy SEO

W obecnych czasach pozycjonowanie stron to absolutna podstawa. O SEO mówią niemal wszyscy; dzięki tym działaniom firma lub usługa jest w ogóle widoczna w wyszukiwarce. Jak dokładnie działa SEO? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest SEO?

Wyszukiwarka Google jest dziś dla każdego konsumenta niemal jak powietrze. Korzysta z niej 95 procent użytkowników na całym świecie. Jeśli potrzebujemy znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytanie, albo szukamy konkretnego produktu lub usługi, najczęściej wpisujemy zapytanie właśnie w Google.

Oczywiście zazwyczaj nie przeszukujemy wszystkich stron, żeby znaleźć odpowiedź na wybrane przez nas zagadnienie, tylko zawieszamy wzrok na pierwszych wynikach. To, czy strona naszej firmy lub artykuł pojawią się właśnie u góry w Google, jest zadaniem dla SEO, które jest skrótem od słów Search Engine Optimalization — optymalizacji treści pod silnik wyszukiwarki. SEO to wszystkie działania, które mają zapewnić naszej stronie ruch i widoczność w organicznych wynikach wyszukiwarki, czyli stronach, które nie są płatne (wyniki nieorganiczne to na przykład reklamy Google). Oczywiście algorytm Google zmienia się co chwilę i nawet najwięksi eksperci nie wiedzą do końca, na jakich zasadach działa dobieranie wyników przez tę wielką firmę. Istnieją jednak pewne wytyczne, które pozwolą nam sprawić, że nasza strona będzie miała dobrą widoczność w wyszukiwarce.

Jakie działania w ramach SEO możesz podjąć, aby wypozycjonować firmę?

SEO to pozyskiwanie ruchu w wynikach organicznych, co nie jest bardzo skomplikowane, jeśli strona zajmuje już jakąś pozycję i posiada swoje zaplecze – jednak jeśli tak nie jest, trzeba włożyć w pozycjonowanie trochę czasu. Kwestiami zarówno technicznymi, takimi jak zaindeksowanie poszczególnych elementów strony, jak i uzupełniającymi, czyli doborem odpowiedniej treści, zajmują się agencje SEO. Wprowadzenie firmy w świat Google to nie wszystko – co jakiś czas potrzebne są aktualizacje treści na stronach a także zdobywanie nowego ruchu za pomocą tworzenia artykułów zewnętrznych i wewnętrznych oraz działań związanych z link buildingiem. Zdobywanie ruchu i widoczności w wynikach wyszukiwarki wiąże się tutaj między innymi z SEO copywritingiem, który ma za zadanie tworzyć treści na podstawie fraz kluczowych, najczęściej wyszukiwanych przez klientów firmy.

Dlaczego pozycjonowanie stron jest takie ważne?

W dobie zakupów online odpowiednia pozycja w wyszukiwarce jest de facto adresem Twojej placówki. Dobry wynik to lokalizacja w centrum dużego miasta, widoczność na szarym końcu to miejsce we wsi, gdzie bardzo trudno jest dojechać. Zadbanie o SEO jest podstawowym zadaniem każdego przedsiębiorcy. Jeśli Twoja firma spada w wynikach Google, to znak, że trzeba dostarczyć wyszukiwarce więcej odpowiedniej treści, która będzie przekierowywać klientów do strony Twojej firmy – takie działanie zleć odpowiedniej agencji SEO.

5/5 - (2 votes)

2 komentarze

  1. Pozycjonowanie stron jest bardzo ważne, jak cię nie ma w sieci, to nie masz klientów, chyba, że prowadzisz sklep spożywczy, albo stację benzynową. W każdym innym przypadku SEO to podstawa!

  2. Próbuję jakoś ugryźć to całe SEO, jest ciężko, ale chociaż ten artykuł pozwolił mi zrozumieć czego nie rozumiem 😉 teraz wiem o co pytać. Czy… istnieje pozycjonowanie pod Binga? Bądź Yahoo? Cały czas tylko o tym Googlu… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.