Co to jest pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie stron internetowych to jeden ze sposobów na zwiększenie widoczności strony internetowej w wyszukiwarce. Zajmują się tym doświadczeni marketingowcy i inni specjaliści, którzy doskonale wiedzą, jakie działania podjąć w przypadku konkretnej witryny czy sklepu online. Na czym polega pozycjonowanie stron i co warto o nim wiedzieć?

Pozycjonowanie stron internetowych – co to?

Pozycjonowanie stron internetowych to szereg działań, których celem jest zajęcie jak najlepszej pozycji w wyszukiwarce. Chodzi więc o zwiększenie widoczności strony na tle ogromnej konkurencji. Wpływ na zajmowane pozycje mają algorytmy Google. Specjaliści, którzy są na bieżąco ze zmianami, które pojawiają się w marketingu internetowym, dobrze wiedzą, jakie działania należy podjąć. Najczęściej dotyczą one poprawy zawartości i działania strony oraz zwiększenia jej popularności w internecie.

Pozycjonowanie strony – od czego zacząć?

Wszelkie działania SEO warto zacząć od audytu strony internetowej. Pogłębiona analiza witryny wskaże, jakie prace trzeba wykonać, żeby poprawić jej wartość dla użytkowników, ale i wyszukiwarki. Audyt SEO bierze pod uwagę czynniki wewnętrzne, np. kod strony, budowę adresów URL, dane strukturalne, meta-dane, treść czy funkcjonalność witryny. Istotne są także czynniki zewnętrzne, wśród których wymienia się widoczność w wynikach wyszukiwania, linki przychodzące i statystyki w Google Analytics czy Google Search Console. Audyt SEO najczęściej zleca się po wykonaniu strony internetowej, żeby sprawdzić, czy została zaprojektowana poprawnie pod względem SEO lub przed rozpoczęciem działań pozycjonerskich.

Optymalizacja strony internetowej – co warto wiedzieć?

W kontekście pozycjonowania mówi się często o optymalizacji strony internetowej. Trudno jest rozpocząć działania SEO bez wdrożenia zmian zalecanych w audycie, a tym właśnie jest optymalizacja. Składa się na nią szereg działań, które mają ogromne znaczenie na zwiększenie widoczności witryny w wyszukiwarce. Konieczna jest eliminacja błędów występujących na stronie, zarządzanie przekierowaniami, zadbanie o responsywność witryny, poprawa struktury linkowania wewnętrznego, adresów podstron, dodanie danych strukturalnych. Zoptymalizować pod kątem SEO trzeba też treść. Ta musi być nie tylko unikalna, ale i użyteczna, znaczenie ma nawet to, w jaki sposób zostanie ona zaprezentowana. Mowa o hierarchii nagłówków, ale i pogrubieniach w opisie. Warto pomyśleć też o dodaniu linkowań wewnętrznych.

SEO a SEM

W Polsce na pozycjonowanie stron internetowych mówi się SEO. Jest to skrót od Search Engine Optimization. W praktyce oznacza to pozycjonowanie i optymalizację, czyli prace, które przekładają się na widoczność w wynikach organicznych. SEO jest częścią SEM, czyli Search Engine Marketing, w skład którego wchodzi jeszcze PPC, czyli Pay Per Click. Są to reklamy Google, które zwiększają widoczność witryny w płatnych wynikach. Marketing w wyszukiwarkach to więc wszelkie działania promocyjne, które mają zwiększyć widoczność strony w sieci.

czeka na Twoją ocenę!

1 komentarz

  1. bardziej esencjonalnego artykułu o tym co to jest pozycjonowanie nie widziałam 🙂 ale jest ok, spodziewam się, że kolejne wpisy będą bardziej zaawansowane!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.