Jak rozliczać się za pozycjonowanie?

Dążenie firm do osiągnięcia jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania Google sprawia, że na rynku znaleźć można coraz więcej agencji, które zajmują się świadczeniem kompleksowych usług w zakresie SEO. W jaki sposób najlepiej się z nimi rozliczać? Przedstawiamy 5 najpopularniejszych opcji.

Opłata za pozycję

Opłata za pozycję może nosić także nazwę „rozliczania się za efekty”. Kilka lat temu była to dominująca forma ustalania stawki za pozycjonowanie. Zazwyczaj obowiązywały 3-stopniowe cenniki za pozycje: od 1 do 3, od 4 do 6 i od 7 do 10. W umowie określano także konkretny przedział czasu, który był do wykorzystania na osiągnięcie danych efektów. Wraz z rozwojem branży odchodzi się jednak od tej formy, ponieważ biorąc pod uwagę zróżnicowanie czynników rankingowych Google, niezwykle trudne jest zagwarantowanie osiągnięcia określonej pozycji w wyszukiwarce. Ponadto klient, podejmując współpracę w takim modelu rozliczeniowym, będzie ryzykował, że agencja wykona działania z zakresu tzw. black SEO, dla szybkiego osiągnięcia określonego efektu, które jednak w dłuższej perspektywie mogą przynieść negatywne konsekwencje.

Opłata abonamentowa, czyli tzw. ryczałt

Opłata abonamentowa wyparła rozliczanie się za efekty. Oznacza to, że biorąc pod uwagę stan witryny, oczekiwane efekty oraz budżet klienta ustala się stałą, miesięczną stawkę za usługi, która nie jest uzależniona od skutku wykonywanych prac. Pozwala to na pewną dowolność agencji, która dostosowuje pojmowane działania tak, by móc osiągnąć jak najlepsze wyniki przy wykorzystaniu danych środków. Warto także zaznaczyć, że firmy, które rozliczają się z klientami w ten sposób, bardzo często umożliwiają darmowe zerwanie umowy po upływie miesiąca próbnego. Gdy kontrakt zostaje zachowany, agencja regularnie raportuje klientowi, jakie działania zostały podjęte w określonym czasie w celu wzrostu jego widoczności w sieci.

Abonament + opłata za pozycję

Uważa się, że to optymalny i najkorzystniejszy zarówno dla klienta, jak i agencji model. W jego przypadku oprócz stałej opłaty abonamentowej omówionej wyżej firma dostaje dodatek za osiągnięte efekty, w postaci konkretnej, interesującej pozycji w Google.

Rozliczanie SEO za wzrost statystyki odwiedzin strony

Rozliczanie pozycjonowania możliwe jest także na podstawie „ruchu” na stronie, który może być przeliczany miesiąc do miesiąca lub rok do roku. Możliwe jest zwiększenie sprzedaży lub innego rodzaju konwersji wraz z jego poprawą. Warto jednak zaznaczyć, że aktualnie narzędzia monitorujące odwiedziny strony nie są tak dobrze dopracowane, by rozpoznać bezbłędnie, którzy użytkownicy trafili za stronę dzięki pozycjonowaniu, a nie np. marketingowi internetowemu czy w mediach tradycyjnych. Stawarza to także zagrożenie, że nieco mniej uczciwe agencje będą kupować sztucznie generowany ruch na stronie.

Płatność w formie prowizji

Płatność w formie prowizji możliwa jest jedynie wtedy, gdy firma nie prowadzi żadnych innych działań marketingowych i wszystkie efekty osiągane są dzięki SEO. Agencja otrzymuje wtedy procent obrotu uzyskanego dzięki wejściom z organicznych wyników wyszukiwania Google.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.