Pozycjonowanie stron, czyli inaczej mówiąc optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych to zbiór działań, które mają pozytywnie wpłynąć na widoczność danej witryny w sieci. Najlepsze efekty można uzyskać zlecając tego typu pracę specjalistom zajmującym się SEO na co dzień, nie mniej każdy może we własnym zakresie wprowadzić pewne poprawki, które wpłyną pozytywnie na pozycję jego strony w wynikach wyszukiwania.
Czym jest pozycjonowanie stron?
Według danych ponad 90% użytkowników internetu w Polsce korzysta z wyszukiwarki Google. Wyszukujemy tam niezbędne informacje, produkty, które chcemy kupić i wiele innych danych. Jest to zatem potężne narzędzie, dzięki któremu również internetowi twórcy, sprzedawcy prowadzący sklepy internetowe i inny osoby prowadzące biznes w internecie mogą dotrzeć do klientów. Bez wątpienia ułatwić im to może pozycjonowanie stron.
SEO (z ang.Search Engine Optimalisation) to jak już wspomnieliśmy we wstępie, zbiór działań wpływających korzystnie na wyświetlanie się strony internetowej jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Celem jest znalezienie się na pierwszej stronie, najlepiej tuż pod linkami sponsorowanymi, czyli reklamą Google Ads. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że czym innym są wyniki organiczne, a więc te, które związane są z działaniami SEO, a czym innym płatne kampanie reklamowe, które pozwalają na umieszczenie strony (linku sponsorowanego) najwyżej w wynikach wyszukiwania.
Jak nauczyć się SEO?
Chcąc nauczyć się SEO trzeba mieć świadomość, że pozycjonowanie to złożony proces, który wymaga dokonywania regularnych aktualizacji posiadanej wiedzy i wprowadzania zmian na stronie wraz ze zmieniającymi się trendami. Samodzielne pozycjonowanie warto rozpocząć od wykonywania zabiegów, które mogą pomóc w podniesieniu swojej pozycji w wyszukiwarce Google, ale nawet w przypadku drobnych błędów, nie przyniosą szkody.
Pierwszym krokiem powinno być wytypowanie odpowiednich słów kluczowych, które pojawią się w treściach na stronie i dodanie ich do treści oraz meta title i meta description. Pomocne są w tym narzędzia SEO udostępniane przez Google za darmo, można również zainwestować i wykupić dostęp do takich narzędzi, jak Senuto, czy Ahrefs. Dzięki ich pomocy można z łatwością znaleźć frazy kluczowe, porównać się z konkurencją i sprawdzić efekty wdrożonych działań.
Kolejnym krokiem w nauce pozycjonowania powinno być skupienie się na technicznych aspektach optymalizacji strony, tak aby gwarantowała wysoki UX oraz przyjazność dla robotów Google.
Gdzie szukać informacji na temat pozycjonowania?
Szukając źródeł wiedzy na temat pozycjonowania, należy pamiętać, że jest to bardzo dynamiczna branża, dlatego należy bardzo dokładnie sprawdzać datę publikacji danego materiału, jak i zweryfikować, czy jest poddawany regularnym aktualizacjom. Informacji w tym zakresie wiele osób szuka w sieci. Dobrym pomysłem jest czytanie wpisów blogowych, artykułów branżowych, a także oglądanie filmików oraz słuchanie podcastów przygotowywanych przez specjalistów w tej dziedzinie. Przydatne mogą być także kursy, które odbywają się zarówno online, jak i w formie stacjonarnej. Na rynku można znaleźć ich szeroką ofertę — zarówno dla początkujących, jak i nieco wprawionych w bojach SEO-wców.
Warto jednak podkreślić, że internet nie jest jedynym źródłem wiedzy w tym zakresie. W księgarniach oraz bibliotekach znaleźć można publikacje profesjonalistów z tego zakresu — należy jedynie pamiętać, aby wybierać możliwie najnowsze wydania. Chcąc stale poszerzać swoją wiedzę oraz poznawać nowinki ze świata pozycjonowanie warto także wybierać się na konferencje i imprezy branżowe. Odbywają się przez cały rok w różnych częściach Polski. Godny uwagi jest np. na Festiwal SEO, który organizowany jest corocznie w Katowicach.