Czym jest SEO PR? Czy warto postawić na pozycjonowanie marki?

To nie jest tak, że marketing w internecie jest tylko w sieci, a tradycyjne formy reklamy również chowają się w swoich ramach. Dzisiaj, przy tak dużej konkurencji, należy korzystać ze wszystkich sposobów, by zaistnieć. SEO PR może w tym pomóc. Co to takiego?

SEO i PR – czy da się połączyć oba działania?

Czy Search Engine Optimalization (SEO), a więc optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarki i Public Relations (PR) mogą mieć coś wspólnego? Okazuje się, że choć trudno w to uwierzyć, to dzisiaj – w dobie Internetu — te z pozoru zupełnie odmienne działania można ze sobą scalić. Jak? W jakim celu?

Co daje SEO PR?

SEO PR to nic innego, jak kreowanie pozytywnego wizerunku marki w sieci. Można by pod tego typu działania również podpiąć zarządzanie reputacją w wyszukiwarce (SERM), które polega głównie na promowaniu materiałów, które mają mieć pozytywny wydźwięk na temat marki, a przede wszystkim – wzbudzać w odbiorcach, czyli w internautach pozytywne odczucia. Tak, by się nimi dzielili. Oczywiście praca musi również dotyczyć reakcji na wszelkie negatywne wzmianki na temat brandu. Aby w tym wszystkim było SEO, we wszystkich materiałach nie może zabraknąć wybranych w kampanii słów kluczowych.

A jakie są korzyści z połączenia działań SEO i PR? Przede wszystkim dzięki materiałom przygotowanym w ramach PR można z powodzeniem realizować założenia SEO. Ale nie tylko. Dzięki działaniom w sieci da się naprawić zły wizerunek marki, ale i wykreować nowo stworzony brand. Lepsza widoczność w sieci wzbudza zaufanie wśród odbiorców.

Efekty SEO PR to przede wszystkim wykreowanie pozytywnego wizerunku marki, ale i osiągnięcie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania, to daje zwiększenie ruchu organicznego, a w efekcie np. wzrost sprzedaży i/lub pozyskanie nowych odbiorców.

Pozycjonowanie marki – SEO PR w praktyce

W związku z tym, że zadaniem SEO PR jest połączenie działań z zakresu PR i optymalizacji pod wyszukiwarkę, internetowe działania polegać powinny przede wszystkim na pisaniu materiałów PR, które nasycone są odpowiednimi słowami kluczowymi. Te pozyskuje się z narzędzi SEO. Oczywiście powinny być to frazy, które nie tylko odnoszą się do marki, jej oferty, ale również stosowane są przez wybraną grupę docelową.

Jakie materiały PR wspomagają SEO? Oczywiście wpisy o firmie, różnego rodzaju artykuły, opisy kategorii, produktów, jeśli mowa o sklepie, usług, a nawet opinie (choć to zadanie zdecydowanie najtrudniejsze). Taki wartościowy content powinien mieć taką formę, by była ona łatwa do udostępniania – musi angażować społeczność.

Takie materiały PR oczywiście muszą rankować wysoko w wyszukiwarce. Idealnie jest, gdy jeśli są i negatywne treści na temat marki – zostały one zepchnięte na niższe pozycje. A co zrobić, żeby content PR zyskał i dla SEO? To już działania dla specjalistów od pozycjonowania. Ważne są wszystkie działania SEO, a więc optymalizacja meta tagów, wdrożenie danych strukturalnych, nagłówków H1-H5, dobrej jakości zdjęć odpowiednio nazwanych i z atrybutem ALT. Oczywiście i wiele, wiele innych czynności, które sprawią, że publikowana treść będzie przez Google uważana za wartościową.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.