Skuteczne pozycjonowanie wizytówki Google, czyli SEO w Google Maps

Google ma misję, by na zapytania użytkowników dawać odpowiedzi jak najbardziej wartościowe i przydatne. W związku z tym, że wykorzystuje w tym celu sztuczną inteligencję, często stara się wręcz przewidzieć intencje internauty. Stąd bardzo często pojawiają się wyniki lokalne, w tym mapy, a więc i wizytówki Google Moja Firma. Czy je da się pozycjonować?

Co to jest Google Moja Firma?

Google Moja Firma to bezpłatne narzędzie od Google. Ma przede wszystkim umożliwiać zaprezentowanie użytkownikom internetu wszelkich informacji o firmie. Wizytówka w Google może wyglądać różnie w zależności od branży. To, co kluczowe – aby móc ją założyć, firma musi mieć swoją fizyczną siedzibę. Co więcej, trudno to ominąć. Google często weryfikuje taką informację, wysyłając pocztą tradycyjną na podany adres kod weryfikujący własność wizytówki. Tak więc lepiej nie ryzykować i nie zakładać wizytówki, jeśli nie ma się siedziby lub jest ona w budowie. Bywa tak, że nie trzeba zakładać wizytówki – istnieje już w Google. Wówczas można ją przejąć. Warto to zrobić, by móc edytować informacje, jakie się w niej znajdują. Ale to nie jedyny powód, dla którego trzeba przejąć lub utworzyć wizytówkę Google Moja Firma.

SEO w Google Maps

Wizytówka w Google Moja Firma ma aż dwa znaczenia. Przede wszystkim pozwala na uwzględnienie firmy w wynikach wyszukiwania w Google Maps. Są osoby, które wyszukują firmy/usługi właśnie w ten sposób. Każdy, kto działa lokalnie, powinien dołożyć wszelkich starań, by pojawić się w local pack.

Aby było to możliwe, należy starannie wypełnić podstawowe dane NAP (name, adress, phone). Firma nie tylko musi mieć prawidłowo dodany adres (aby Google mogło nawigować), ale i numer telefonu oraz godziny otwarcia. Nie można zapomnieć i o nazwie przedsiębiorstwa, z którą chce się, by firma była utożsamiana.

W przypadku wyników w Google Maps ogromne znaczenie ma wyświetlanie oceny klientów, która jest wyrażana gwiazdkami. Samemu na pewno warto pochylić się nad wyborem kategorii głównej i podkategorii. To pozwoli Google określić profil działalności firmy, dopasować ją do konkurencji, a w efekcie uwzględnić w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma

Drugim znaczeniem wizytówki Google Moja Firma jest pokazywanie jej w organicznych wynikach wyszukiwania, tym, którzy szukają firm świadczących usługi i oferujących produkty. Dziś nie trzeba nawet we frazie kluczowej podawać miejscowości. Google wie, skąd internauta pyta, więc w pierwszej kolejności prezentuje mu firmy z danej lokalizacji. Strona www przedsiębiorstwa wyświetla się oczywiście w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Właśnie dlatego każdy biznes powinien mieć swoją witrynę. Da się do niej nawigować z poziomu wizytówki Google Moja Firma. Ale bardzo ważne jest, by na stronie znalazły się te same dane teleadresowe, co na wizytówce oraz w katalogach branżowych.

A czy wizytówkę, która jest niejako drugą stronę WWW firmy, da się pozycjonować? Wprost nie, ale jest wiele działań, które mogą pomóc jej zaistnieć. Co jest najważniejsze?

  • Dodanie zdjęć firmy, produktów wraz z geolokalizacją,
  • pozyskiwanie opinii od klientów w Google, odpowiadanie nie nie,
  • aktualizowanie danych w profilu, zamieszczanie postów,
  • dodanie danych strukturalnych na swojej stronie WWW,
  • zamieszczenie opisu firmy z użyciem słów kluczowych.

Wizytówka Google Moja Firma to must have dla wszystkich przedsiębiorców, którzy działają lokalnie. Ale nie tylko. Warto o niej pomyśleć, gdy ma się siedzibę, a działa się online. Wizytówka może pozytywnie wpłynąć na widoczność firmy w mapach, ale i na pojawienie się w organicznych wynikach wyszukiwania.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.