Posługując się wyszukiwarką Google, bardzo często zapoznajemy się jedynie z linkami, które wyświetlają się na jej pierwszej stronie, ewentualnie kilku kolejnych. W związku z tym dla właścicieli witryn bardzo ważne jest, aby ich portal był dobrze widoczny (wysoko wypozycjonowany) w Google, dzięki zoptymalizowaniu pod kątem SEO.
Kto projektuje strony internetowe pod SEO?
Stworzenie funkcjonalnej, atrakcyjnej witryny, która będzie się wyświetlała wysoko w Google, nie jest łatwe, dlatego projektowanie stron z uwzględnieniem SEO to zadanie specjalistów pl.mohi.to. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na agencję interaktywną, która może pochwalić się dużym portfolio oraz osiągnęła wiele sukcesów w branży SEO i tworzenia witryn internetowych. W celu weryfikacji można sprawdzić na stornie internetowej danej firmy, z jakimi serwisami współpracowała, zapoznać się tam referencjami bądź poprosić o nie, gdy nie są upublicznione. Korzystając z usług profesjonalnej agencji, np. wspomnionego wcześniej pl.mohi.to uzyskuje się coś więcej niż samo stworzenie strony: redesign, zaprojektowanie designu systemu dla rozbudowanych portali czy serwisów, pomoc w utrzymaniu efektów, jak i rozwinięciu działania strony. Tego typu szeroka, kompleksowa oferta pozwoli na uzyskanie jak najlepszych wyników działań powziętych przez specjalistów. Oprócz agencji interaktywnych tworzenia stron internetowych z uwzględnieniem SEO podejmują także freelancerzy. Ich ceny zazwyczaj są niższe, niż agencji, jednak należy wziąć pod uwagę to, że bardzo często nie dają oni żadnej gwarancji, że strona będzie działać prawidłowo i osiągnie założony cel, a po wykonaniu witryny klient jest pozostawiony sam sobie i nie uzyskuje żadnego dodatkowego wsparcia.
O czym warto pamiętać, projektując stronę, która ma być dobrze widoczna w Google?
Mówiąc o projektowaniu stron zgodnych z SEO, warto wyjaśnić, czym jest ten tajemniczy dla wielu skrót. SEO, czyli z ang. Search Engine Optimization, można przetłumaczyć jako optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych. Jej celem jest uzyskanie jak najwyższej pozycji danej strony w organicznych (nieodpłatnych) wynikach wyszukiwarki Google. Pozwala to na zwiększenie widoczności witryny i ruchu na niej. Zaprojektowanie strony zgodnej z SEO nie jest prostym zadaniem. Należy pamiętać m.in. o:
- zaplanowaniu struktury strony głównej, podstron oraz treści zawartych na nich (ważnym elementem na stronie są wszelkiego rodzaju poradniki np. w formie bloga),
- łatwości poruszania się w witrynie w celu znalezienia pożądanych treści,
- doborze słów kluczowych do treści prezentowanych w witrynie,
- przyjaznych URL,
- właściwych, unikalnych meta tagach,
- rozplanowaniu adresów URL w stosunku do słów kluczowych oraz samych siebie,
- wybraniu odpowiednich grafik wraz z właściwymi tytułami oraz opisami alternatywnymi,
- szybkości wczytywania się strony,
- zastosowaniu certyfikatu bezpieczeństwa SSL,
- konfiguracji plików sitemap.xml oraz robots.txt.
Jakie są etapy tworzenia witryny zgodnej z SEO?
Zaprojektowanie dobrej, skutecznej witryny internetowej powinno rozpocząć się od etapu analizy profilu działalności klienta. Pozwala ona na zrozumienie celu i misji firmy, potrzeb oraz oczekiwań względem strony i podejmowanych przez agencję działań. Następnie konieczne jest wykonanie prototypu strony, czyli jej „klikalnej” wizualizacji, która pozwoli klientowi na zapoznanie się z nią, a także umożliwi przeprowadzenie testów UX związanych z doświadczeniami użytkowników podczas użytkowania witryny. Po analizie ich wyników oraz znalezieniu i wyeliminowaniu ewentualnych błędów w funkcjonowaniu strony rozpoczyna się proces projektowania graficznego interfejsu strony. Dobrze, aby firma przedstawiła klientowi dwie wersje, by mógł on wybrać wygląd swojej witryny. Ostatnim krokiem jest skonfigurowanie strony przez programistów, tak aby poprawnie działała w przeglądarkach oraz na urządzeniach mobilnych różnego typu. Mimo że witryna działa, na tym nie kończy się praca profesjonalistów, ponieważ przy projektowaniu strony zgodnej z SEO istotne jest ciągłe jej optymalizowanie, które pozwoli na jeszcze lepsze pozycjonowanie, jak i zwiększy zadowolenie odwiedzających.
Widzę z artu, że faktycznie przygotowanie strony pod SEO nie jest łatwe. Zastanawiam się więc, dlaczego tak rzadko robi się to już na etapie tworzenia witryny. Serio web masterzy nie mogą pomyśleć o tym wcześniej? Potem kolejnych speców trzeba brać do optymalizacji. Samemu to już lepiej nic nie tykać, bo się jeszcze więcej zła narobi…
Nie jestem specem od tworzenia, choć próbowałem co nie co stworzyć ale komicznie to wyglądało. Musiałem zlecić wykonanie swojej strony internetowej w specjalnej firmie projektowej.