Zauważyłeś, że zarówno sklepy internetowe, jak i właściciele niedużych firm usługowych, tworzą blogi firmowe, na których zamieszczane są branżowe artykuły? Może to wynikać z chęci dzielenia się ekspercką wiedzą, aczkolwiek najczęściej przyczyną jest… SEO. Jak blog firmowy wpływa na pozycjonowanie? I czy są jeszcze dodatkowe powody, dla których warto go prowadzić? Sprawdzamy.
Blog firmowy a SEO
Audyt strony, link building, opisy produktów, nagłówki zgodne z zasadami SEO – o to wszystko zadbałeś, ale ruch nadal jest nie taki, jak u konkurencji? Co oni robią takiego, czego ty nie robisz? Sprawdź, czy mają bloga firmowego…
O co ten cały szum? Już od kilku lat w pozycjonowaniu stawia się na content marketing, tworzenie treści i blog jest doskonałym miejscem, aby to realizować, niezależnie od tego, czym się zajmujesz. Korzystają z tego zarówno sklepy internetowe, jak i firmy usługowe (kancelarie prawne, warsztaty samochodowe, a nawet osoby zajmujące się hodowlą koni).
Oprócz tego, że spora ilość treści pozytywnie wpływa na odbiór strony przez Google’a, a co za tym idzie, na twoją pozycję, jest to sposób na to, aby naturalnie stosować frazy kluczowe w obrębie serwisu. Dzięki artykułom na blogu można „ściągnąć” ruch pochodzący z fraz long tail, a jeśli zadbasz o odpowiednią optymalizację (m.in. o optymalizację obrazków, linkowanie wewnętrzne), twoje pozycje w końcu ruszą z miejsca. Tylko tutaj mamy przestrogę – samo prowadzenie bloga nie wystarczy, trzeba robić to dobrze. Za chwilę napiszemy o tym, jakich błędów unikać.
Blog firmowy a wizerunek marki
Blog firmowy nie musi mieć przełożenia tylko na pozycjonowanie, może pozytywnie wpływać na kreowanie wizerunku marki. Dlaczego? Ponieważ, dzięki zamieszczaniu branżowych artykułów (zgodnych z zasadami SEO oczywiście), firma buduje wizerunek eksperta, zwiększa zaufanie do siebie. Dzielenie się darmową wiedzą jest pozytywnie odbierane przez klienta, często ma to bezpośrednie przełożenie na konwersję, ponieważ użytkownik, który znajdzie u ciebie odpowiedź na swoje pytanie, często korzysta potem z twoich usług lub zakupuje produkt (i tu przydaje się właśnie linkowanie wewnętrzne).
Tylko, znowu, łatwo o błędy, dlatego szybko przejdź dalej.
Błędy podczas tworzenia bloga firmowego
Zarówno w sytuacji, gdy blog firmowy ma być wsparciem dla pozycjonowania, jak i wtedy, gdy chcesz zbudować wizerunek marki, która zna się na tym, co robi, musisz unikać kilku błędów. Pierwszym z nich jest powielanie treści, tzw. duplicate content, czy bardziej dosadnie – plagiat. Unikalność jest tym czynnikiem, na które uwagę zwraca nie tylko Google, ale także użytkownik.
Nie możesz traktować artykułów jako sposobu na „upchnięcie” fraz kluczowych. To, że powinny się w nich znaleźć, to jasne, ale muszą być wplecione w naturalny sposób, a za taki nie można uznać używanie słowa „kredyt gotówkowy”, czy „sukienka” w każdym zdaniu. Ponadto, ze względu na czytelników, twoich potencjalnych klientów, blog powinien być merytoryczny, ekspercki, a każdy artykuł poparty wiedzą, doświadczeniem lub dokładnym researchem.
Kolejnym błędem jest niska częstotliwość aktualizacji. Jeden artykuł na miesiąc to za mało, chyba że twoja specjalizacja jest wąska, a ty już osiągasz wysokie pozycje na kluczowe frazy. Z drugiej strony, nie ma sensu opublikować 40-50 artykułów w ciągu miesiąca i w kolejnych… tego zaniechać, bo brakło ci już tematów. Ważna jest systematyczność.
Dlaczego warto prowadzić blog firmowy? Podstawowe korzyści
Jeśli jeszcze cię nie przekonaliśmy do tego, żeby zacząć prowadzić bloga firmowego, to na koniec mamy kilka korzyści. Podstawowe zalety tego rozwiązania to:
- pozyskanie ruchu z tzw. długiego ogona;
- dostarczanie nowych treści wpływa na lepszą ocenę Google’a;
- linkowanie wewnętrzne wspomaga indeksowanie serwisu;
- możliwość pozyskania naturalnych linków (czytelnicy często dzielą się nimi w social mediach);
- tworzenie pozytywnego wizerunku marki.
Prowadzenie bloga może bardzo pomóc marce, ale z drugiej strony trzeba mieć na niego pomysł – na tym polu chyba bardzo dużo firm ponosi porażkę. A jak z koncepcją trudno, to i regularność leży i pozamiatane, nie ma już czego prowadzić i czego ratować…
Nie no, blog firmowy to absolutna podstawa. Przynajmniej jeśli chcemy przytrzymać u siebie klientów. Z tego co kojarzę, to większość marek prowadzi swoje własne blogi.