Pozycjonowanie to szereg czynności, których celem jest doprowadzanie do wysokiej pozycji danej strony internetowej w wyszukiwarce Google. Warto jednak widzieć, że prace mogą być prowadzone w zasięgu globalnym, jak i regionalnym. Wyjaśniamy, na czym polega pozycjonowanie lokalne i dla jakich firm może stanowić doskonałą szansę na rozwój.
Na czym polega pozycjonowanie lokalne?
Pozycjonowanie lokalne można zdefiniować jako działania, które skupione są na pozyskiwaniu klientów z rodzimego rynku. W związku z tym dąży się do osiągnięcia jak najwyższej pozycji na frazy kluczowe, które powiązane są z określoną lokalizacją, tzn. regionem, miastem lub dzielnicą, na której terenie się działa. Podczas ich wyboru można skupić się na dodaniu nazwy konkretnego miejsca do ogólnego zwrotu (na przykład agencja SEO Katowice), jak i zastosować określenie „blisko mnie” lub pokrewne. Drugi typ wyszukiwania nie jest jeszcze bardzo popularny w Polsce, jednak w Stanach Zjednoczonych zyskuje na popularności, dzięki powiązaniu wyszukiwarki Google z geolokalizacją. Specjaliści szacują, ze trend ten z czasem umocni się także u nas.
Oprócz doboru fraz kluczowych w procesie pozycjonowania lokalnego bardzo ważne jest także odpowiednie zoptymalizowanie treści znajdujących się na stronie internetowej. Do wzrostu pozycji w Google, a przez to pozyskania nowych klientów przyczynić może się także założenie wizytówki Google Moja Firma, uzupełnienie jej oraz stałe aktualizowanie treści w profilu. Nie mniej ważne jest także pozyskanie wiarygodnych, pozytywnych opinii od klientów, dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych (większość lokalnych wyszukiwań wykonywane jest za pomocą telefonów komórkowych czy tabletów), poprawa szybkości ładowania witryny, dobry UX. Nie jest to jednak zamknięty katalog działań podejmowanych w zakresie pozycjonowania lokalnego. Dobór prac uzależniony musi być od aktualnego stanu witryny oraz jej pozycji.
Jakie firmy powinny skorzystać z pozycjonowania lokalnego?
Uważa się, że „local SEO” jest szczególnie ważne dla firm, które świadczą usługi lub prowadzą sprzedaż w sklepach stacjonarnych, a ich punkty zlokalizowane są w określonych miastach, pod danymi adresami. Dąży się do tego, aby potencjalni klienci odnaleźli konkretne miejsce oraz skorzystali z jego usług lub dokonali zakupu. Dotyczy to m.in. lokali gastronomicznych, kwiaciarni, a także: fryzjerów, kosmetyczek, barberów, warsztatów samochodowych, usług budowlanych, tapicerskich, zakładów fotograficznych, prywatnych przychodni, fizjoterapeutów oraz gabinetów lekarskich. Jak można zauważyć na podstawie tych przykładów, pozycjonowanie lokalne skierowane jest głównie do małych i średnich firm, zazwyczaj tych, które mają dość sporą konkurencję w najbliższej okolicy.
Dobrze przeprowadzone prace przynoszą szereg korzyści dla firmy. Przede wszystkim jest to szybki wzrost konkurencyjności niższym kosztem niż w przypadku pozycjonowania globalnego. Wynika to z mniejszej liczby konkurentów. Ponadto to dzięki dobrze przeprowadzonym działaniom SEO istnieje szansa wyrobienia sobie opinii lokalnego lidera w danej branży, a co za tym idzie możliwość zdobywania nowych klientów nie tylko dzięki sieci, ale i poleceniom, tzw. pocztą pantoflową.