Jak podejść do pozycjonowania małej firmy?

Pozycjonowanie, nazywane także SEO, to zespół prac podejmowanych w witrynie, jak i poza nią, którego głównym celem jest wzrost widoczności strony w sieci, poprzez umieszczenie jej przez algorytmy Google na jak najwyżej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Choć działania w ogólnym aspekcie są dość uniwersalne, warto wiedzieć, jak podejść do pozycjonowania małej firmy.

Czym różni się SEO w zależności od rodzaju firmy?

Przeprowadzanie pozycjonowania dla małych i dużych firm wygląda podobnie, jednak w pierwszym przypadku napotkać można na większe ograniczenia, związanie m.in. z kosztami czy konkurencyjnością. Oznacza to, że należy zwrócić szczególną uwagę na właściwy dobór słów kluczowych. Warto postawić na przemyślany dobór fraz typu long tail, a nie bazować na tych popularnych, ogólnych, gdzie trudniej będzie pokonać dużą konkurencję. W przypadku pozycjonowania małych firm znaczenie ma także strategia link bulidlingu, ponieważ przy niewielkim budżecie uzyskanie linków zewnętrznych z dużych, znanych, renomowanych serwisów może być wręcz niemożliwe. Ponadto działania podejmowanie w małych przedsiębiorstwach są bardziej rozłożone w czasie. Prace polegają na ustalaniu priorytetów i stopniowym wdrażaniu konkretnych zmian, ponieważ nie ma możliwości na szybkie, kompleksowe działania w tym zakresie.

Jak przebiega pozycjonowanie małej firmy?

Wspomniano wcześniej, że podejmowanie działań związanych z pozycjonowaniem małej firmy opiera się na tych samych fundamentach, co każdego innego przedsiębiorstwa. Warto postawić tu na dwie ścieżki, które w połączeniu dają niesamowity efekt. Pierwszą z nich jest content, czyli treści zawarte na stronie. Oznacza to, że warto rozbudować stronę o nowe podstrony, dodać dłuższe opisy na stronę, które będą wysycone frazami kluczowymi oraz stworzyć wpisy blogowe dotykające tematyki branżowej. Treści powinny być stale uzupełniane, aktualizowane, konieczne jest także dodawanie nowych. W kwestii contentu warto zadbać także o podstronę FAQ oraz opinie klientów w witrynie, które mają spory wpływ na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. W kwestii działań prowadzonych na stronie bardzo ważne są zadbanie o właściwą optymalizację meta danych oraz o przejrzystość treści na stronie (np. poprzez sieć linkowania wewnętrznego czy rozsądnie, przemyślane rozmieszczenie kategorii), czas ładowania strony oraz jej bezpieczeństwo. Dla wielu małych przedsiębiorców przydatna może być strategia pozycjonowania lokalnego.

Pozycjonowanie małej firmy – samodzielnie czy z agencją?

Na rynku znaleźć można szereg agencji SEO, które pomagają przedsiębiorcom w prowadzeniu działań w zakresie pozycjonowania. Warto zaznaczyć, że wbrew pozorom nie współpracują one jedynie z dużymi firmami, które posiadają spory budżet na działania tego typu. Podejmują się oni także współpracy z niewielkimi przedsiębiorstwami, indywidualnie wyceniają swoje usługi. Wpływ na koszty ma m.in.: zakres prac, konkurencyjność, przeszłość strony oraz jej aktualna pozycja. Profesjonaliści dysponują narzędziami oraz doświadczeniem, które powalają na osiągnięcie szybszych, zadowalających efektów. Warto także zaznaczać, że pozycjonowanie przez agencję może być tańsze, niż samodzielnie. Wynika to z faktu, ze dla efektywnych działań konieczne jest pozyskanie pewnej wiedzy, która nie zawsze jest darmowa. Wymagane jest także poświęcenie czasu niezbędnego do jej przyswojenia i wdrożenia w życie.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.