Od czego zależy to, ile kosztuje pozycjonowanie strony?

Coraz więcej przedsiębiorców przenosi swoją działalność do internetu, bądź też decyduje się na prowadzenie biznesu wyłącznie w sieci. Niezwykle ważne są w takim wypadku odpowiednio zakrojone działania marketingowe, które nie tylko wypromują markę, ale sprawią, że działalność będzie dobrze widoczna w internecie. Niezbędne jest zatem pozycjonowanie strony. Jaki jest cel SEO i ile kosztuje taka usługa? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule.

Jaki jest cel pozycjonowania strony?

Pozycjonowanie stron określane jest również jako optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych. Celem SEO jest więc poprawa pozycji witryny w wynikach organicznych wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Efektem jest nie tylko zwiększenie widoczności strony, ale również wzrost konwersji, czyli ruchu i podejmowanych działań przez osoby, które zaglądają na witrynę.

Jednym z elementów SEO jest pozycjonowanie pod kątem konkretnych, wybranych fraz. Jest to potrzebne działanie, jednak aby efekt pozycjonowania był jak najlepszy, niezbędne jest wykonanie także innych czynności. Dobór odpowiednich metod w dużej mierze związany jest z charakterem danej witryny. Istotne jest zatem przeprowadzenie gruntownego audytu pod kątem SEO, warto także dokonać analizy konkurencji.

Od czego zależy to, ile kosztuje pozycjonowanie strony?

Sposób wyceny usługi, jaką jest pozycjonowanie stron jest bardzo zróżnicowany. Poszczególne agencje podchodzą do tego na swój sposób, jedne publikują konkretny cennik, inne wyceniają swoją pracę indywidualnie dla każdego zlecenia. Większość klientów chciałaby jednak wiedzieć, co wpływa na koszty pozycjonowania.

Istotną kwestią jest bez wątpienia to, o czym już wspominaliśmy, czyli podejście danej agencji. Jeśli zależy nam na działaniu kompleksowym, które podniesie pozycję całej witryny, a nie tylko poprawi wyniki wyszukiwania na dane frazy, to musimy liczyć się z większymi kosztami. Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę pozycjonowania jest to konkurencyjność danej branży. Inaczej wyceniona będzie usług dla biznesu działającego w niszowej branży, a inaczej w przypadku firmy, która musi liczyć się z dużą konkurencją.

Inne brane przez agencje SEO czynniki, to wielkość, budowa, wiek i historia domeny internetowej, która ma być pozycjonowana, content marketing (jakość tekstów znajdujących się na stronie), liczba fraz, na które pozycjonujemy witrynę, a także wartościowe linki przychodzące.

Przykładowe ceny pozycjonowania stron www

Biorąc pod uwagę czynniki, które wymieniliśmy w poprzednim akapicie, widać, że wycena tego typu usługi jest dość skomplikowana. Należy mieć świadomość, że inaczej będzie kształtować się koszt pozycjonowania strony lokalnej, serwisu ogólnopolskiego, sklepu internetowego.

W przypadku witryn o zasięgu lokalnym, które mają dotrzeć do klientów na określonym obszarze, miesięczny koszt pozycjonowania zwykle wynosi od kilkuset złotych, do półtora tysiąca. Osoby prowadzące ogólnokrajowy serwis muszą liczyć się z wyższą ceną, która może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Trudno określić koszt pozycjonowania sklepu internetowego, gdyż wiele zależy od tego ile produktów posiada w swojej ofercie, czy prowadzi blog. Trzeba jednak brać pod uwagę, że będzie to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.