Najczęstsze przyczyny kanibalizacji słów kluczowych

Optymalizacja stron www nie jest łatwym zadaniem, nie mając odpowiedniego doświadczenia można dokonać wielu błędów, których konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe. Przykładem mogą być działania, które w efekcie prowadzą do kanibalizacji słów kluczowych. Co to oznacza? Skąd się bierze kanibalizacja, jak wpływa na domenę oraz jak jej unikać? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania w niniejszym artykule.

Czym jest kanibalizacja słów kluczowych?

Kanibalizacja słów kluczowych jest zjawiskiem, które występuje wtedy, gdy więcej niż jedna podstrona serwisu jest pozycjonowana na tę samą frazę kluczową. Jest to sytuacja niepożądana i powoduje problemy z osiągnięciem wysokiego wyniku w wynikach organicznych wyszukiwarki Google. Wynika to z faktu, iż algorytmu Google nie są przychylnie nastawione do stron, których treści są do siebie bardzo podobne.

Co ciekawe, jeszcze nie tak dawno silnie powiązane ze sobą tematycznie podstrony mogły być do siebie „doczepiane”, dzięki czemu Google czasem umieszczał je pod wynikiem, który znajdował się wyżej w SERPach. W efekcie miało to pozytywny wpływ na ruch organiczny na stronie. Z czasem jednak zaczęto wprowadzać zmiany i obecnie rzadko ma miejsce taki pozytywny obrót sprawy.

Przyczyny kanibalizacji słów kluczowych

Skoro wiadomo już, że do kanibalizacji słów kluczowych dochodzi wtedy, gdy w serwisie znajdują się podstrony o bardzo podobnej treści, zoptymalizowane pod to samo słowo kluczowe lub duplikaty stron (stworzone celowo lub nieświadomie przez błąd w CMSie), to trzeba zastanowić się, jak do tego dochodzi.

Bardzo często do kanibalizacji słów kluczowych dochodzi w wyniku błędów popełnianych już w momencie tworzenia strony lub później, podczas optymalizacji. Przykładem mogą być zduplikowane znaczniki title, które stanowią bardzo ważne czynniki rankingowe. Innym często powtarzającym się błędem jest złe linkowanie wewnętrzne, a konkretnie tworzenie odnośników do różnych podstron po tych samych anchorach. Błędem jest również sytuacja, gdy w linkowaniu zewnętrznym takie same anchory kierują do kilku różnych podstron. Uwagę należy zwrócić również na tagi, które w żadnym wypadku nie powinny pokrywać się z kategoriami, negatywne wyniki może dać również duża ilość tagów zwracających te same wyniki.

Czym skutkuje i jak unikać kanibalizacji słów kluczowych?

Wspomnieliśmy już o tym, że kanibalizacja słów kluczowych osłabia pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Drugim negatywnym skutkiem jest zmniejszenie ruchu organicznego na stronie, co jest naturalną konsekwencją obniżenia się pozycji. Może zdarzyć się też tak, że zauważymy bardzo silne wahania pozycji i jednego dnia nasza witryna będzie znajdowała się bardzo wysoko, a następnego wypadnie nawet poza setkę.

Co zrobić, aby nie dochodziło do takiej sytuacji? Bez wątpienia należy monitorować pozycję swojej witryny. Przeglądając treści na podstronach warto rozważyć połączenie podobnych tekstów w jeden artykuł, a zbędny adres URL wykorzystać do przekierowywania we właściwe miejsce. Istotne jest tez usunięcie zbędnych kategorii i tagów oraz naprawienie pozostałych błędów, które opisaliśmy w drugim akapicie.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.