Linkowanie wewnętrzne a pozycjonowanie strony

Pozycjonowanie to szereg zróżnicowanych czynności, których celem jest jak najwyższa pozycja danej witryny w naturalnych, organicznych wynikach wyszukiwania Google. Działania SEO mogą być prowadzone zarówno w witrynie, jak i poza nią. Do jednych z ważniejszych specjaliści zaliczają linkowanie wewnętrzne. Na czym polega? Jakie korzyści daje? W jaki sposób linkować?

Czym jest linkowanie wewnętrzne?

Linkowanie wewnętrzne to jedno z wielu działań, którego celem jest poprawienie user experience (UX), czyli doświadczenia użytkownika przebywającego na stronie. Zadaniem linków jest ułatwienie poruszania się po stronie internetowej. Dzięki wprowadzeniu usprawniań dla odbiorców wspomaga się także roboty Google w indeksowaniu witryny. Linkowanie wewnętrzne pozwala na szybkie przedostanie się z jednego miejsca na stronie do innego, zazwyczaj z nim powiązanego. Odnośniki zawsze umieszczane są na innych podstronach, w obrębie własnej witryny, np. w:

  • menu kategorii,
  • artykule blogowym,
  • opisie kategorii lub podkategorii,
  • boksach,
  • stopce,
  • breadcrumbs, czyli ścieżce strony, której zadaniem jest ułatwienie użytkownikowi orientacji w witrynie.

Jakie korzyści daje linkowanie wewnętrzne?

Jak można zaobserwować, linkowanie wewnętrzne przynosi szereg korzyści dla właściciela domeny, użytkownika strony oraz robotów indeksujących Google. Przede wszystkim wpływa na poprawę szybkości oraz łatwości poruszania się po danej stronie internetowej, jak i pozwala na nakierowanie na treści, które chcemy promować. Dodatkowo przyczynia się do poprawy widoczności serwisu w wynikach naturalnych wyszukiwarki Google. Związane jest to m.in. z poprawą indeksacji podstron w serwisie oraz wskazaniu na tematykę strony internetowej. W kwestii pozycjonowania warto także zauważyć, że linkowanie wewnętrzne może pomóc w walce z kanibalizacją treści. Jej wpływ na SEO dokładnie omówiliśmy w artykule „Kanibalizacja słów kluczowych a pozycjonowanie. Jakie zagrożenia niesie?”.

Dzięki dobrze przeprowadzonemu procesowi linkowania wewnątrz poprawie ulegają także wskaźniki: Page Rank (przepływ mocy strony) oraz Bounce Rate (współczynnik odrzuceń)

Jak budować skuteczne linkowanie wewnętrzne?

Aby móc zbudować dobre, użyteczne linkowanie wewnętrzne bardzo ważne jest właściwe rozplanowanie struktury strony internetowej, jak i jej dogłębne poznanie. Dzięki temu możliwe jest utworzenie funkcjonalnej sieci wzajemnych powiązań między podstronami. Warto także zaznaczyć, że konieczna jest ich właściwa optymalizacja, zarówno pod kątem technicznym, jak i zawartości witryny. Praktyką zakazaną jest dodawanie na stronie tzw. białych linków, czyli niewidocznych. Najlepiej, aby podlinkowane były konkretne frazy kluczowe albo powiązane z nimi zwroty bliskoznaczne. W przypadku linkowania wewnętrznego treści blogowych, anchorem może być chwytliwy fragment danego wpisu.

Decydując się na linkowanie wewnętrzne, można stawiać na uprzywilejowanie użytkowników albo robotów lub połączenie interesów – to najtrudniejsze, ale zdecydowanie najbardziej efektywne rozwiązanie, do którego warto dążyć.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.