Pozycjonowanie on-site i off-site, czyli elementy pozycjonowania www na stronie i zewnątrz

Prace związane z pozycjonowaniem stron www można podzielić na dwie grupy: on-site i off-site. Co oznacza pozycjonowanie on-site i czym się różni od SEO off-site? Jakie działania w ich ramach są przeprowadzane? Wyjaśniamy.

Czynniki rankingowe Google’a

Zanim przejdziemy do tego, jakie są elementy pozycjonowania www na stronie i zewnątrz, chcielibyśmy napisać o czynnikach rankingowych Google. Są to parametry, na jakie zwracają uwagę roboty wyszukiwarki i na podstawie których określają pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Czynniki te zmieniają się na przestrzeni lat, w zależności od tego, jak zmienia się algorytm Google’a. I tak jak w przypadku algorytmu, nie wiadomo, jaka jest ich pełna lista. Jednak udało się wyodrębnić wiele z nich, takich jak szybkość ładowania strony, nagłówki h1-h6, tekst alternatywny ALT, linkowanie wewnętrzne, mapa strony itd.

Przy czym dzieli się je na czynniki rankigowe Google on-site oraz off-site i stąd mowa o pozycjonowaniu na stronie, oraz na zewnątrz.

Pozycjonowanie on-site

Pozycjonowanie on-site to wszystkie te działania, prace, które przeprowadzane są bezpośrednio na stronie. Ich celem jest dopasowanie do czynników rankingowych Google’a i co za tym idzie, zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

SEO on-site polega na poprawie technicznych elementów strony tak, aby łatwiej się pozycjonowała, a także na optymalizacji treści. Co się do tego wlicza? Zacznijmy od technicznej strony. To m.in. poprawne przygotowanie kodu HTML, responsywność strony, a także poprawa jej szybkości ładowania. Tworzy się meta tagi witryny – tytuł (meta title), a także opis (meta description). Ważnym elementem prac on-siste jest optymalizacja obrazków (nadawanie im odpowiednich nazw, a także wypełniania atrybutu ALT, czyli tekstu alternatywnego, będącego opisem zdjęcia). Inne elementy pozycjonowania na stronie to tworzenie przyjaznych URL-i (bez polskich znaków, znaków specjalnych, a także ciągów cyfr), linkowania wewnętrznego, łatwe indeksowanie poprzez aktualizowanie mapy strony, oraz dbanie o bezpieczeństwo.

Pozycjonowanie on-site to również tworzenie oraz optymalizacja treści. Należy zadbać o odpowiednie zagęszczenie słów kluczowych na danej podstronie, stosowanie nagłówków, wypunktowań, a także innych elementów zwiększających czytelność tekstu. W ramach tych działań wyodrębnia się m.in. content makreting, czyli marketing treści, polegający m.in. na tworzeniu firmowego bloga, opisów produktów i usług, opisów kategorii.

Pozycjonowanie off-site

Off-site SEO to prace związane z pozycjonowanie strony www, które wykonuje się poza serwisem, bez konieczności zalogowania się do panelu administratora. Tutaj największą grupę działań stanowi link building, czyli strategia pozyskiwania odnośników do strony z zewnętrznych witryn. Link building może opierać się na forach, blogach, katalogach, serwisach ogłoszeniowych, czy na własnych stronach zapleczowych.

Kolejnymi elementami off-site SEO są profile w social mediach, a także wizytówka Google Moja Firma. Wszystkie te działania wspierają pozycjonowanie, są uzupełnieniem on-site SEO.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.