Jak korzystać z planera słów kluczowych Google

Planer słów kluczowych to darmowe narzędzie, którego głównym celem jest tworzenie skutecznych kampanii Google Ads. W praktyce jednak często wykorzystywany jest również do analizy i doboru fraz podczas pozycjonowania stron www. Sprawdź, jak możesz wykorzystać to narzędzie.

Planer słów kluczowych w systemie Google Ads

Aby móc korzystać z planera słów kluczowych, musisz posiadać konto w systemie Google Ads – bez zalogowania, narzędzie to nie będzie dla ciebie dostępne. Gdy już to zrobisz, przejdź do zakładki Narzędzia i Ustawienia i tam wybierz opcję Planer słów kluczowych.

Następnie należy wybrać jedną z opcji: Poznaj nowe słowa kluczowe oraz Poznaj liczbę wyszukiwań i prognozy. Pierwsza z nich służy przede wszystkim do wyboru fraz, gdy nie wiesz, na jakie słowa kluczowe warto się pozycjonować, utworzyć reklamę Google Ads. Natomiast druga możliwość, Poznaj liczbę wyszukiwań i prognozy, przyda ci się do analizowania gotowej listy słów.

Jak szukać fraz w planerze Google’a?

Planer słów kluczowych najczęściej przydaje się podczas poszukiwań nowych fraz, gdy jeszcze nie masz sprecyzowanych słów, na które chcesz się pozycjonować. W takiej sytuacji najważniejsza jest sekcja Poznaj nowe słowa kluczowe. Aby rozpocząć pracę, musisz wpisać kilka fraz (3-4), które określają twoje produkty bądź usługi. Tutaj możesz także wpisać stronę docelową (adres www twojej witryny), a narzędzie odczyta jej treść i dopasuje pasujące słowa kluczowe.

Na tej podstawie wygenerowane zostaną wyniki z propozycjami różnych słów kluczowych. Upewnij się, że są to dane z ostatnich dwunastu miesięcy (u góry znajdziesz taki filtr, możesz go zmienić). Oprócz tego masz możliwość ustawienia sieci wyszukiwania – źródłem danych nie musi być tylko Google, ale też np. YouTube.

Wyniki są analizowane według różnych kryteriów – możesz zweryfikować, jakie są trendy w ostatnich miesiącach (dzięki temu zobaczysz, czy dane słowa mają charakter sezonowy), a także, z jakich urządzeń najczęściej korzystają użytkownicy, wpisując te frazy w wyszukiwarce (może to być sygnał, że powinieneś lepiej zoptymalizować stronę np. pod smartfony).

Natomiast listę słów znajdziesz w sekcji propozycje słów kluczowych, gdzie oprócz tego przedstawione są statystyki na ich temat.

Filtrowanie wyników w planerze słów kluczowych

Na tym etapie, lista wyników może być przytłaczająca i nie zawsze adekwatna do tego, co chciałeś uzyskać. Wtedy warto skorzystać z filtrów, które doprecyzowują twoje intencje.

Jednym z ich jest Wykluczające słowa kluczowe – możesz określić, jakie słowa nie powinny być widoczne w proponowanych wynikach. To, co ci się przyda, to średnia miesięczna liczba wyszukiwań – określając ten parametr, odsiejesz frazy, który są bardzo konkurencyjne lub, które są tak mało popularne, że nie przyniosłyby ci zbyt dużego ruchu, a co za tym idzie, także i konwersji.

Natomiast filtr Opcje słów kluczowych pozwalają na zawężenie lub rozszerzenie wyników pod kątem wybranych przez ciebie parametrów.

Są też inne możliwości filtrowania, np. sugerowane stawki, udział w wyświetleniach oraz konkurencja. Wykorzystywane są wtedy, gdy planera używasz do tworzenia kampanii Google Ads. Jeśli ma on być pomocny podczas wyszukiwania fraz do pozycjonowania stron www, tych kilka funkcji omówionych powyżej powinno być dobrym początkiem. Sprawdź też, jakie są inne darmowe narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.