Jak dobrać frazy kluczowe do pozycjonowania stron www? Keyword research w praktyce

Keyword research to jeden z najważniejszych etapów pracy każdego pozycjonera. To nic innego, jak wyszukiwanie, dobór fraz kluczowych, dzięki którym użytkownicy mogą trafić na twoją stronę www. Dlatego zobacz, jak dobrać słowa kluczowe, aby dać się znaleźć w sieci.

Keyword research – co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz dobierać frazy kluczowe

Frazy/słowa kluczowe to zapytania użytkowników w Google, stosowane w celu znalezienia potrzebnych informacji – to już wiesz. Dzieli się je na trzy główne grupy:

  • frazy brandowe – związane z nazwą firmy;
  • ogólne frazy kluczowe – najczęściej składają się z jednego lub dwóch słów kluczowych (to np. „zegarek”, „sukienki”, „kredyt gotówkowy”);
  • long tail (długi ogon) – to rozbudowane frazy kluczowe, które precyzyjniej określają potrzeby użytkowników; są kilkuwyrazowe, nierzadko mają postać pytań (np. „zegarek na srebrnej bransolecie”, „różowa sukienka na lato”, „gdzie najlepszy kredyt hipoteczny”).

Jak ten podział ma przełożenie na pozycjonowanie? Nazwa marki najczęściej jest unikalna, co oznacza, że osiągnięcie wysokich pozycji na frazy brandowe zwykle nie nastręcza dużych problemów (są wyjątki, jak np. agregatory sklepów, które również pozycjonują się na konkretne marki, znajdujące się w ich bazie).

Frazy ogólne są najpopularniejsze, mogą generować duży ruch, choć nie zawsze będzie mieć to przełożenie na konwersję (sprzedaż). Są też najbardziej konkurencyjne, więcej wysiłku (i środków) należy włożyć w poprawę swojej pozycji na nie.

Frazy z tzw. długiego ogona posiadają niższą miesięczną ilość wyszukiwań, niż ogólne, ale jest większe prawdopodobieństwo, że przełoży się to na korzyści biznesowe.

W praktyce najczęściej wykorzystuje się wszystkie grupy frazy, koncentrując swoje działania na long tail. A skoro już to wiesz, to co robić dalej?

Jak dobrać frazy kluczowe?

Jeśli pozycjonujesz stronę samodzielnie, musisz uważać na jedną rzecz – nie zawsze to, co ty uważasz, że użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę, aby znaleźć konkretną informację, ma przełożenie na praktykę. Lub okazuje się, że frazy, które twoim zdaniem są najważniejsze, są też najbardziej konkurencyjne i próba osiągnięcia wysokich pozycji na nie będzie czasochłonna i kosztowna, nie ma więc sensu skupiać się na nich na początku.

Co w takim razie zrobić w pierwszej kolejności? Spisać wszystkie oferowane przez siebie produkty i usługi (jeśli prowadzisz rozbudowany sklep internetowy, zastanów się, co klienci najczęściej kupują, co generuje największe zyski; konieczne będzie też grupowanie pewnych grup produktów). To będzie twoja baza wyjściowa.

Na tej podstawie możesz rozpocząć szukanie fraz. I tu masz dwie możliwości – skorzystać z darmowych (np. Ubersuggest, Answer The Public, Keyword Tool lub sama wyszukiwarka Google i jej sugester) lub płatnych (m.in. Senuto, SEMSTORM, Ahrefs) narzędzi. Zaletą płatnych narzędzi jest to, że oprócz podpowiedzi fraz otrzymasz także informacje dotyczące m.in. ilości miesięcznych wyszukiwań, co pozwoli ocenić ci ich popularność. Niektóre z darmowych narzędzi, jak Ubersuggest, też wyświetlają takie informacje, aczkolwiek w ograniczonym stopniu.

Analiza konkurencji pod kątem słów kluczowych

Brawo! Już spora część pracy za tobą, wiesz, dzięki jakim frazom użytkownicy mogą cię znaleźć. Ale żeby niczego nie przeoczyć, warto przy okazji sprawdzić, na jakie frazy pozycjonuje się konkurencja. Jak to zrobić? Jeśli korzystasz z płatnych narzędzi SEO, sprawa jest całkiem prosta – posiadają one moduły przeznaczone właśnie do tej pracy.

Możesz też wykonać to samodzielnie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jak? Sprawdź, jakie firmy osiągają wysokie pozycje na kluczowe dla ciebie frazy (wybierz kilka najważniejszych, nie analizuj każdego słowa kluczowego z osobna, jeśli zakres twojej działalności jest rozbudowany). Zobacz, co pojawia się w wynikach wyszukiwania (w tytule i opisie strony), a także bezpośrednio na stronie – w nagłówkach i w treści.

Taką analizę, w podstawowym stopniu, pomoże ci też przeprowadzić Ubersuggest. Wystarczy wpisać adres strony, określić kraj i kliknąć Search. Dowiesz się, na jakie frazy widoczna jest strona, a przy okazji zweryfikujesz ilość miesięcznych wyszukiwań danego słowa kluczowego. Przy okazji nie zaszkodzi też sprawdzić, na jakie frazy ty jesteś widoczny.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.