Dużo mówi się o wynikach organicznych i pozycjonowaniu. Jednak co to takiego, co należy rozumieć przez takie określenie? Czym jest pozycjonowanie organiczne? Wyjaśniamy w prostych słowach!
Pozycjonowanie organiczne – co to takiego?
Aby zrozumieć, czym jest pozycjonowanie organiczne, trzeba zacząć od podstaw. A tymi bez wątpienia są wyniki wyszukiwania. Dzisiaj większość z nas, chcąc kupić coś lub skorzystać z jakiejś usługi, wpisuje to w wyszukiwarce Google. Wyniki wyszukiwania mogą jednak zaskoczyć. Wśród nich znajdują się bowiem linki sponsorowane, a więc reklamy, a dopiero poniżej zobaczyć można wyniki organiczne (bezpłatne, naturalne). Pozycjonowanie stron www to działania, które mają sprawić, że link do strony będzie jak najwyżej na liście. Oczywiście w organicznych wynikach wyszukiwania. Jednak tego chce i konkurencja, więc nie jest łatwo. Na pozycjonowanie organiczne składają się więc wszystkie działania, których celem jest zwiększenie widoczności, a więc pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Jest to zarówno wprowadzanie zmian w obrębie strony, jak i inne aktywności poza nią.
Działania w ramach pozycjonowania organicznego – on-site
Aby strona firmy, czy sklepu online wyświetlała się jak najwyżej w organicznych wynikach wyszukiwania, trzeba nad nią popracować. Konieczne są działania na stronie, jak i poza nią. Co można zrobić?
Pierwszym, nad czym należy się pochylić, jest optymalizacja kodu strony internetowej. A o czym mowa? Na początku na pewno istotna jest modyfikacja meta description, a więc tytułu strony i jej opisu. To te informacje, które są widoczne w wynikach wyszukiwania. To one zachęcają użytkowników do kliknięcia w link, ale są też ważne dla Google przy tworzeniu rankingu.
Na optymalizację składają się również zmiany niewidoczne dla użytkowników, ale dla robotów wyszukiwarki jak najbardziej. Mowa o ustawieniu przekierowań, usunięciu wszelkich duplikatów, dodaniu danych strukturalnych.
Drugim zadaniem jest optymalizacja treści strony. Dzisiaj jest to podstawa. Bardzo ważna jest treść. Content powinien wypełniać każdą stronę. Teksty muszą nieść wartość, być unikalne i opisywać w wyczerpujący sposób tematykę, a co więcej – być perfekcyjnie naszpikowane słowami kluczowymi. Każda treść musi być dobrze sformatowana. Konieczne są pogrubienia, odpowiednie nagłówki H1-H5, linki wewnętrzne. Czasami może okazać się konieczne utworzenie dodatkowych tekstów, a nawet tematycznych podstron, bloga, FAQ. Content to nie tylko tekst, to również zdjęcia, grafiki, filmy.
Pozycjonowanie organiczne off-site
Trzeci rodzaj działań, który może przełożyć się na wyższe pozycje w wynikach w Google, to budowanie profilu linkowego. W jaki sposób? To niełatwe zadanie. Ponadto wielu specjalistów SEO ma co do tego odmienne zdanie. Link building zmieniał się też na przestrzeni lat, tak jak zmienia się algorytm Google. Na pewno zdrowa relacja pomiędzy ilością linków a ich jakością będzie bardzo ważna.
Wartościowe linki przyczyniają się do wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Jednak jak to zrobić, by nie dostać kary od Google? Często najlepszym wyjściem jest powierzenie tego zadania specjalistom. Mają wiedzę, doświadczenie, narzędzia. Wiedzą, gdzie publikować, by link faktycznie był coś wart. Samodzielny link building może nie wyjść. Jeśli próbować, to koniecznie zdobywając wcześniej wiedzę, ale i stawiając na wnikliwą analizę wszystkich linków przychodzących i wychodzących.
Dla mnie to jest najlepsza forma promocji. Można przecież kupić sobie polubienia, ale nic nie pobije zwykłego zainteresowania!
Moim zdaniem pozycjonowanie organiczne to najlepsza forma promocji w internecie! U mnie się sprawdza bardzo dobrze