Jak długo trwa pozycjonowanie? Dlaczego pozycjonowanie się nie kończy?

Zlecając pozycjonowanie bardzo często właściciele sklepów online i innych stron WWW, którzy walczą o wysokie pozycje w Google, zastanawiają się, ile czasu będzie to trwało. Odpowiedź dla wielu może być zaskakująca. Jak długo trwa pozycjonowanie? W zasadzie nigdy się nie kończy. Dlaczego?

Od czego zależy długość pozycjonowania?

Aby osiągnąć wysokie pozycje w Google na wybrane fazy, potrzebnych jest wiele działań. Zarówno na stronie (on-site), jak i poza nią (off-site). Pozycjonowanie na frazy, które odpowiadają zapytaniom użytkowników oczywiście te związane z oferowanymi produktami i usługami, będzie trwało tak długo, jak będzie to konieczne. To jest działanie czasochłonne i długofalowe. Na czas, jaki jest potrzebny, by osiągnąć efekty, wpływa wiele czynników. Jakich?

  • Rodzaj branży. Nie można porównywać pozycjonowania dwóch stron WWW, jeśli są one z zupełnie innych dziedzin. Znaczenie ma także to, czy jest to biznes lokalny, czy internetowy. Branża ma ogromne znaczenie, bo wiąże się tak z ograniczeniami, jak i szansami. Są takie firmy, w przypadku których efekty przychodzą szybko i takie, w których na jakiekolwiek odczucia czeka się miesiącami.
  • Działania konkurencji. Z pewnością nie można pominąć tego, że na to, jak długo będzie trwało pozycjonowanie, wpływa również to, jak działa konkurencja. Nie chodzi tylko i wyłącznie o rywali o tych samych celach biznesowych, ale tych, którzy pozycjonują się na te same frazy. W przypadku na przykład sklepów zawsze pierwsze miejsca będą zajmowały porównywarki cen, czy Allegro, chodzi o to, czy pod nimi znajdzie się miejsce na mniejszą firmę, która wyprzedzi inne – podobne sobie.
  • Początek. Zupełnie innym wyzwaniem jest pozycjonowanie strony, która ma kiepską historię – była domeną z filtrem od Google lub maiła kiepski content niż taką, która stratuje od początku. Wyzwaniem jest też to, jak strona wygląda – ile pracy trzeba włożyć w jej optymalizację, przygotowanie contentu. Wprowadzenie takich zmian i ich dostrzeżenie przez Google wymaga czasu.

Ile trwa pozycjonowanie?

Nie można pominąć takich aspektów jak fakt, że często na to, ile trzeba czekać na efekty pozycjonowania, wpływa to, jaki się ma budżet przeznaczony na SEO. Ilość środków pieniężnych, jakie właściciel witryny może wydać na marketing w sieci przekłada się na to, kiedy będą efekty. Mówi się, że im więcej środków przeznaczy się na pozycjonowanie, tym szybciej można spodziewać się efektów. Przy małym budżecie trzeba więcej czasu, by zobaczyć skuteczność działań.

Nie powinno się przymknąć oka i na taką kwestię, jaką jest doświadczenie agencji SEO. Umiejętności jej pracowników, ale i liczebność zespołu mają znaczenie. Nie mówiąc i o tym, ile pracy są w stanie wykonać. Agencja na pewno będzie skuteczniejsza i szybsza niż pozycjoner. Będzie w stanie działać systematycznie. A to ważne, gdy chce się szybko zobaczyć efekty. W agencji inni ludzie odpowiadają za prace na stronie, a inni za analizę raportów. Dzięki temu szybciej da się sprawdzić, czy działanie jest efektywne, czy wymaga zmian.

Trudno powiedzieć, ile dokładnie trwa pozycjonowanie. Nie da się nawet określić odcinka czasu, w którym można spodziewać się efektów. Zakłada się, że aby zobaczyć cokolwiek, trzeba poczekać przynajmniej 3 miesiące. Oczywiście nie można od razu oczekiwać efektów w SERP-ach. Często najpierw rośnie ilość słów kluczowych, później ogólnie widoczność na frazy, a dopiero potem można patrzeć szerzej. Nawet jeśli nie ma miejsca w TOP 10 na jakąś frazę, to może i tak rośnie ruch na stronie? Warto patrzeć szerzej na cały proces pozycjonowania.

Czy pozycjonowanie nigdy się nie kończy?

Bardzo ważne jest to, by uświadomić sobie, że pozycjonowanie to działanie, które nigdy się nie kończy. Owszem wszelkie czynności, które mają na celu zwiększenie widoczności na konkretne frazy, przynoszą efekt. Często jest to też proces długotrwały, ale też nie na chwilę. Warto jednak wiedzieć, że po uzyskaniu celów nie można spocząć na laurach. Dlaczego? Choćby z tego powodu, że konkurencja nie śpi. W każdej chwili może nie tylko dogonić, ale i przegonić. Działania SEO powinny trwać cały czas, by osiągnięty efekt utrzymać na długo.

czeka na Twoją ocenę!

4 komentarze

  1. Pozycjonowanie to proces. To wystarczy. Taka odpowiedź mnie w pełni satysfakcjonuję. Nie oczekuję wyników, a raportu, czy idziemy w dobrym kierunku. To tylko lub aż tyle.

  2. Nigdy nie myślałam, że ten proces się nie kończy. Dla mnie 1 miejsce = zakończenie prac, ale jak widać byłam w olbrzymim błędzie.

  3. Jak w internecie wszystko idzie znaleźć prędkością światła, to myślałam, że jak się dobrze ustawi to tak samo z reklamą firmy, a tu widzę, jest to bardziej skomplikowane…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.