Znaczenie danych strukturalnych przy pozycjonowaniu strony

Prowadzisz sklep online? Masz bloga? Oferujesz w Internecie swoje usługi? Zapewne chcesz więc, by Twoja strona pojawiła się wysoko w wynikach wyszukiwania, a każde kliknięcie przynosiło korzyści. To wymaga pracy. Jednym z zagadnień, nad którym musisz się pochylić, są dane strukturalne. Co to takiego i jaki ma wpływ na SEO?

Czym są dane strukturalne?

Dane strukturalne to znaczniki, które pozwalają algorytmom wyszukiwarek lepiej zrozumieć zawartość stron internetowych. To dzięki nim w SERP-ach oprócz meta title i meta description pokazują się dodatkowe informacje, dzięki czemu strona może się lepiej wyeksponować na tle innych wyników wyszukiwania.

Opis rozszerzony może mieć różnego typu elementy. Dobierać je należy w odniesieniu do branży. W przypadku sklepów online z powodzeniem można pokazać cenę produktu, jego zdjęcie i dostępność. Świetnie sprawdzają się również opinie, ocena w formie gwiazdek.

Jakie dane strukturalne można opisać?

Schema.org to słownik, w którym zawarte są ujednolicone schematy danych strukturalnych. Tak, by opisać zawartość strony nie tylko robotom Google, ale i pozostałym wyszukiwarkom. Jakie dane ze strony warto oznaczyć? W opisach rozszerzonych obsługiwane są treści takie jak produkty, przepisy kulinarne, wizytówki restauracji i innych lokalnych firm, artykuły, newsy, aplikacje, muzyka, filmy i programy TV, wideo, książki. Widać więc, że z powodzeniem można dokładnie przedstawić wyszukiwarce, z jakim rodzajem treści może się spotkać na konkretnej stronie. Dzięki temu w bardzo atrakcyjny sposób wizualnie będzie mogła zaprezentować stronę w organicznych wynikach wyszukiwania.

Znaczenie danych strukturalnych w pozycjonowaniu strony

Co dają fragmenty rozszerzone? Przede wszystkim sprawiają, że w organicznych wynikach wyszukiwania (SERP) strona się wyróżnia na tle innych. Dzięki danym strukturalnym można dodać dodatkowe informacje na temat witryny i jej zawartości. Dzisiaj, gdy tak ważne jest, by pozyskać uwagę internauty, sposoby na zwrócenie jego uwagi na własny adres są na wagę złota. Chodzi o to, by spośród wszystkich wyników wyszukiwania użytkownik Internetu wybrał nasz. A jest na to zaledwie kilka sekund. Dzięki danym strukturalnym jest większa szansa, że wzrośnie zainteresowanie stroną, a każde wejście to możliwość konwersji.

Dane strukturalne wykorzystywane są też przez algorytm Google do wyświetlania informacji w tzw. grafach wiedzy. Pozwalają wyróżnić content spośród innych wyników wyszukiwania. Na urządzeniach mobilnych jest jeszcze opcja rich cards, która eksponuje duże obrazki i sprawia, że strony jeszcze bardziej wyróżniają się na tle innych.

Rich Snippets przydają się internautom – mogą wstępnie ocenić, czy na danej stronie jest to, czego potrzebują. A od tego już prosta droga do zwiększenia CTR. Klikają bowiem w link osoby, które faktycznie są zainteresowane daną stroną. Google docenia ten czynnik, jest ważny z punktu widzenia algorytmów, więc dbając o dane strukturalne, można wpłynąć pozytywnie na pozycję strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania. Mówi się, że wykorzystanie rich snippets pozwala zwiększyć CTR nawet o 25%. To chyba wystarczający dowód na to, że warto stawiać na dane strukturalne.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.