Jak dodać dane strukturalne na stronę? Kiedy są potrzebne?

Aby Google w odpowiedzi na zapytania użytkowników Internetu mogła wyświetlić odpowiednie strony, musi wiedzieć, co się na nich znajduje. Aby robot wyszukiwarki rozumiał treści zamieszczone na witrynie, muszą być one opisane odpowiednim kodem. To właśnie dane strukturalne. Jak je zamieścić na stronie?

Kiedy dane strukturalne są potrzebne?

Dane strukturalne określane są również jako fragmenty rozszerzone (z ang. Rich Snippets). Czym są? To znaczniki, dzięki którym roboty Google’a mogą lepiej zrozumieć, jaką zawartość ma stron internetowa. Dane strukturalne pozwalają prawidłowo zinterpretować rodzaj zawartości, by właściwie dopasować wyniki wyszukiwania do zapytań użytkowników.

W SERP-ach widzimy przede wszystkim tytuł i opis strony. Jednak dzięki fragmentom rozszerzonym można dodać wiele innych elementów. Jakich? Trudno wskazać je wszystkie. Najpopularniejsze to cena produktu, liczba opinii, średnia ocena użytkowników w postaci gwiazdek, data i miejsce wydarzenia oraz oczywiście zdjęcia.

Schema.org a dane strukturalne

Schema.org to słownik komponentów, dzięki któremu algorytm wyszukiwarek rozumie, co dokładnie znajduje się na stronie. Co ciekawe, jest to wspólny projekt Google, Yahoo, Binga i Yandexa. Ma na celu ujednolicenie formatu danych strukturalnych, aby łatwiej było interpretować robotom treść, jaka znajduje się na stronach www.

Jak dodać dane strukturalne na stronę?

Można dodać dane strukturalne poprzez umieszczenie odpowiednich znaczników w kodzie podstrony. Ale możliwe jest to również dzięki użyciu specjalnego markera danych, który dostępny jest w Google Search Console.

Dane strukturalne w kodzie strony można dodać na kilka sposobów. Umieszczane są w kodzie witryny między jej adresem a tytułem. Zazwyczaj wybiera się któryś z formatów:

  • mikrodane w kodzie HTML,
  • JSON-LD w przypadku Java Script,
  • RDF w przypadku HTML5,
  • Mikroformaty (hCard).

Według doniesień, Google obsługuje tylko 3 pierwsze formaty, a rekomenduje JSON-LD. Niezależnie od wyboru, każde z pierwszych trzech pozwoli na wykorzystanie tego samego zestawu znaczników i ich struktury. Słownik, w którym można je znaleźć, to właśnie wspomniany już Schema.org. Można w nim podejrzeć ujednolicone schematy danych strukturalnych, co znacznie ułatwia ich wykorzystanie.

Warto wiedzieć, że zaimplementowanie danych strukturalnych, niezależnie od wybranego formatu, nie jest jednoznaczne z tym, że na pewno w wynikach Google pojawi się rozszerzony opis. Jak to w przypadku algorytmów Google bywa – to zależy tylko od nich. Nie oznacza to jednak, że należy podejść do tematu po macoszemu. Warto wgrać rich snippets i prawidłowo je wdrożyć zgodnie z danym formatem. Trzeba zachować ostrożność i postawić tylko na jeden standard oznaczeń na jednej podstronie. Mało rozbudowanym witrynom zaleca się oznaczenie danych strukturalnych z wykorzystaniem markera Google.

Dzisiaj konieczne są działania, które sprawią, że strona znajdzie się na wysoko w wynikach wyszukiwania. Możliwe jest to pośrednio również dzięki danym strukturalnym. Google nagradza przejrzyste strony, ale je doceniają również internauci, którzy już z poziomu wyszukiwarki są w stanie oszacować, czy na danej witrynie znajdą to, czego potrzebują.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.