Wyniki wyszukiwania w Google dzielimy na organiczne, a więc naturalne oraz płatne, czyli z reklam AdWords. Aby nasza strona pojawiła się w bezpłatnych wynikach, musi być zaindeksowana przez roboty Google i przekonać algorytm, że to właśnie na niej internauta znajdzie to, czego potrzebuje. Aby było to możliwe, konieczne jest pozycjonowanie organiczne. Jakie są jego wady? Jakie zalety?
Na czym polega pozycjonowanie organiczne?
Większość z nas, gdy potrzebuje jakiegoś produktu lub usługi, korzysta z internetu. W pasku wyszukiwarki Google wpisujemy to, co nas interesuje. Następnie spośród propozycji, najczęściej z pierwszej strony, wybieramy którąś z opcji. Bywa, że klikamy w wyniki promowane. Jednak często stawiamy na te poniżej. To właśnie wyniki organiczne. Wśród nich chcemy się pojawić, gdy jesteśmy właścicielami sklepu online, strony firmowej, bloga. Aby było to możliwe, konieczne jest zaindeksowanie strony przez Google. Ale to nie wszystko. Dzisiaj, gdy jest tak duża konkurencja, trzeba również postawić na pozycjonowanie. To szereg działań, które mają zwiększyć widoczność, a więc pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Jak można to osiągnąć? O tym pisaliśmy tutaj. Poniżej przedstawimy wady i zalety pozycjonowania organicznego.
Zalety pozycjonowania organicznego
Choć wiele osób zastanawia się, czy pozycjonowanie faktycznie daje efekty, jest opłacalne i czy warto w nie iść, a nie stawiać na reklamę płatną, to prawda jest taka, że coraz więcej przedsiębiorców przekonało się do tego typu działań. Ma ono wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:
- Niski koszt – aby pozyskać uwagę internauty nie potrzeba tak wysokich nakładów finansowych, jak w przypadku innych form marketingu internetowego, w tym przede wszystkim Google Ads.
- Długofalowe efekty – choć trzeba na nie poczekać, to są trwałe. Uzyskanie wysokiej pozycji w wyszukiwarce nie jest na chwilę, nie stracimy tego, co wypracujemy tak szybko, choć nie powinno się działań zawieszać (konkurencja nie śpi). Uzyskane efekty poprzez pozycjonowanie organiczne są stabilne.
- Wysoka widoczność w wyszukiwarce – to właśnie jest główny cel pozycjonowania. Około 90% użytkowników Google po wpisaniu frazy wybiera stronę, która znajduje się na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania.
- Dobre zoptymalizowanie strony, a więc przemyślana hierarchia, brak błędów, wartościowe treści, dobre linki wewnętrzne i zewnętrzne – to wszystko działania w ramach pozycjonowania, a przekładają się nie tylko na wyższą pozycję w Google, ale i na zadowolenie użytkowników.
- Większa rozpoznawalność – im wyższa pozycja na frazy z danej dziedziny, tym większa rozpoznawalność przez internautów jako „eksperta” od danego tematu.
- Wzrost sprzedaży – to oczywiście dotyczy e-commerce i usług. Im wyższa pozycja w organiku, tym lepsza możliwość dotarcia do nowych klientów. A jeśli przekona ich content – to już sprzedaż.
Wady pozycjonowania organicznego
Choć pozycjonowanie organiczne ma wiele zalet i wręcz obowiązkowe jest zainwestowanie w nie, to jednak ma i pewne wady. Żaden specjalista SEO temu nie zaprzeczy. O czym mowa?
- Długi czas oczekiwania na efekty – pozycjonowanie strony to proces. Składa się na niego wiele działań, ale sukcesu nie zobaczy się od razu. Często do tego potrzeba kilku, a nawet – kilkunastu tygodni. Warto o tym pamiętać i uzbroić się w cierpliwość.
- Efekty pozycjonowania nie są gwarantowane – zostało to niejako wspomniane przy zaletach. Prawda jest taka, że nie można złożyć obietnicy, że strona pojawi się na pierwszym miejscu, czy nawet w TOP 10. Są śmiałkowie, którzy tak promują swoje usługi, ale każda branża jest inna i można liczyć na inne efekty. Algorytm Google docenia wysiłki. Jednak konkurencja również pracuje na wysokie pozycje.