SEO w e-commerce. Jak pozycjonować sklepy internetowe?

Sklep internetowy, który nie jest widoczny w sieci, nie zarabia – to proste. Dlatego pierwszym rokiem, podczas otwierania firmy w branży e-commerce, powinno być rozpoczęcie prac SEO. Co jest najważniejsze? Jak pozycjonować sklepy internetowe?

SEO dla e-commerce

E-commerce, handel elektroniczny, sklepy internetowe – w ten sposób określa się sprzedaż produktów i usług w sieci. Obecnie branża ta jest rozbudowana i w wielu przypadkach, bardzo konkurencyjna. Dlatego od początku działalności, założenia e-sklepu, należy zająć się poprawą widoczności w sieci. A jak?

Tu do gry wkracza SEO, czyli działania mające na celu osiągnięciu jak najwyższych pozycji na wybrane frazy kluczowe. Na naszym blogu znajdziesz wiele informacji o tym, na czym polega pozycjonowanie, jakie są jego kluczowe elementy itd., dlatego dziś skupimy się na tym, jak wykorzystać tę wiedzę w przypadku sklepów internetowych.

Optymalizacja sklepu internetowego

W przypadku sklepu internetowego bardzo ważnym krokiem jest właściwe przygotowanie kart produktów. Ale zanim się do tego zabierzesz, konieczna jest „globalna” optymalizacja. Co należy przez to rozumieć? Takie ustawienia, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego serwisu, a także lepsze pozycjonowanie. To m.in.:

  • szybkość ładowania sklepu internetowego;
  • wersja mobilna/responsywna (układ strony automatycznie dopasowuje się do urządzenia użytkownika);
  • przyjazne adresy URL (możliwie jak najkrótsze, wskazujące, co znajduje się na podstronie; bez tzw. polskich znaków, niezrozumiałych ciągów cyfr i liter);
  • nawigacja.

Jednym z głównych zadań w ramach optymalizacji strony internetowej, jest tworzenie lub poprawa meta danych – title (tytuł strony) i description (opis strony). W przypadku małych sklepów można wykonać to ręcznie, jeśli jednak oferta jest rozbudowana, zwykle tak konfiguruje się CMS, aby meta dane generowały się automatycznie. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ treści zawarte w title i description odpowiadają za prezentację podstrony w wynikach wyszukiwania.

To, co jeszcze jest ważne w przypadku sklepów internetowych, to wdrożenie danych strukturalnych, umożliwiających wyświetlenie bezpośrednio w wynikach wyszukiwania takich informacji jak cena danego produktu, dostępność w magazynie, czy ilość gwiazdek przyznanych przez kupujących.

Optymalizacja karty produktu

„Globalna” optymalizacja gotowa? W takim razie czas przyjrzeć się poszczególnym produktom, ponieważ najczęściej to właśnie one będą „walczyć” o pozycję, poprawę konwersji.

Pierwszym krokiem jest przyjazny adres URL, ale to już powinieneś mieć ustawione. Tutaj dodamy, że z punktu widzenia UX dobrze, jeśli adres www przedstawia ścieżkę zakupową, czyli np.: twojsklep.pl/aparaty/bezlusterkowce/sony/sony-alpha-6000.

Kolejnym parametrem są omówione przed chwilą meta tagi. Dobrą praktyką jest umieszczanie w nich słów kluczowych, a w przypadku opisu strony, także zwrotów CTA, zachęcających do podjęcia działań (czyli – kliknięcia).

W ramach optymalizacji karty produktu należy stworzyć unikalny opis. Chcesz być o krok przed konkurencją? Nie kopiuj go ze strony producenta, bo Google nie lubi duplikacji treści. Opis jest miejscem, w którym warto stosować nagłówki, pogrubienia i wypunktowania (zwiększają czytelność i atrakcyjność treści), a także słowa kluczowe.

Dzięki linkowaniu wewnętrznemu nie tylko poprawisz nawigację, ale też pokażesz klientowi ofertę, która może go zaciekawić. A skoro o nawigacji mowa, zaleca się wdrożenie tzw. breadcrumbs, ścieżki zakupowej (wcześniejsze kategorie i podkategorie).

Inne elementy, które powinna zawierać karta produktu, to zoptymalizowane pod SEO fotografie oraz opinie i komentarze. I z podstaw to już wszystko. Teraz czas zabrać się do pracy.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.