Off-site – dlaczego warto skupić się na tym aspekcie pozycjonowania?

Proces pozycjonowania przebiegać może na 2 płaszczyznach – on-site oraz off-site. Pierwsza z nich związana jest z pracami prowadzonymi na stronie, z kolei druga poza nią i to właśnie na tym aspekcie skupimy się w poniższym artykule. Jakie działania warto podejmować, by zdobyć wyższe pozycje? Jakie efekty przynosi pozycjonowanie off-site?

Jakie działania obejmuje SEO off-site?

Działania z zakresu off-site SEO to wszystkie te, które odbywają się poza witryną. Przede wszystkim jest to doskonale przeprowadzony linkbuilding, czyli pozyskiwanie odnośników z różnorodnych źródeł w wielu formach. Wykorzystywać można do nich: fora, blogi, zaplecza, inne własne strony czy banery. Dodatkowo do zbudowania linkowania warto wykorzystać ogólnopolskie lub branżowe katalogi firm. Niżej znaleźć można więcej informacji na temat sposobów pozyskiwania wartościowych odnośników.

Ponadto do działań off-site SEO zalicza się także:

  • geolokalizację
  • wizytówki Google Moja Firma,
  • działania promocyjne prowadzone w social media samodzielnie, jak i dzięki współpracy z influencerami,
  • wpisy gościnne zamieszczane w innych serwisach (z linkiem lub bez niego),
  • analizę konkurencji,
  • słowa kluczowe, które są spójnikiem pomiędzy off-site SEO oraz on-site SEO.

W jaki sposób zdobywać wartościowe linki?

Wspomniano wcześniej, że jednym z najważniejszych działań z zakresu off-site SEO jest zdobywanie wartościowych linków. W jaki sposób można jednak pozyskać je, tak aby nie stosować działań z zakresu black hat SEO, które są szczególnie nielubiane przez Google i mogą doprowadzić do wykluczenia strony z organicznych wyników wyszukiwania? Jest na to kilka sposobów. Pierwszy z nich to tworzenie wartościowych, eksperckich treści, które będą udostępniane przez innych użytkowników. Mogą oni umieszczać linki w innych miejscach w sieci, jak i za pomocą swoich profili w social media. Można także samodzielnie promować się w mediach społecznościowych i w ten sposób zdobywać linki. Popularną metodą jest także Guest Blogging, czyli umieszczane na innych blogach artykułów stworzonych przez firmę. Często stosowanymi praktykami są także: publikowanie treści sponsorowanych na przeznaczonych do tego platformach, wymiana artykułów w pomiędzy serwisami, publikacje w magazynach online, objęcie patronatów nad wydarzeniami branżowymi oraz prowadzenie szkoleń i wydawanie e-booków.

Co można osiągnąć dzięki działaniom off-site?

Jak można zauważyć, działania z zakresu off-site SEO nie są proste. Warto jednak wprowadzić je do swojej strategii pozycjonowania, bo mogą przynieść szereg korzyści. Eksperci zaliczają do nich przede wszystkim łatwiejsze i dłuższe utrzymanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania (TOP 3). Dodatkowo dzięki pracom z tego zakresu poprawia się widoczność strony w wyszukiwarkach, ponieważ odbiorcom wyświetlą się nie tylko podstrony witryny firmowej, ale i linki do artykułów związanych z nią w innych serwisach. Off-site SEO pozwala na znaczące zwiększenie ruchu na stronie. Nie można także zapominać, że dzięki rozsądnemu budowaniu linkowania zewnętrznego zwiększa się rozpoznawalność marki w szerokich kręgach, jak i wzrasta jej wiarygodność w oczach potencjalnych klientów. Budowanie takiego obrazu w oczach odbiorców pozwala na stosunkowo szybkie i łatwe uzyskanie pozycji lidera w danej branży.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.