Pozycjonowanie – podstawowe definicje. Co musisz wiedzieć o SEO?

(Prawie) każdy wie, czym jest pozycjonowanie, lecz gdy przychodzi do konkretów, okazuje się, że w większości przypadków wiedza ta jest bardzo mglista, sprowadza się do świadomości, że chodzi o wyniki wyszukiwania w Google. Dlatego przedstawiamy krótkie (i przejrzyste!) wyjaśnienia podstawowych definicji, które warto znać, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o SEO.

Algorytm

Algorytm Google’a to oprogramowanie wykorzystywane przez przeglądarkę, które na podstawie wielu czynników rankingowych określa sposób wyświetlania wyników wyszukiwania. Algorytm jest nieustannie poprawiany, podlega zmianom, które powodują przetasowania w wynikach wyszukiwania. Z tego względu jednym z zadań pozycjonerów jest śledzenie tych zmian, a także przewidywanie trendów. Jako ciekawostkę dodamy, że algorytmy Google’a swoje nazwy zapożyczają od zwierząt, przez co w branży SEO każdy drży słysząc „Panda” czy „Penguin”.

Duplicate content

Duplicate content to inaczej zdublikowana, powielona treść. To artykuły, krótkie opisy, które w tej samej formie znajdują się w co najmniej kilku miejscach w sieci. Duplicate content może występować zarówno w ramach jednej strony, jak i być wynikiem plagiatu.

Filtr

Filtr w odniesieniu do wyników wyszukiwania jest jednym z elementów algorytmu, który pojawia się w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że strona swoje wyniki osiągnęła w sposób nienaturalny, w wyniku spamerskich działań. Konsekwencją nałożenia filtra jest obniżenie pozycji strony lub całkowite „wyrzucenie” jej z rankingu.

Link building

Strategię pozyskiwania odnośników, linków prowadzących do twojej strony internetowej określa się jako link building. Zdobywanie linków zwrotnych jest jednym ze sposobów na pozycjonowanie strony www.

Meta opisy

Meta opisy: meta title oraz meta description, to znaczniki opisujące zawartość strony, wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Meta title to krótki tytuł strony, natomiast meta description to jej kilkuzdaniowy opis.

Off-page SEO

Off-page SEO to wszystkie czynności wykonywane poza serwisem w ramach pozycjonowania strony www. Przykładowo, jest to link building, tworzenie wizytówki Google Moja Firma etc.

On-page SEO

Wszystkie prace, które wykonywane są bezpośrednio na stronie internetowej i mają za cel osiągnięcie wysokich pozycji w Google, określa się jako on-page SEO. Pozycjonowanie na stronie to m.in. tworzenie meta opisów, uzupełnianie treści o słowa kluczowe, tworzenie linkowania wewnętrznego, a także aspekty techniczne, jak poprawa szybkości ładowania strony.

SEO

Search Engine Optimization oznacza optymalizację strony internetowej pod wyszukiwarkę. Są to wszystkie działania mające na celu osiągnięcie jak najwyższej pozycji w Google. SEO jest jednym z elementów SEM.

SEM

Search Engine Marketing to inaczej marketing w wyszukiwarkach internetowych, a więc ogół czynności mających na celu uzyskanie jak najwyżej pozycji w wynikach wyszukiwania, a także zwiększenie ruchu na stronie, rozpoznawalności. Na SEM składa się SEO oraz PPC.

PPC

Pay per click to rodzaj reklamy w internecie, w której reklamodawca zostanie obciążony kosztami za każdym razem, gdy użytkownik kliknie reklamę. PPC jest jednym z elementów SEM.

Wyniki organiczne

Naturalne, czyli organiczne wyniki wyszukiwania, to lista stron, które pojawiają się w Google’u bez konieczności ponoszenia żadnych opłat. Aby pojawiać się wysoko w wynikach organicznych, konieczne jest m.in. dobre zoptymalizowanie strony.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.