Konkurencja w branży e-commerce jest spora, dlatego czasami atrakcyjna cena i duży wybór to dalej za mało. Musisz się czymś wyróżnić i tutaj sporym polem do popisu są opisy produktów. Dobrze skonstruowane, będą nie tylko zachęcać do zakupu, ale też ułatwiać pozycjonowanie stron www. Sprawdź, jak się do tego zabrać.
Jak NIE tworzyć opisów produktów?
Na początku mamy krótką wskazówkę, czego nie robić. To proste: nie kopiować opisów ze stron producenta. Dlaczego? Powodów jest kilka.
Google ceni unikalność, a takie opisy znajdują się na stronach kilku-, kilkunastu sklepach. To tzw. duplicate content, a to nie jest dobrze oceniane przez roboty Google’a.
Opisy producentów często nie są zoptymalizowane pod słowa kluczowe, a to kolejny błąd. Natomiast z punktu widzenia użytkowników, często są zbyt „suche”. Zawierają podstawowe informacje, które powinny stanowić bazę pod ciekawe treści, a nie ich główny „trzon”.
A skoro już to wiesz i nigdy więcej nie skopiujesz opisów producenta, sprawdź, jak zadbać o unikalność w sklepie internetowym.
Dobierz słowa kluczowe
Zwrotem „dobierz słowa kluczowe” moglibyśmy tak naprawdę poprzedzić większość prac SEO. Jest to podstawa, gdy tworzysz opisy produktów pod pozycjonowanie.
Jeśli prowadzisz duży sklep internetowy, warto zainwestować w jedno z narzędzi SEO, jak Senuto lub Ahrefs. Masz niewielką działalność? Skorzystaj z darmowych baz słów kluczowych (np. Ubersuggest, Answer the Public), a także z samej wyszukiwarki.
Frazy kluczowe powinny być dopasowane do konkretnego produktu, choć można stosować słowa powiązane (np. dla sukienek będzie to moda damska, ubrania dla kobiet). Oprócz tego staraj się wyszukać synonimy.
I teraz, żebyśmy się dobrze zrozumieli – nie chodzi o to, aby zacząć na siłę wykorzystywać wszystkie znalezione słowa kluczowe. Muszą być one naturalnie wplecione w treść, uzasadnione. Często łatwiej jest to osiągnąć, jeśli treści są rozszerzone. I tak przechodzimy do kolejnego punktu.
Podaj cechy produktu, wykorzystuj język korzyści, rozszerz treści
Wyobraź sobie sytuację, że tworzysz opis oleju lnianego. Podałeś już jego objętość, rodzaj opakowania, a także dodatkowe informacje, jak np. zimnotłoczony. I tak naprawdę, to już tyle.
Taki opis, choć uwzględnione zostały w nim najważniejsze dane, jest zbyt krótki, niewystarczający. A thin content to błąd podczas pozycjonowania. Jak rozszerzyć treści i jednocześnie zwiększyć szanse na wykorzystanie wszystkich słów kluczowych?
Podaj korzyści wynikające z zakupu produktu, a także przedstaw możliwe zastosowanie. Przy czym unikaj tzw. pustosłowia. Bo co to znaczy, że coś jest najwyższej jakości lub „pasuje do wszystkiego”?. Podaj argumenty. Olej lniany jest zdrowy? Dlaczego? Bo jest bogatym źródłem witaminy E. Ale co to daje? Opóźnia procesy starzenia się organizmu. I to właśnie ta informacja może przykuć uwagę twojego odbiorcy. A jeśli jeszcze napiszesz, że olej lniany jest idealny do sałatek, jako baza do pesto lub może być stosowany do produkcji domowych kosmetyków (jakich!), to nie tylko rozszerzysz tzw. content, wykorzystasz najważniejsze frazy kluczowe, ale jeszcze przekonasz niezdecydowanych klientów.
Przy czym warto stworzyć sobie szablon opisów produktów, który dzieli je na sekcje, np. podstawowe informacje, zalety/korzyści/właściwości oraz wykorzystanie. Dzięki temu tobie łatwiej będzie tworzyć nowe opisy, a użytkownik szybko zorientuje się, jakich informacji może szukać w sklepie. I nie, standaryzacja nie jest nudna, jeśli tylko do każdego opisu podejdziesz w sposób unikalny.
Stosuj nagłówki, pogrubienia, linkowanie wewnętrzne
Oprócz tego ważna jest struktura opisu, która wpływa nie tylko na czytelność, ale jest również zgodna z zasadami SEO.
Stosuj nagłówki, w których znajdą się najważniejsze słowa kluczowe, a także pogrubienia oraz listowania. Dzięki temu tekst będzie można „przeskanować” wzrokiem w celu znalezienia tych informacji, które najbardziej interesują twoich użytkowników.
Zadbaj też o kolejny, obowiązkowy punkt SEO, czyli linkowanie wewnętrzne. Możesz przekierować klienta do podobnej oferty (np. do odżywki, którą warto stosować po umyciu włosów wybranym szamponem lub do butów idealnie pasujących do sukienki), a także do artykułu na blogu, który może pomóc w wyborze zakupów (np. X sposobów na wykorzystanie oleju lnianego).
Optymalizuj zdjęcia produktów
Kluczowym elementem każdego opisu są zdjęcie produktu. Należy je:
- skompresować;
- zmienić nazwę pliku;
- uzupełnić atrybut ALT.
Moim zdaniem kluczową radą jest: pisać opisy produktów! Nic mnie tak nie wpienia jak brak opisów w sklepach online. Skąd mam wiedzieć, jaki rzecz ma skład, wielkość i inne tego typu cechy? Po zdjęciu? No klękajcie narody! Opisy produktów są mega ważne dla reklamy, ale i dla UX. Inaczej uciekam ze sklepu, jak nie wiem, co tak naprawdę mogę kupić.