Jak przeprowadzić audyt SEO? Samodzielny audyt strony internetowej

Chcesz samodzielnie pozycjonować stronę www? Zacznij od przeprowadzenia audytu SEO. Dzięki temu dowiesz się, co należy zmienić, aby zwiększyć skuteczność swoich działań, a także poprawić pozycję strony w Google. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Od czego zacząć audyt SEO?

Wydaję ci się, że audyt SEO przeprowadzisz wyłącznie z pomocą zaawansowanych (płatnych) narzędzi? Nic bardziej mylnego! Pierwsze poprawki możesz zauważyć „od ręki”.

Na początku sprawdź, czy twoja strona jest indeksowana. Jak to zrobić? W wyszukiwarce Google wpisz komendę:

site:twojastrona.pl

Nic się nie pojawia? Problemów może być kilka. Witryna jest nowa, roboty wyszukiwarki jeszcze nie zdążyły jej zaindeksować. Możesz im trochę pomóc, wskazując lokalizację mapy witryny (sitemap.xml) w narzędziu Google Search Console. Taką mapę wygenerujesz automatycznie, przy pomocy wtyczek SEO do WordPressa, jak All in One Seo Pack lub Yoast.

Może się także okazać, że blokujesz indeksowanie strony www w pliku robots.txt lub znacznikiem meta robots w kodzie strony. Brzmi skomplikowanie? Nie martw się! Najczęściej jest tak, że ustawiając wtyczkę SEO lub WordPressa, zaznaczyłeś opcję o nieindeksowaniu całej witryny lub konkretnej grupy podstron – wystarczy ją odhaczyć i poczekać kilka dni. Jeszcze jednym powodem, dla którego twoja strona może być nieindeksowana, jest filtr od Google, czyli upraszczając – kara. W tym wypadku radzimy skonstatować się ze specjalistami SEO, którzy ocenią, czy jest sens „wychodzić” z filtra, czy lepiej stworzyć nową stronę.

Jeśli natomiast w wyniku zastosowania komedy „site” pojawiły się wyniki, porównaj ich ilość z danymi w Google Analytics.

Audyt SEO – podstawowa analiza strony www pod kątem pozycjonowania

Powyższy krok w praktyce jest bardzo szybki, więc od razu przechodzimy dalej. Oceniając stronę pod kątem SEO, zwróć uwagę na:

  • meta tagi – title i description, czyli tytuł oraz opisy strony – czy znaczniki te są uzupełnione, a jeśli tak, to czy zawierają słowa kluczowe;
  • stosowanie fraz kluczowych w treściach na stronie – czy znajdują się w opisach produktów, poradnikach, a także w kluczowych elementach, jak znaczniki nagłówków h1-h6;
  • występowanie duplikacji treści (duplicate content) – jeśli na kilku podstronach pojawia się ta sama treść, należy ją poprawić, aby była unikalna;
  • thin content – to podstrony ubogie w treści, których nie powinno być zbyt wiele w obrębie całego serwisu;
  • linkowanie wewnętrzne;
  • poprawność URL-i – powinny być możliwie jak najkrótsze, wskazywać na zawartość podstrony; należy unikać tzw. polskich znaków, znaków specjalnych, a także ciągów cyfr.

To podstawowe elementy audytu SEO, które możesz zweryfikować samodzielnie, „od ręki”, nawet bez konieczności logowania się do panelu administratora.

Zaawansowane elementy audytu SEO

Poprawiłeś już kluczowe elementy SEO na twojej stronie? Już bardzo duży krok za tobą, czas przejść dalej. Podczas audytu SEO sprawdza się także m.in.:

  • błędy 4xx oraz 5xx;
  • architekturę serwisu, czyli nawigację;
  • przekierowania 301;
  • szybkość ładowania strony;
  • responsywność, dostosowanie strony do urządzeń mobilnych;
  • grafiki (wielkość i nazwę obrazków, tekst alternatywny);
  • dane strukturalne (jeśli są stosowane);

…oraz wiele, wiele innych elementów. I tu już z pomocą przychodzą narzędzia do przeprowadzania samodzielnego audytu SEO. Podstawowym jest PageSpeed Insights, który nie tylko sprawdzi szybkość ładowania strony, ale także konkretne wskaże, co należy zmienić, aby poprawić ten parametr. Oprócz tego wykorzystaj Google Search Console oraz Google Analytics. Dzięki nim zbadasz widoczność serwisu, a także sprawdzisz błędy utrudniające korzystanie z niego.

Podstawowy, darmowy audyt SEO przeprowadzisz z narzędziem online SEOptimer oraz WooRank. A jeśli masz nieco więcej czasu, zainstaluj na komputerze aplikację Screaming Frog, które jest prawdziwą kopalnią wiedzy (w wersji darmowej, możesz przeanalizować do 500 linków). Z pomocą Screaming Froga zweryfikujesz nagłówki, meta tagi, atrybuty dofollow oraz nofollow, a także obrazki – i nie martw się, w sieci znajdziesz wiele poradników, jak korzystać z tego programu, aby wyciągnąć jak najwięcej informacji dla siebie.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.