Darmowe narzędzia do przeprowadzania audytu SEO

Zanim rozpoczniesz prace związane z pozycjonowaniem strony www, warto byłoby przeprowadzić audyt SEO. Wykaże on, jakie błędy należy poprawić, aby pozycjonowanie było skuteczne, a także, co jest już zrobione dobrze i nie wymaga zmiany. I choć płatne narzędzia do audytu SEO dostarczą ci szczegółowych informacji, również z pomocą darmowych jesteś w stanie sporo „wyciągnąć”.

Google Mobile-Friendly Test

O tym, że strona powinna być dostosowana do urządzeń mobilnych, wie chyba każdy. Ale odkąd Google wdrożył w życie aktualizację Mobile First Index, jest to bardzo ważne w kontekście pozycjonowania stron www.

Dlatego w pierwszej kolejności wykonaj test optymizacji mobilnej przy pomocy narzędzia Google Mobile-Friendly Test. Wystarczy wkleić adres swojej strony, kliknąć „sprawdź URL” i chwilę poczekać. Dowiesz się, czy strona jest dostosowana do komórek.

PageSpeed Insights

Jednym z czynników rankingowych Google jest szybkość ładowania strony i to możesz sprawdzić przy pomocy kolejnego narzędzia od Google’a – PageSpeed Insights. Serwis oceniany jest w skali od 0 do 100 punktów, przy czym punktacja podana jest osobno dla wersji na urządzenia mobilne oraz na komputery. Oprócz tego otrzymasz szczegółowy raport, co poprawić. Przykładowe wskazówki, jakie możesz znaleźć, to:

  • usuń nieużywany kod CSS;
  • usuń nieużywany JavaScript;
  • zmień rozmiar obrazków;
  • odłóż ładowanie obrazów poza ekranem.

I nie martw się, nie jest to żadna czarna magia, możesz to zmienić jednym kliknięciem, jeśli odpowiednio skonfigurujesz wtyczkę do poprawy szybkości ładowania strony w WordPressie.

Na koniec dowiesz się, jakie elementy audytu zaliczyłeś pozytywnie.

SEOptimer

PageSpeed Insights ocenia szybkość ładowania strony, a więc tylko jeden, konkretny element. Jeśli chcesz wykonać kompleksowy (choć, trzeba zaznaczyć, podstawowy) audyt SEO, możesz skorzystać z narzędzia SEOptimer, dostępnego w wersji przeglądarkowej.

Podczas audytu sprawdzanych jest 5 obszarów:

  • SEO;
  • Usability;
  • Performance;
  • Social;
  • Security;

przy czym każdy z nich oceniany jest osobno. Dzięki SEOptimer dowiesz się m.in. czy stosowane są meta tagi, nagłówki, czy strona nie używa tagu… noindex, przez który nie jest indeksowana w Google itd. Raport, jak na bezpłatne narzędzie, jest dość szczegółowy, a na jego końcu znajdziesz rekomendacje działań z określeniem ich priorytetu. Minusem jest to, że dostępny jest wyłącznie w wersji angielskiej.

Woorank

Narzędziem konkurencyjnym do SEOptimer jest Woorank. Umożliwia szybką analizę strony, przy czym raport podzielony jest na dwie kategorię: on-page (m.in. treści, indeksowanie, bezpieczeństwo, dane strukturalne) oraz off-page (linki zwrotne, media społecznościowe). Wskazuje, jakie elementy audytu są zaliczone, gdzie występują błędy, a także co należałoby poprawić.

Naszym zdaniem narzędzie Woorank generuje bardziej szczegółowy raport, choć, dla laika, może on też być zbyt skomplikowany.

Screaming Frog

Podstawowy audyt SEO zrobiony, a optymalizacja strony www nie jest ci obca? W takim razie zainstaluj na komputerze program Screaming Frog, który pozwala na przeprowadzenie zaawansowanej analizy strony. W wersji bezpłatnej możesz sprawdzić do 500 URL-i.

Dzięki niemu uzyskasz informacje na temat tagów title i description oraz nagłówków (m.in. gdzie ich brakuje, a gdzie są powtórzone). Sprawdzisz przekierowania i niedziałające strony (błędy 4xx i 5xx), a także poprawność adresów URL. Otrzymasz informacje dotyczące obrazków oraz zweryfikujesz, jak zastosowane jest linkowanie wewnętrzne.

Screaming Frog to najbardziej zaawansowane narzędzie ze wszystkich tu przedstawionych, aczkolwiek w sieci znajdziesz sporo instrukcji, jak czytać dane, przeprowadzić audyt z jego pomocą.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.