Jeśli szukasz agencji SEO, która zajmie się pozycjonowaniem twojej strony, możesz spotkać się z trzema typami rozliczeń: za efekt, abonament lub model hybrydowy. I większość klientów zwykle na początku zainteresowanych jest pozycjonowaniem z rozliczeniem za efekt. Na czym to polega i czy faktycznie jest korzystne?
Na czym polega pozycjonowanie z rozliczaniem za efekt?
Pozycjonowanie z rozliczaniem za efekt polega na tym, że płacisz agencji SEO dopiero wtedy, gdy twoja strona zacznie osiągać wysokie pozycje na wybrane, konkretne frazy. Oznacza to, że nawet przez kilka miesięcy możesz… nie zapłacić nic.
Model ten cieszył się popularnością kilka lat temu, gdy pozycjonowanie nie było aż tak skomplikowanym procesem jak dziś, wystarczyło dodanie strony do kilku katalogów firm, a także zdobycie odnośników, by serwis zaczął osiągać wysokie pozycje. Wtedy o wiele łatwiej było zagwarantować określone efekty w krótkim czasie.
Jednak warto wiedzieć, że pozycjonowanie z rozliczaniem obecnie często uznawane jest za jedną z najgorszych form rozliczeń. I to wcale nie przez agencje SEO, ale przede wszystkim przez klientów. Sprawdź dlaczego.
Pozycjonowanie z rozliczaniem za efekt – zalety
Główna zaleta pozycjonowania z rozliczeniem za efekt jest chyba jasna – płacisz tylko wtedy, gdy twoja strona zacznie osiągać wysokie pozycje na wybrane frazy, przy czym dotyczy to wyłącznie pierwszej strony wyników wyszukiwania Google, czyli tej najbardziej pożądanej (TOP 10).
Ponadto taki model rozliczeń jest prosty i czytelny, dokładnie wiesz, za co płacisz. Choć… czy na pewno? Jak za chwilę się okaże, wad takiego modelu jest o wiele więcej.
Pozycjonowanie z rozliczaniem za efekt – wady
Aktualnie mało agencji SEO decyduje się na ten model rozliczeń, częściej łącząc model abonamentowy z rozliczaniem za efekt. To dla nich niepewność zarobków, a dla świadomego klienta – niepewność efektów.
Pierwszy problem w pozycjonowaniu z rozliczaniem za efekt związany jest z doborem fraz kluczowych. Agencji będzie zależało na tym, aby osiągnięcie wysokich pozycji było stosunkowo proste, co zwykle nie przekłada się na większą widoczność, a także ruch i sprzedaż na stronie. I co z tego, że na frazę „kolektory słoneczne do basenu” będziesz pierwszy, skoro w praktyce prawie nikt jej nie wpisuje w Google?
Drugim zagrożeniem jest mała elastyczność. Zwykle umowa nie umożliwia weryfikacji i zmiany fraz w trakcie trwania współpracy. Nie wiesz też, jakie prace podejmuje agencja i czy w ogóle rozpoczęła jakiekolwiek działania. Może okazać się, że trafił jej się bardziej opłacalny klient i o tobie zapomniała. A brak widoczności w sieci to brak w sprzedaży. Niby nic nie tracisz, a jednak zyski z działalności jak były niskie, tak są.
Gdy agencja SEO rozpocznie już prace nad pozycjonowaniem twojej strony, skupi się wyłącznie na wybranych frazach kluczowych, często pomijając takie aspekty jak UX czy poprawa jakości strony. Istnieje też ryzyko, że chcąc osiągnąć szybkie efekty, podejmie się działań, które są niezgodne z wytycznymi Google’a, ocierając się o tzw. Black Hat SEO. Zapytasz się, co za różnica, skoro efekty są? Taka, że szybko może skończyć się to filtrem od Google’a, a wtedy zapomnij o TOP 10 (a nawet TOP 50).
Czy pozycjonowanie z rozliczeniem za efekt jest opłacalne?
Przyznajemy, że omawiając wady pozycjonowania z rozliczeniem za efekt, przedstawiliśmy najgorszy z możliwych scenariuszy. Są uczciwe agencje, oferujące ten model rozliczeń, aczkolwiek wtedy musisz liczyć się z tym, że koszt osiągnięcia wysokich pozycji będzie… wysoki. Natomiast decydując się na model abonamentowy czy hybrydowy, w praktyce zapłacisz podobnie, a prace mogą być bardziej kompleksowe, generować długotrwałe efekty.