Pierwsze blogi zaczęły powstawać około 30 lat temu i od tego czasu bardzo ewaluowały. Obecnie w sieci funkcjonują miliony tego typu stron, a prowadzenie bloga jest szczególnie ważne w przypadku firm, które w ten sposób spełniają oczekiwania klientów, a także wpływają na zwiększenie ruchu organicznego na witrynie, co z kolei przekłada się na zyski. Nie wystarczy jednak tylko prowadzić bloga, trzeba także zadbać o jego pozycjonowanie. Jakie są najpopularniejsze systemy zarządzania treścią i który jest prostszy w obsłudze?
Czym różnią się Blogger i WordPress?
Zanim zaczniemy tworzyć i publikować treści, musimy wybrać jeden z dostępnych systemów zarządzania treścią. Największą popularnością cieszą się obecnie Blogger (Blogspot) i WordPress. Osoby, które stawiają pierwsze kroki w w tym świecie wybierają zwykle Bloggera, który jest prostszy w obsłudze, a przy tym można korzystać z niego za darmo. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że funkcje dostępne w tym systemie są nieco ograniczone względem WordPressa. Jeśli więc zależy nam, by nasz blog wyglądał naprawdę profesjonalnie, to warto wybrać tę druga opcję.
WordPress jest systemem nieco bardziej zaawansowanym, co może przekładać się na początkowe trudności z obsługą, jednak z czasem każdy jest w stanie się przyzwyczaić. Aby móc z niego korzystać, konieczne jest także wykupienie hostingu. Dużą zaletą jest natomiast możliwość zwiększania funkcjonalności WordPressa poprzez znajdywanie kolejnych przydatnych rozszerzeń. Jest to możliwe dzięki temu, że system ten stanowi oprogramowanie typu open source.
Jak pozycjonować bloga?
Podstawowe działania zmierzające do zdobycia lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania, są dostępne dla każdego. W przypadku bloga, bardzo ważne jest to, jak będą prezentowały się tworzone przez nas treści. Powinny być nie tylko ciekawe i angażujące czytelników, ale również muszą zawierać istotne frazy kluczowe. Pewnie niektórzy zastanawiają się w tym momencie, skąd mają wiedzieć, jakie słowa kluczowe wybrać? Na szczęście nie musimy decydować o tym sami, gdyż do odnajdywania ich służą specjalne narzędzia.
Większość narzędzi do wyszukiwania fraz jest płatna, jednak nie wszystkie. Na początku warto wypróbować Google Keyword Planner. Można również wykorzystać w tym celu wyszukiwarkę Google, która podpowie nam, co wyszukują inni użytkownicy internetu. Dobrym pomysłem jest też analiza konkurencji. Warto podpatrzeć niektóre rozwiązania, jednak należy pamiętać o tym, że nie wolno niczego kopiować, gdyż może to negatywnie wpłynąć na na pozycję naszej strony.
Wtyczki SEO, które ułatwią pozycjonowanie bloga
Jeśli mamy zamiar rozpocząć pozycjonowanie bloga w WordPressie na szerszą skalę, warto zainteresować się dostępnymi wtyczkami, które nam to ułatwią. Przykładem może być SEO Yoast, która znacznie ułatwia edytowanie istotnych z punktu widzenia elementów. Dzięki niej możliwe jest szybkie tworzenie meta tagów oraz meta description. Inną popularną wtyczką jest ALL-in-SEO-Pack.