Choć pozycjonowanie kojarzone jest przede wszystkim ze zwiększeniem widoczności stron internetowych w sieci, tak naprawdę termin ten jest znacznie szerszy, odnosi się także do innych obszarów marketingu. Zadaniem pozycjonowania jest wyróżnienie oferty, produktu lub marki, kształtowanie jej wizerunki. A w jaki sposób można przenieść to na aplikacje mobilne? Wyjaśniamy, czym jest ASO.
Pozycjonowanie ASO – co to jest?
App Store Optimization, czyli ASO, to pozycjonowanie oraz optymalizacja aplikacji mobilnych w popularnych sklepach, marketach z aplikacjami (Google Play w przypadku smarfonów z systemem Android oraz Apple App Store dla użytkowników sprzętu Apple).
Analogicznie do pozycjonowania stron internetowych, chodzi o to, aby udostępniona w sklepie aplikacja pojawiała się jak najwyżej, zarówno w samym markecie (na stronie głównej, w pasujących kategoriach), jak i po wpisaniu konkretnego słowa kluczowego przez użytkownika.
Najważniejsze czynniki, wpływające na pozycjonowanie aplikacji mobilnych, to tytuł, słowa kluczowe, liczba pobrań, a także oceny i recenzje.
Optymalizacja aplikacji mobilnych
Pierwszym etapem ASO jest optymalizacja aplikacji mobilnych. Aby móc do niej przystąpić, należy najpierw przeprowadzić analizę konkurencji oraz potrzeb użytkowników i na tej podstawie (przy pomocy narzędzi, np. Google Keyword Planner) dobrać frazy kluczowe. Gdzie je umieszczać?
Na początku w tytule, który jest jednym z najważniejszych czynników rankingowych. Nazwa aplikacji może mieć maksymalnie do 30 znaków, trzeba więc dobrze zastanowić się, jakiego słowa kluczowego użyć, aby jednocześnie nie wyglądało to „spamersko”. Następnie należy stworzyć krótki opis, do 80 znaków. Powinien on być przemyślany, nie tylko wspierać pozycjonowanie, ale także zachęcać użytkownika do przejścia dalej. Najlepiej, jeśli precyzyjnie określa (wspomagając się frazami kluczowymi), do czego aplikacja przyda się użytkownikom.
Kolejnym elementem jest długi opis aplikacji, w którym warto zawrzeć jej zalety, a także realne korzyści, jakie może przynieść osobie, która ją pobierze. Zwykle w tym miejscu wymienia się dostępne funkcjonalności, najlepiej podkreślając te, których nie ma konkurencja. Oczywiście wszystko to musi być wzbogacone słowami kluczowymi, ale w naturalny sposób (pamiętaj, że opis tworzysz przede wszystkim z myślą o użytkowniku).
Innymi, ważnymi czynnikami, są elementy graficzne – wpadająca w oko, jasna i przejrzysta ikona, a także zrzuty ekranu pokazujące, jak wygląda aplikacja od środka. Warto się do tego przyłożyć, ponieważ zwykle na podstawie zrzutów ekranów użytkownicy decydują się na kliknięcie upragnionego przycisku „pobierz”.
Inne czynniki wpływające na pozycjonowanie aplikacji mobilnych
Warto poświęcić więcej czasu na optymalizację aplikacji mobilnych, ponieważ będzie mieć to bardzo duży wpływ na pozostałe czynniki pozycjonowania ASO – liczbę pobrań, a także oceny i recenzje, które już nie zależą od ciebie.
Aby uzyskać pozytywne oceny i opinie, musisz zadbać o przejrzystość oraz bezawaryjność samej aplikacji. Ważne jest wprowadzanie jej aktualizacji, a także możliwość łatwego kontaktowania się w przypadku jakichkolwiek problemów. Trzeba też pamiętać, że niewielu użytkowników, po pobraniu i sprawdzeniu aplikacji, myśli o tym, żeby ponownie wejść do sklepu, tym razem tylko po to, aby wystawić ocenę. Można mu jednak o tym przypomnieć komunikatami wyskakującymi podczas korzystania z aplikacji. Tylko nie mogą one być nachalne oraz zbyt częste, to zwykle przynosi efekt odwrotny od zamierzonego.
A co z ilością pobrań? Na to również nie masz wpływu, a przynajmniej nie bezpośrednio. Jeśli jednak zadbasz o pierwszy etap, czyli o optymalizację, zwiększasz szanse na to, że ktoś znajdzie twój program, a także zdecyduje się go zainstalować.
pozycjonowanie ASO to nie tylko aplikacje to także aplikacje na TV, w sumie to rzeczywiście to samo bo to np.Android (i na ipadzie i na TV), ale jednak aplikacje telewizji internetowej itp trochę inaczej się pozycjonuje ;=)