Kanibalizacja słów kluczowych to zjawisko, którego chciałby uniknąć każdy pozycjoner. Niestety, nie zawsze da się temu zapobiec. Wyjaśniamy, co oznacza ten termin, a także jakie kroki należy podjąć, aby naprawić jego skutki.
Co to jest kanibalizacja słów kluczowych?
Kanibalizacja słów kluczowych to sytuacja, w której kilka podstron tego samego serwisu pojawia się w wynikach wyszukiwania na tę samą frazę. I choć brzmi to korzystnie, wcale tak nie jest. Dlaczego?
Ponieważ widoczność tych stron jest „skokowa” – podstrony, które „walczą” o wybraną frazę, raz osiagają pozycje w TOP10, by następnie pojawić się na 4, 5 itd. stronie wyszukiwania. Jest tak dlatego, że roboty wyszukiwarki Google nie potrafią zdecydować, która podstrona celniej odpowiada na potrzeby użytkowników.
Najłatwiej będzie zrozumieć to na przykładzie. Masz sklep internetowy z obuwiem, a w nim jedną z kategorii są „botki damskie”. Jednocześnie na blogu pojawia się artykuł „Botki damskie – jak wybrać? 5 modnych propozycji na jesień”, który jest bardzo dobrze zoptymalizowany pod frazę „botki damskie”. Tobie, jako sprzedającemu, zależy na tym, aby użytkownicy trafili na kategorię, a nie na artykuł, prawda?
Jednocześnie, takie wzajemne „zjadanie się” różnych podstron prowadzi do ich osłabienia, przez co żadna nie osiąga upragnionych przez ciebie pozycji.
I od razu podpowiemy, że czasami bardzo trudno jest uniknąć sytuacji, w której dochodzi do kanibalizacji słów kluczowych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego zjawiska i w porę mu zapobiegać, stosując m.in. linki kanoniczne (rel=”canonical”), które wskazują wyszukiwarce, która treść jest ważniejsza. Czyli, wracając do naszego przykładu, kategoria „botki damskie” powinna być ustawiona jako link kanoniczny, natomiast w artykule należałoby wprowadzić linkowanie wewnętrzne do tej kategorii. Docelowo, należałoby unikać stosowania tych samych fraz na kilku podstronach, w praktyce jednak wiemy, że nie zawsze jest to możliwe, dlatego link kanoniczny uważany jest za rozwiązanie optymalne.
Jak sprawdzić, czy w obrębie serwisu występuje kanibalizacja słów kluczowych?
Jeśli korzystasz z narzędzia do monitorowania pozycji (np. Senuto, Semstorm), kanibalizację zauważysz, sprawdzając konkretną frazę. Jeśli widoczne są skoki pozycji kilku podstron, należałoby się dokładnie przyjrzeć ich treści, pod jaką frazę są zoptymalizowane.
Bezpłatnym narzędziem, które ci w tym pomoże, jest Screaming Frog (tutaj od razu podkreślamy, że darmowa wersja umożliwia sprawdzenie do 500 URL-i), a także Google Search Console. W każdym z tych przypadków nierzadko konieczna jest pogłębiona, „ręczna” analiza w celu sprawdzenia, czy podejrzane strony nie są linkami kanonicznymi, stronicowaniem, a także czy faktycznie treść jest na tyle zoptymalizowana, aby powodować kanibalizację.
Kanibalizacja słów kluczowych – sposoby na zapobieganie, naprawianie
Sposobem na naprawę kanibalizacji słów kluczowych jest wspomniany wcześniej link kanoniczny, aczkolwiek często powinien iść w parze z deoptymalizacją problematycznej podstrony. Wrócimy do naszego przykładu. Tytuł artykułu „Botki damskie – jak wybrać? […]” należałoby zmienić przykładowo na: „Czym się kierować, podczas zakupu damskich botków? […]”, a także sprawdzić śródtytuły (nagłówki) oraz poprawić linkowanie wewnętrzne (jeśli występuje). Dodatkowo stronę, która docelowo powinna pojawiać się wysoko w wynikach wyszukiwania, warto wzmocnić linkowaniem wewnętrznym w różnych miejscach.
To, czego należy unikać, to przede wszystkim wykorzystanie tych samych fraz na kilku podstronach – konieczne jest stosowanie synonimów. Warto używać fraz typu long tail (np. podczas tworzenia tytułów artykułów na bloga). Natomiast w przypadku mniej ważnych podstron, na których nie występuje wiele treści, można używać opcji „noindex” (podstrona nie będzie indeksowana, tym samym unikniesz też problemu duplikacji treści) bądź stosować tematycznie powiązane przekierowania 301.