Podczas pracy nad pozycjonowaniem strony lub sklepu internetowego można popełnić szereg błędów, przez co trudniejsze lub wręcz niemożliwe będzie osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Jednym z nich jest kanibalizacja słów kluczowych. Co to? Jak wpływa na pozycjonowanie? Jak jej uniknąć?
Czym jest kanibalizacja słów kluczowych?
Kanibalizacją słów kluczowych nazywamy zjawisko, gdy w danej witrynie znajdują się dwie (lub więcej) podstrony, które zoptymalizowane są pod tą samą frazę. W związku z tym walczą one nie tylko z konkurencją, ale i między sobą o jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Najczęściej do sytuacji tej dochodzi w efekcie zoptymalizowania kilku podstron na te same frazy, nieprawidłowego linkowania wewnętrznego, gdy z tych samych anchorów linkuje się do innych podstron, a także gdy tematyka wpisów na blogu firmowym pokrywa się ze słowami kluczowymi, pod które wcześniej zoptymalizowana została już jakaś podstrona. Ponadto do kanibalizacji dojść może na stronach, które poruszają bardzo wąską tematykę, jak i w sklepach z wąskim asortymentem.
Jakie zagrożenia dla SEO niesie kanibalizacja słów kluczowych?
Choć kanibalizacja słów kluczowych w niektórych przypadkach może mieć pozytywny efekt, mowa tu np. o dużych portalach aukcyjnych, zazwyczaj działa ona wręcz przeciwnie. Przede wszystkim dochodzi do zmniejszenia się autorytetu strony, co może spowodować znaczny spadek w wynikach wyszukiwania na zadaną frazę kluczową. Co ważne w przypadku linkowania, jego moc rozbita jest pomiędzy wszystkie walczące ze sobą podstrony. Dodatkowo Google podczas indeksowania zawartości witryny wykorzystuje swoje ograniczone moce do pracy na kilku podstronach, co oznacza, że inne zostaną zaindeksowane z opóźnieniem, co wpłynie na ich pozycję. Zaobserwować można także duże wahania pozycji w czasie kilku dni. Efektem ubocznym kanibalizacji treści jest również spadek jakości contentu, ponieważ stosunkowo trudno jest stworzyć dwa lub więcej osobne teksty o tej samej tematyce, bazujące na identycznych frazach kluczowych.
Jak nie dopuścić do kanibalizacji słów kluczowych?
Jak widać kanibalizacja słów kluczowych może całkiem sporo namieszać w kwestii budowania pozycji witryny w wyszukiwarce. Warto jednak wiedzieć, że da się w łatwy sposób uniknąć błędów w tym zakresie. Bardzo ważne jest, aby optymalizować podstrony pod różne frazy kluczowe. Wydaje się to logiczne, jednak wiele firm zapomina o tym bardzo prostym sposobie na uniknięcie kanibalizacji treści. Podczas researchu fraz kluczowych nie warto skupiać się na tych ogólnych prostych, ale na tych dłuższych – długiego ogona. Przydatne bywają także linki kanoniczne, przekierowania 301 oraz opcja „noindex”, dzięki której wyszukiwarki nie rankingują danej podstrony, a co za tym idzie, nie zabierają jej „mocy”.
W przypadku podejrzenia, że na stronie dochodzić może do kanibalizacji, warto skorzystać z narzędzi, które pozwalają na jej wykrycie, m.in.: Senuto oraz bezpłatne Google Search Console.