Czy pozycjonowanie może być tanie?

O tanim pozycjonowaniu można było mówić kilka lat temu, kiedy algorytmy Google nie były jeszcze tak zaawansowane, a w konkretnych branżach panowała mniejsza konkurencja niż obecnie. Dziś, jeśli ktoś gwarantuje wysokie wyniki, natychmiastowe efekty i niską cenę, przeważnie wprowadza klienta w błąd. Czy więc pozycjonowanie może być jeszcze tanie?

Tanie pozycjonowanie – czy to możliwe?

Każdy przedsiębiorca, który chce zwiększyć pozycję strony w wyszukiwarce, myśli o tym, by zrobić to jak najtańszym kosztem. Często jednak osoby prowadzące biznesy, nie zdają sobie sprawy z tego, jak czasochłonne i skomplikowane mogą być działania SEO. Chcąc osiągnąć wysoką pozycję w Google, trzeba mieć określony plan działania, wiedzieć, jak wdrożyć go na stronie internetowej, pracować nad jej treścią, zdobywać linki, przeprowadzać analizy, monitorować konkurencję itp. Do tego korzysta się z wielu analitycznych narzędzi, które do najtańszych nie należą.

Jakie mogą być koszty pozycjonowania stron?

Pozycjonowanie stron wymaga współpracy kilku specjalistów. Często biorą w niej udział programiści, marketingowcy, webmasterzy, copywriterzy. Praca każdego z nich wymaga zaangażowania, ale i czasu, nie dziwi więc fakt, że powinna zostać odpowiednio wynagrodzona. Działania SEO są czasochłonne, w wielu przypadkach należy wykonać audyt, zrobić optymalizację strony internetowej, zainwestować w dobrej jakości, unikalną treść, zdobyć linki do strony itp. To wszystko wpływa na zwiększenie widoczności w wyszukiwarce Google, może też pomóc w poprawieniu ruchu na stronie klienta. Ceny usług SEO mogą być zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, jakie prace muszą zostać przeprowadzone, ile one trwają, jaki jest stopień ich trudności itp. Przykładowo za audyt SEO można zapłacić 200 zł, a nawet kilka tysięcy. Link building, w zależności od ilości linków, kosztuje od 50 do 1000 zł. Zróżnicowane są też ceny opisów produktów, kategorii oraz artykułów. Te mogą kosztować od 50 zł wzwyż.

Tanie pozycjonowanie a konsekwencje

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że decydując się na tanie pozycjonowanie strony, może więcej stracić niż zyskać. Niektóre agencje mogą stosować praktyki określane jako Black Hat SEO. Algorytmy Google są na to szczególnie wyczulone. Jeśli takie działania zostaną zauważone, wówczas na stronę klienta może zostać nałożony filtr np. za linki niskiej jakości i SPAM. Google może też zastosować „bana” i wykasować witrynę klienta z indeksu wyszukiwarki, co będzie dotkliwą karą dla działalności firmy.

Tanie pozycjonowanie – na co uważać przy porównywaniu ofert agencji SEO?

Przeglądając oferty agencji SEO, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jeśli marketingowiec obiecuje, że w tydzień nasza witryna znajdzie się w TOP5 to najprawdopodobniej chce nas po prostu naciągnąć na podpisanie umowy. Jak już wspominaliśmy, trudno przy pozycjonowaniu strony dawać jakieś gwarancje, wszelkie prace SEO wymagają po prostu czasu. Nawet duże pieniądze przeznaczone na pozycjonowanie nie są w stanie dać natychmiastowych efektów.

Przy wybieraniu agencji SEO, należy przyjrzeć się ofercie. Najlepiej, by ta była kompleksowa. Niektóre firmy oferują poza samym pozycjonowaniem też content marketing, Google Ads, social media, zarządzanie reputacją itp. Dzięki temu można zadbać o marketing klienta w większym stopniu. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie agencji SEO na rynku, jej renoma i opinie klientów.

Niektórzy, chcąc zmniejszyć koszty, decydują się na samodzielne pozycjonowanie strony. Nie zawsze będzie to jednak skuteczne i tanie. Działania SEO wymagają wiedzy, doświadczenia, umiejętnego korzystania z narzędzi. Osoby, które same chcą zwiększyć widoczność w wyszukiwarce, mogą obrać złą strategię działań, nie znać się na algorytmach, na technicznych kwestiach związanych z prowadzeniem strony. To wszystko może uniemożliwić skuteczne wypromowanie strony, ale będzie też zwyczajną stratą czasu, a na to w biznesie nie można sobie pozwolić.

czeka na Twoją ocenę!

1 komentarz

  1. tytuł infantylnie prosty i od razu odpowiada na pytanie, oczywiście ze pozycjonowanie nie moze byc tanie, gdyby było tanie nawet kiedys to zwieksza sie ilosc konkurencji i zawsze nie bedzie tanie, moze byc tylko oplacalne poniewaz to druga rama tego zagadnienia, czyli podłoga = nie tanie, a sufit = musi być opłacalne, takich ram życzę firmom pozycjonującym oraz klientom, którzy myślą o pozycjonowaniu, hej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.