Dane strukturalne — jakie narzędzia wykorzystać do ich testowania i walidacji?

Istnieje wiele sposobów na poprawę widoczności danej witryny w wynikach wyszukiwania popularnych wyszukiwarek internetowych. Jednym z nieco bardziej zaawansowanych technologicznie są dane strukturalne. Co to i w jaki sposób je testować, by uniknąć negatywnych konsekwencji poniesionych błędów?

Czym są dane strukturalne?

Dane strukturalne to jedno z narzędzi wykorzystywanych w SEO dla uzyskania rozszerzonych wyników wyszukiwania oraz precyzyjnego zrozumienia zawartości strony przez roboty. Warto zaznaczyć, że zastosowanie mają nie tylko w przypadku Google, ale i wyszukiwarek Bing, Yahoo czy Yandex. Dzięki wprowadzeniu ich na stronę możliwe są zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania, wzrost kliknięć, poprawa ruchu na stronie, a także widoczna poprawa zaangażowania internautów. Dzięki uporządkowanym danym strukturalnym można więc znacząco wpływać na popularność witryny oraz budować grono zaangażowanych odbiorców.

Do najpopularniejszych typów danych strukturalnych zalicza się:

  • Schema FAQPage – pytanie i odpowiedzi w formie rozwijalnego FAQ widoczne z poziomu przeglądarki,
  • Schema Person – podstawowe informacje na temat znanych osób widoczne bez wejścia do artykułu,
  • Schema Organization – informacje o firmach,
  • Schema Event – promocja wydarzeń w wynikach organicznych,
  • Schema Product – mikrodane produktów widoczne w SERP-ach,
  • Schema Recipe – przepisy kulinarne,
  • Schema Video – dopasowane tematycznie do zapytania materiały video.

W jaki sposób sprawdzać i walidować dane strukturalne?

Wdrożenie danych strukturalnych to jedynie połowa sukcesu. Konieczne jest także sprawdzenie, walidowanie, czy prace zostały wykonane w prawidłowy sposób. Jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w tym celu jest Rich Test Results Google. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie informacji o obecności lub braku mikrodanych na danej stronie. Co ważne, podawane są także informacje związane z błędami w tym zakresie. Google umożliwia również sprawdzenie danych strukturalnych z pomocą Google Search Console, w zakładce „Ulepszenia”. Wykorzystać można także narzędzie dostępne pod adresem: validator.schema.org. Dodatkowo wśród programów warto zwrócić uwagę na: rozwiązania dedykowane dla wyszukiwarek Yandex oraz Bing, rozszerzenie do przeglądarki Chrome, SEO SiteCheckup czy Structured Data Linter. Nie jest to jednak zamknięty katalog rozwiązań z tego zakresu.

Efekty działania danych strukturalnych sprawdzić można dzięki Google Search Console oraz w Google Analytics.

Jakie znaczenie w pozycjonowaniu ma poprawność danych strukturalnych?

Wykorzystanie poprawnie wprowadzonych danych strukturalnych można mieć doskonały wpływ na SEO. Dzięki nim wzrasta szansa na pojawienie się opisów rozszerzonych przy danej stronie, a co za tym idzie zwiększenie „ruchu” w witrynie, który ma wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania. Warto także zaznaczyć, ze dzięki zastosowaniu danych strukturalnych wzrasta prawdopodobieństwo, ze Google zacznie zwracać stronę dla bardziej trafnych zapytań, co poprawi wskaźniki witryny, takie jak klikalność czy czas na stronie. Co ważne dane tego typu pozwalają także na poprawę doświadczenia użytkowników związanego z korzystaniem z domeny. Warto jednak ponownie podkreślić, że niezwykle ważne jest, aby były one wprowadzone w prawidłowy sposób – błędy w zakresie danych strukturalnych mogą negatywnie wpłynąć na pozycję witryny, a także na całkowite usunięcie jej z rankingu.

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.