W poradnikach SEO często spotykasz się z informacją, że warto wdrożyć dane strukturalne, lecz nie do końca jest tam wyjaśnione, co to takiego? Przedstawimy dziś, czym jest schema i w jaki sposób wpływa na pozycjonowanie stron www.
Co to są dane strukturalne?
Dane strukturalne (schema), nazywane również danymi uporządkowanymi, są to znaczniki, które umożliwiają uporządkowanie oraz opisanie konkretnych informacji, danych zawartych na stronie www. Dalej nic nie rozumiesz? Nie martw się, to wcale nie jest takie trudne.
Dane strukturalne kategoryzują różne informacje dla robotów Google’a, dzięki czemu boty są w stanie prawidłowo je odczytać oraz przyporządkować. Nie tylko rozumieją, czego dotyczą dane, ale również mogą je zinterpretować, a tym samym lepiej je zaprezentować.
Wdrożenie schema umożliwia pokazywanie dodatkowych informacji w wynikach Google’a – to tzw. wyniki rozszerzone, rich snippets. Najprościej jest przedstawić to na przykładzie. Jeśli wprowadzisz dane strukturalne dla przepisów kulinarnych, w wynikach zaczną pojawiać się zdjęcia potraw, czas przygotowania, a także ocena.
Podobnie jest w przypadku sklepów internetowych – już w wynikach wyszukiwania widać, jaka jest cena, dostępność czy opinia użytkowników na temat danego produktu.
Rodzaje danych strukturalnych
Dane strukturalne dotyczą wyłącznie wybranych kategorii. Można je wdrożyć m.in. dla:
- produktów w sklepie internetowym – wtedy możliwe jest wyświetlanie ceny, dostępności, czy opinii;
- przepisów – porządkowane są takie informacje jak ocena, czas przygotowania, a także ilość kcal potrawy; wdrożenie schema skutkuje też pojawianiem się zdjęcia w wynikach wyszukiwania, przy czym trzeba wiedzieć, że próba wykorzystania tego rodzaju schema dla innych kategorii, niż przepisy, może skutkować zablokowaniem wyświetlania danych strukturalnych;
- recenzji – pojawiają się dodatkowe dane dotyczące oceny i ilości głosów;
- wideo oraz podcastów.
Oprócz tego często stosuje się BreadcrumbList (widoczna jest architektura strony, ścieżka URL), czy LocalBusiness (podstawowe informacje o firmie jak godziny otwarcia, numer telefonu). W ten sposób można dodatkowo opisywać bilety na imprezy/wydarzenia, organizacje, aplikacje mobilne.
Korzyści ze wdrożenia schema
Czy warto wdrażać dane strukturalne? Zdecydowanie tak! Dzięki temu roboty wyszukiwarki mogą prawidłowo zinterpretować to, co znajduje się na stronie, a więc tym samym trafniej przyporządkować ją do określonych zapytań użytkowników. Ponadto opisy rozszerzone w wynikach wyszukiwania wpływają na atrakcyjność strony, zwiększają „klikalność”.
Minusem jest natomiast to, że wprowadzenie schema jest czasochłonne, nierzadko też skomplikowane. W przypadku takich CMS-ów jak WordPress można skorzystać ze wtyczek znajdujących się w repozytoriach, aczkolwiek już autorskie skrypty będą wymagały samodzielnego wdrożenia kodu.
Ponadto nie masz pewności, czy dane strukturalne będą się wyświetlać, a jeśli tak, to czy za każdym razem. Google sam decyduje, jakie dane będzie pokazywać w wynikach (przykładowo, nawet jeśli w schema Recipe uzupełniasz pola związane z czasem gotowania i ilością kalorii, informacje te będą pomijane podczas prezentacji strony w SERP-ach).