Czynniki rankingowe Google’a – co wpływa na pozycję strony www?

Zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że jedna strona jest lepiej widoczna w Google, niż druga? Albo skąd agencje SEO wiedzą, co robić, aby pozycjonowanie www było skuteczne? Odpowiedź jest prosta – wszystko ma swój początek w czynnikach rankingowych Google’a.

Co wpływa na pozycję strony w Google?

Pisząc, że odpowiedź na pytanie, co wpływa na pozycję strony www, jest prosta, trochę przesadziliśmy, ale nie martw się, zaraz wszystko zrozumiesz.

Zanim strona www „wskoczy” do rankingu Google’a i zajmie określoną pozycję (która, w wyniku różnych czynników, jest oczywiście zmienna), zostaje dokładnie prześwietlona przez roboty (boty) Google’a, które analizują je pod kątem różnych parametrów. Boty co jakiś czas odwiedzają serwis, indeksują nowe treści, aktualizując informacje, które na nim znajdą.

A skąd wiedzą, na co zwracać uwagę? Tu do gry wkracza algorytm Google’a, czyli zbiór kryteriów, zasad postępowania, które wpływają na wyświetlanie stron w wynikach wyszukiwania. Algorytmy Google’a są nieustannie udoskonalane, aby jeszcze precyzyjniej odpowiadać na potrzeby użytkowników, a także eliminować działania, które uznawane są za spamerskie.

Nie wiadomo jest do końca, jak działa algorytm Google’a oraz ile czynników rankingowych branych jest pod uwagę przy ocenie serwisu, jednak osoby zajmujące się tym tematem, wyodrębniły ich kilkaset. My dziś przedstawimy kilka najważniejszych.

Czynniki rankingowe on-site

Czynniki rankingowe można podzielić na on-site i off-site. On-site dotyczą elementów znajdujących się bezpośrednio na stronie, natomiast off-site poza nią. To m.in.:

1. Słowa kluczowe – umieszczane w różnych częściach strony, m.in. w meta title i meta desrciption, w nagłówkach h1-h6, w treści; oprócz tego często wykorzystywane są jako anchory do linkowania wewnętrznego. Dobór i analiza fraz kluczowych to jeden z najważniejszych etapów pracy każdego pozycjonera.
2. Meta title, meta description – title to tytuł, natomiast description to opis strony; jeszcze kilka lat temu te meta dane miały kluczowe znaczenie w pozycjonowaniu, a popularną praktyką było umieszczanie w nich jak największej liczby fraz kluczowych. Dziś umożliwiają atrakcyjną prezentację strony w wynikach wyszukiwania, zachęcają (lub nie) do kliknięcia. Dla robotów Google’a największą wartość ma title.
3. Nagłówki – nagłówki h1-h6 to miejsca, w których warto umieszczać słowa kluczowe; dzięki nim roboty Google’a mogą zorientować się w strukturze treści, a jeśli będą dobrze zoptymalizowane, nawet w jej tematyce. Istotną kwestią jest to, że nagłówek h1 powinien występować wyłącznie raz na stronie (zwykle to jej tytuł).
4. Linkowanie wewnętrzne – ułatwia nawigację, poruszanie się po stronie, zarówno użytkownikom, jak i robotom Google’a. Powinno pojawiać się nie tylko w menu, ale również w treści, kierując do kluczowych podstron.
5. Sitemap i roborts.txt – sitemap to mapa wszystkich stron serwisu, którą generuje się w celu ułatwienia indeksacji strony robotom wyszukiwarki; plik robots.txt wskazuje, jaka zawartość strony powinna być indeksowana, a jaka nie.

Tych kilka elementów nie wyczerpuje wszystkich czynników rankingowych on-site, bo, jak już pisaliśmy, jest ich kilkaset. Oprócz tego z aspektem technicznym wiążą się takie parametry jak szybkość ładowania strony, responsywność, certyfikat bezpieczeństwa SSL.

Czynniki rankingowe off-site

Czynniki rankingowe off-site związane są przede wszystkim z odnośnikami prowadzącymi do twojej strony. To ilość i jakość linków (z jakich stron pochodzą, czy są powiązane tematycznie lub, czy mają charakter spamerski). Ważny jest też profil linków – czy są dofollow, czy nofollow, jakie anchory zostały użyte do podlinkowania (tutaj warto wspomnieć, że linkowanie samych fraz kluczowych w celu szybszego pozycjonowania strony może zostać uznane przez Google’a jako działanie spamerskie, stanowi ryzyko nałożenia kary na witrynę).

czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.