Czy można pozycjonować stronę samemu?

Odpowiedź na pytanie, czy można pozycjonować stronę samemu, jest bardzo prosta i brzmi: TAK. Problemy zaczną pojawiać się, gdy będziesz chciał wgłębić się, jak to zrobić. Mamy kilka podpowiedzi, kiedy samodzielne pozycjonowanie może się opłacić, a kiedy lepiej zlecić to specjalistom.

Pozycjonowanie strony – samodzielnie czy z agencją?

Pozycjonowanie stron to szereg działań mających wpływ na pozycję strony w Google. Każde z nich możesz wykonać samodzielnie, o ile posiadasz odpowiednią wiedzę, a nierzadko także umiejętności techniczne. Tylko z samodzielnym pozycjonowaniem jest trochę jak z prowadzeniem księgowości na własną rękę – teoretycznie można, ale będzie cię to kosztować dużo czasu, a także ryzykujesz popełnieniem błędów. Tu co prawda nie grozi ci kontrola z urzędu skarbowego, ale uwierz nam – kary, filtry od Google’a potrafią być równie nieprzyjemne.

Kiedy zająć się SEO samodzielnie? Gdy nie masz nic do stracenia. Chcesz zacząć działać w tej branży i się doszkolić? A może masz nieduży blog lub stronę firmową pełniącą raczej funkcję wizytówki, aniżeli kanału sprzedaży? Wtedy konsekwencje związane z nieskutecznymi lub niepożądanymi przez wyszukiwarkę działaniami są niewielkie.

Natomiast pozycjonowanie z agencją SEO może okazać się konieczne, gdy w ogóle nie znasz się na pozycjonowaniu, a dzięki stronie chcesz zarabiać, jest ona twoim głównym źródłem dochodu, czyli np. prowadzisz sklep internetowych. W takiej sytuacji nawet brak czy zbyt powolne efekty to duża strata z finansowego punktu widzenia.

A jak mimo wszystko zdecydujesz się na samodzielne pozycjonowanie, to od czego zacząć?

Jak pozycjonować stronę?

Jak wspominaliśmy na początku, pozycjonowanie stron www to szereg działań, tutaj dodamy jeszcze, że oparte są one o czynniki rankingowe Google, czyli te parametry, które wyszukiwarka bierze pod uwagę podczas oceny witryn.

Temat ten jest bardzo szeroki, dlatego zaznaczymy jedynie, od czego zacząć oraz jakie narzędzia mogą ci w tym pomóc. Pierwszym, najważniejszym krokiem, jest ustalenie fraz, na które chcesz się pozycjonować. Gdy dopiero zaczynasz, nie powinny być one zbyt popularne (przykładem może być fraza „sukienki” – szanse na trafienie do TOP 10, a nawet TOP… 50 są niewielkie, gdy np. zaczynasz działalność blogową w obszarze mody).

Następnie, m.in. w oparciu o wybrane w poprzednim kroku frazy, optymalizuje się stronę internetową, a także tworzy treści wspierające pozycjonowanie. Ostatnim etapem, o który możesz zadbać samodzielnie, jest pozyskanie odnośników do twojej strony. Możesz je „zdobyć”, dodając wpisy w katalogach firm online, a także komentując na forach internetowych, czy pod artykułami. Tylko uważaj, bo „zdobywając” odnośniki bardzo łatwo przekroczyć granicę, która określana jest jako „spamowanie”. A takich działań nie lubi zarówno Google, jak i użytkownicy internetu.

Czy twoja praca przynosi pożądane efekty, sprawdzisz, analizując dane zawarte w dwóch bezpłatnych narzędziach: Google Analytics oraz Google Search Console.

Bezpłatne narzędzia SEO

I na koniec przedstawimy kilka darmowych narzędzi SEO, które ułatwią ci samodzielne pozycjonowanie strony www:

  • Google Analitycs i Google Search Console – to dwa darmowe narzędzia od Google, z których pomocą będziesz mógł śledzić ruch w serwisie www, a także frazy, na które twoja strona jest wysoko wyświetlana;
  • Google – sama wyszukiwarka jest skutecznym narzędziem, które ułatwi ci wybór fraz (warto korzystać z wyszukiwania dynamicznego oraz sekcji z podobnymi frazami); z jej pomocą możesz też weryfikować, ile stron zostało już zaindeksowanych;
  • Keywordtool.io – to narzędzie dostępne online do sprawdzania i wyszukiwania fraz kluczowych;
  • Answer the Public – narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych, skuteczne zwłaszcza w przypadku tzw. fraz long tail;
  • PageSpeed Insights – narzędzie od Google’a, z pomocą którego sprawdzisz szybkość ładowania strony, a także dowiesz się, co ją spowalnia i jak to naprawić;
  • Screaming Frog – zaawansowane narzędzie do przeprowadzania audytów stron, które w wersji bezpłatnej umożliwia sprawdzenie maksymalnie 500 podstron.
czeka na Twoją ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.