Już na samym początku mamy wskazówkę – duplicate content szkodzi twojej stronie, może utrudniać jej pozycjonowanie, osiąganie wyższych pozycji. Jak sobie z tym radzić? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka porad.
Co to jest duplicate content?
Duplicate content to inaczej powielanie treści, czyli sytuacja, w której ten sam tekst występuje na dwóch lub więcej stronach. Co istotne, nie zawsze oznacza to plagiat z konkurencyjnego serwisu, ponieważ do duplicate content może dochodzić nawet w obrębie twojej strony. Skopiowane treści to nie tylko artykuły, opisy produktów czy kategorii, ale także o duplikacja w meta tagach (nie martw się, zaraz dokładniej to omówimy, mamy też podpowiedzi, jak to sprawdzać).
Jeśli skopiowałeś tekst z innej strony, to jest to nic innego jak plagiat, naruszenie praw autorskich. To, z punktu widzenia prawa, jest przestępstwem, a autor oryginalnych treści może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
Natomiast z punktu pozycjonowania, duplicate content to również niekorzystna sytuacja. Google dąży do tego, aby dostarczać użytkownikom unikalnych, merytorycznych i użytecznych treści. Jeśli widzi, że znajdują się one na kilku stronach (lub podstronach twojego serwisu), zostanie to ocenione negatywnie. Skutkiem może być obniżenie pozycji w rankingu, a nawet… nałożenie filtra, kary, której efektem jest zablokowanie wyświetlania strony w wynikach wyszukiwania.
Duplicate content zewnętrzny i wewnętrzny
Duplicate content można podzielić na zewnętrzny i wewnętrzny. Zewnętrzny duplicate content ma miejsce wtedy, gdy ta sama treść znajduje się na różnych stronach. Przykładem takich działań może być skopiowanie tekstu ze strony konkurencji, ale nie tylko. To również:
- umieszczanie w sklepie internetowym opisów producentów (w ten sposób działa wiele sklepów i choć jest to legalne, to niezbyt dobrze widziane przez Google’a – brak unikalności);
- umieszczanie takich samych informacji na stronach partnerskich, w katalogach (sekcja „o nas” itp.);
- dołączenie do serwisu agregującego treści;
- szablony regulaminów, polityki cookies.
Wewnętrzny duplicate content dotyczy tych samych treści, które znajdują się na kilku podstronach twojego serwisu. Kiedy najczęściej do tego dochodzi? Najpopularniejsze przykłady to:
- treść wykorzystana na kilku podstronach w celu rozszerzenia tekstu (np. podstrony z podobną ofertą, usługami);
- takie same opisy dla produktów w różnych wersjach kolorystycznych (taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy zmiana koloru produktu powoduje przeładowanie adresu URL; można temu zapobiegać, stosując linki kanoniczne);
- takie same meta tagi (title i description) na wielu podstronach.
Jak sprawdzić duplicate content?
Jak sprawdzić, czy doszło do powielania treści? Najprostszy sposób to skopiowanie fragmentu tekstu i wklejenie do wyszukiwarki Google. Dokładnie dopasowane zdania, słowa zostaną pogrubione w opisie strony. Jeśli na wielu stronach znajduje się podobna treść, na dole wyników znajdziesz komunikat mówiący o tym, że pominiętych zostało kilka pozycji, podobnych do już wyświetlonych.
Oprócz tego w sieci dostępne są narzędzia typu content checker. Najpopularniejszy z nich to CopySpace. Aby z niego skorzystać, wystarczy wpisać adres strony, którą chcesz sprawdzić. Na nieco innej zasadzie działa Plagiarism Detector. W dostępnym oknie wklejasz fragment tekstu, po czym klikasz Check Plagiarism. Po przeanalizowaniu tekstu zaznaczone zostaną skopiowane fragmenty, można też sprawdzić ich źródło.
Natomiast w sprawdzaniu duplicate content w meta tagach pomoże ci Screaming Frog, który w wersji do 500 URL-i jest bezpłatny. Oprócz tego można zweryfikować powielone treści w obrębie serwisu, na oficjalnej stronie tego narzędzia jest dokładna instrukcja, jak się do tego zabrać.
Jak zapobiegać duplicate content?
Najprostszym sposobem na powielone treści jest… tworzenie unikalnych opisów, artykułów. Jeśli duplikacji nie da się uniknąć, można wdrożyć linki kanoniczne (najczęściej robi się to w przypadku sklepów internetowych) lub wyłączyć z indeksowania wybrane podstrony (regulamin, polityka prywatności).
Oprócz tego warto zabezpieczyć swoje treści przed kradzieżą z zewnątrz. Zwykle robi się to poprzez blokowanie prawego przycisku myszy, a także konfiguracji przycisków służących do kopiowania.