Jak zwiększyć ruch w sklepie internetowym?

Sklep internetowy może być całkiem niezłym biznesem, trzeba jednak umieć zadbać o ruch. Co robić, żeby sklep był odwiedzany? Jest kilka sposobów, które można wziąć pod uwagę.

Opisy kategorii i podkategorii

W rozkręceniu biznesu pomocne może być pozycjonowanie. Ruch w sklepie internetowym można zwiększyć dzięki optymalizacji SEO – w ten sposób poprawia się pozycja witryny w wyszukiwarce. Żeby odniosło to zamierzony skutek, trzeba zadbać o opisy kategorii i podkategorii, które mają duże znaczenie z punktu widzenia SEO. Witryny ograniczające się do listy produktów mają dla wyszukiwarki niższą wartość niż te, które oprócz tego zawierają unikalne opisy.

Jakie powinny one być? Na pewno dobrze, jeśli są nieco dłuższe, a ich treść zawiera frazy kluczowe. Trzeba tu znaleźć złoty środek – większa ilość fraz jest dobrze widziana przez wyszukiwarkę, ale lepiej się pilnować, żeby z tym nie przesadzać. Google źle patrzy na teksty, w których frazy kluczowe zajmują więcej niż 5% całości i może za taką praktykę nawet nałożyć karę.

Mikroformaty

Mikroformaty to elementy dodatkowe wzbogacające zwykły wynik wyszukiwania. W przypadku sklepu internetowego może to być informacja o cenie produktu, o jego dostępności, producencie czy ocenach, wystawionych mu przez użytkowników. Dzięki mikroformatom wynik wyszukiwania wyróżnia się na tle innych i nawet zajmując niższą pozycję na liście, ma szanse na większy współczynnik kliknięć.

Wewnętrzne linkowanie

Umieszczanie wewnętrznych linków ułatwia nawigację w serwisie, a jednocześnie wpływa też korzystnie na pozycję w wyszukiwarce, ponieważ takie odnośniki informują Google o połączeniu z innymi użytecznymi treściami. W jaki sposób wprowadzić je w swoim sklepie? Może to być wyświetlanie najpopularniejszych produktów z danej podkategorii. Można linkować z opisu jednej podkategorii do opisu innej, albo zrobić to samo z opisami konkretnych produktów. Link może też odsyłać do innych produktów, które kupiły osoby zainteresowane produktem oglądanym właśnie przez użytkownika.

Strony docelowe

By sklep był bardziej widoczny w wynikach wyszukiwarki, warto tworzyć odpowiednie strony docelowe. Chcąc podwyższyć pozycję sklepu dla określonych haseł, można tworzyć strony odpowiadające określonemu słowu kluczowemu, ale nie ujęte w drzewie kategorii. Każda z nich powinna zawierać unikalny zestaw produktów, opis i meta dane.

Działanie sklepu

Oczywiście jedną z podstawowych kwestii jest też to, jak wygląda i działa sklep internetowy. Czy przyciąga uwagę? Czy robienie w nim zakupów jest proste i intuicyjne? Jedną z pierwszych rzeczy, na które zwraca uwagę użytkownik, są zdjęcia produktów, dlatego warto zadbać, aby były w wysokiej jakości. Trzeba też zatroszczyć się o odpowiednią nawigację. Podział produktów na kategorie i podkategorie ułatwia poruszanie się w serwisie. Dobrze, aby sklep był dostosowany do urządzeń mobilnych, w przeciwnym razie sami ograniczamy liczbę swoich potencjalnych klientów.

czeka na Twoją ocenę!

2 komentarze

  1. Własnie pracuję nad zwiększeniem ruchu w sklepie internetowym i ogarniam opisy kategorii, wczesniej nie wiedziałam, że to takie istotne!

  2. Dla mnie najlepszym sposobem na to, jak zwiększyć ruch w sklepie internetowym, jest wewnętrzne linkowanie. U mnie poprawa była znaczna, a nie było aż tak dużo pracy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.